1 De met bladgoud bedrukte rug kant van een oud, in leer ge- bonden boek. huiden en de geur die daarmee sa menhing vooral in warme landen niet plezierig was voor de overige bewoners! Daar zij hetzelfde mate riaal voor hun werk nodig hadden en voor het gebruik van water en an* dere dingen beter in eikaars buurt konden wonen, kreeg men een looiers- wijk. Daarvoor behoeven we niet naar Egypte te gaan; in Amsterdam is immers een Looiersgracht en die naam spreekt voor zichzelf. Maar we kunnen nóg dichter bij huis blijven, getuige de naam: Schoenmakers- perk in onze eigen stad. Nu is een schoenmaker niet hetzelf de als een leerlooier, maar de ene werkkring komt uit de andere voort. En als we nu weten dat in ons stads archief in de zg. „Consent-boeken" dat waren de boeken waarin op getekend werd wanneer toestemming was gegeven voor koop of verkoop van grond of huis in de gemeente tussen 1580 en 1680 23 „leertouwers voorkomen, en dat elf van hen woon den of gingen wonen aan het Schoen- makersperk en acht in de Pijlsteeg, dan hadden wij dus ook hier onze looiers-wijk. Er staat zelfs de naam van een „leertouwerse" opgetekend, nl. Trijn Dirck, die daar ook woonde. Leertouwer is nl. een ander woord voor leerlooier; touwen en looien be tekenen beide: gereedmaken. En zo komen we dan ook weer bij ons punt van uitgang, want looi vinden we te rug bij louw en daar heet nu onze Louwmaand naar! Zij wisten mooie dingen te maken van het leder. Ditmaal zullen we de schoenen overslaan, maar eens even kijken naar de boeken. Het perka ment is ons allen bekend, al wordt het tegenwoordig nog maar zelden gebruikt. Men maakte het van ezels- en varkensvel en, als het heel fijn moest zijn, van het ongeboren lam. Maar naast het grijs-witte perkament maakte men boekbanden van zwaar der leer, die men dan de gewenste kleur: bruin in verschillende tinten, donkerrood, enz. wist te geven. Het was de binders niet genoeg om een effen lederen band te maken, men wil de, die ook nog verfraaien en daarom maakte men dan weer versieringen van bloemen en vogels, van ranken en figuren in goud gedrukt. Het boek, waarvan de rug is afge beeld is uit het midden van de acht tiende eeuw en het bevat de klapper op de resoluties van de toenmalige Gedeputeerde Staten. Het berust bij het gemeente-archief en deed o. a. diensten bij het samenstellen van de historische optocht van Marijke Muoi van verleden jaar Mei, daar het o.a. de namen van de officieren bevatte, die de vorstin op haar tocht door de stad vergezelden! Het is in Leeuwarden vervaardigd, maar helaas kunnen we u niet de naam van deze kunstenaar noemen. De kleur van het leer is donkerrood en de vogels, lelies en overige ver sieringen zijn van goud. En zo heeft dan „Louw"-maand u iets moois kunnen laten zien uit gemeentelijk bezit! M. J. VAN HEEMSTRA Gezicht op de Kalverdijk (Zie ons artikel op pagina 12)

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 7