E' Feiten en leitjes uii de vorige eeuw 4 zegt heb wor Ritt boel liter toe g slag Ujk( te o: eens vani van N derc ze h begi Of i of baar beke we zich; éénn ling de i huis: uitei der de r pern naan kend Di Adre liefh dere zelf buur wat roepi En c fami: notei dig, naga. de n. zelscl in he Men niet maar Op 18 December werd de voor zitter van de bejaarden-sociëteit „Huize Gezelligheid" in het Juliana- park 92 jaar. De heer W. Dorp werd gehuldigd met muziek van Eupho- nia, met taartjes van een bakker en met vele andere geschenken. (Foto 3) Het naderende Kerstfeest mani festeerde zich op 20 December ook in het feit, dat het Leger des Heils weer met de Kerstpotten op straat verscheen. Een buitengewone ledenvergade ring van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer, op 20 December ge houden, bracht een nieuw bestuur in het zadel. Het bestaat uit mevr. A. BlanksmaKok, mevr. G. Faber Hornstra en de heren Th. Buis, J. Feddema, J. K. Girisch, H. Pols, G. T. Parkins, H. Landstra, S. J. Reg- nery, F. Schaaf, R. Schootstra, W. de Vries en dr. A. Wassenbergh. Mevrouw de weduwe T. Ferwer- dade Ruiter, wonend op de hoek van de Leeuwarderstraat en de Simon de Vliegerstraat, bereikte op 21 December de leeftijd van 99 jaar. De tweede Decemberstorm woed de op de avond- van 21 December en de daarop volgende nacht. Er werd een windsnelheid van 144 kilo meter gemeten. De bliksem sloeg in de spits van de Bonifatiustoren. Studenten brachten in de nacht van 22 op 23 December een kunstig beeld van een stier naar het Zuider plein, waar het bij „Us Mem" werd geplaatst. „Us pake" bleek reeds de volgende morgen verdwenen te zijn. In het trappenhuis van het Pro vinciehuis werden op 22 December twaalf door Jentje Popma ontwor pen glazen aangebracht in een glas in lood-raam van ir J. E. Wiersma. Het zijn gezandstraalde glazen. De gemeente Leeuwarden kreeg de beschikking over toga's voor de ambtenaren van de Burgerlijke Stand. Ze worden gedragen bij hu welijksplechtigheden. Er zijn drie van gemaakt, van verschillende maten, in verband met de uiteenlo pende posturen van deze functiona rissen. (Foto 4 wethouder J. T. Vel- lenga als ambtenaar van de Burger lijke Stand) Op 23 December en in de nacht van 23 op 24 December beukten de door de derde storm in deze maand opgejaagde golven, de Friese kust. Er werden allerlei voorbereidingen genomen om onheil te voorkomen en de eventuele gevolgen daarvan te be strijden. Zo kreeg ook de B.B. in Leeuwarden vooralarm. Grote schade werd echter niet aangericht. De heer Gj. van Dam nam op 24 December afscheid van de Friesche Maatschappij van Landbouw, waar van hij acht jaar adjunct-secretaris is geweest. Met ingang van 1 Januari werd hij directeur van de Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk. Op 26 December werden twee gebrandschilderde ramen, geplaatst in de Doopsgezinde kerk, overge dragen. Ze zijn vervaardigd door de Limburgse glazenier Joep Nicolas. Het Leger des Heils hield op 28 December het Kerstfeest voor bui tenkerkelijken. (foto 5) Op 29 December werd in de Groene Weide een jeugdschaaktour- nooi van Philidor gehouden. Foto 6: twee achtjarigen tegenover elkaar aan het bord. Het zijn Keesje Schot en Marietje Boomsma.) De heer H. Cats nam op Oude jaarsdag afscheid van de P.T.T., we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. En op Oudejaarsdag werden uiteraard weer massa's oliebollen gebakken. Hoeveel? Niemand zal het ooit weten; de buurtvereniging Ach ter de Hoven, die een kraam had laten aanrukken voor een oliebollen verkoop ten bate van het clubhuis, maakte een omzet van 14.932 exem plaren. 8 Juni 1828. De mond van de Sytzama- grafkelder onder de preaikstoel aan de noordmuur in de kerk te Wirdum, waar in zich nog minstens vijf andere kelders bevinden, stort in. Men vindt een plaatje met de jaartallen 170164 van een of ficier Sytzama. 19 Juli 1828. Op de Leeuwarder ker mis vertoont de weduwe P. J. Beckers uit Leiden wassen beelden, o.a. het om slaan der boot met vrouw, zes kinderen en de knecht van de Friese schipper W. H. Wilma te Ureterp op de IJssel in de nacht van 17 op 18 Maart 1827. Ook in de winter zijn er bloemen

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 4