Feiten en feitjes uit de vorige eeuw 1 1 beurd, want dou hest nooit feul flees op 'e bonken hat." Manus: „Se kenne oeic allemaal niet sü fet weze as dij, Dikke dou must mar oppasse dast niet dicht groeist. Mar daar gaat het nou niet om. Het gong om Geertsje. Of hiete se Margje? Ken't jim wat skele, mannen?" Willem: Niet een fluit. Mar gauw tot de saak komme." Manus: „Kalm an. Sterke, kalm an. Dou kenst oek uutweide ast op 'e tekst biste. Dan gaast soms oek bij Jelsum en Stiens om!" Willem: „Ja, mar je mutte een fer- haal wat opfleure. En ik mut faak de gangmaker weze hier." (Noot van de schrijver: Dit is juist, want omdat Willem in December met een griepaanval worstelde, verscheen deze krant die maand klok-loos). Manus: „Nou, mar op 't ies waar Geertsje, sak nou mar sêgge, de gangmaker. Ik miende dak aardig riede kon, mar ik waar een hakken kruk bij hur fergeleken. Riede jong, riede as 't spoor!" Rein: „Dan hèt die ferkering oek niet lang duurt seker?" Manus: „Né, het waar gauw weer uut, mar niet daarom. Dat gong heel anders. We hadden een paar aren den reden en op Donderdagavend maakten we een afspraakje foor de Saterdagmiddes. Sij waar frij en ik kon om drie uur ophouwe. We suden mekaar om vier treffe. Och, dan kon ik eerst even ete en ferklede en ske- re. Dorus: „Ja, fooral skere, met tuut- sjebwatsjen en sü dan mujje wat glad om 't kin weze". Manus: „1st niet so? We suden om fier uur bij 't bruggewachters-huuske weze bij de Frouwenpoortsbruggc. Ik waar der om tien foor fier al; och so gaat dat ajju jong binne. 't Waar behoorlijk koud, en ik ston achter dat hokje suver te fenikkelen." Liuwe: „Niet overdrieve Briltsje, die tien menuten waren gauw om". Manus: „Ja, as se om fier uur ko men waar. Mar se waar der om fier uur niet. Om fijf over fier niet, en, om kort te gaan, om half fijf nog niet". Willem: „Daar hè je 't al. Hast kon- kerrensje seker?" Manus: Né, mut jim hore. 's Aves sien 'k se weer met een friendin en se wü niks sêgge. Se sag niet eens naar mie! Mar fan die friendin hoor de ik later, hoe nuver as 't gaan waar. We hadden afsproken bij 't brugge- wachtershuuske. Goed begriepe, bij 't bruggewachtershuuske. Nou, ik ston bij 't hokje, so had ik dat be grepen en sij ston. bij 't woon- huus van 'e bruggewachteran 'e andere kant!" 20 Juli 1828. Tweede examen van vijf tig leerlingen der twee jaar geleden op gerichte muziekschool te Leeuwarden. Onderwijzers J. de Communes en P. We- demeijer. 21 Juli 1828. Op de Leeuwarder kermis vertoond: Groot mechaniek horologie uit 15000 beweegbare stukken samenge steld, welke in een opvolgende werking de schepping der wereld voorstelt. Ver der het Kabinet van Begoocheling, waar in een stuk van waterkunde, voorstel lende de omloop van het bloed in het menselijk lichaam, zijnde een geraamt, gevuld met rode vloeistof, die door lucht- persing in beweging wordt gebracht. 28 Augustus 1828. Wegens aanhouden de regens is de hooioogst op vele plaat sen in Friesland mislukt, de gebagger de turf weggespoeld en zijn de granen en tuinvruchten zeer benadeeld. 8 September 1828. Mariënburg, met twaalf vertrekken en observatorium, achter de Hoven te Leeuwarden ver kocht door mr Beucker Andreae. Grote mensen mogen vuurtjestoken, kleine mensen hebben het toekijken.

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 11