BEJAARDENSOCIËTEIT vraagt thans ieders belangstelling «3e c/.eeuwarber 2 Maandblad onder auspiciën van da Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 4ejaarg. No. 2 Februari 1955 Redactie-commissie Dr J. G. Aalders Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling J. K. Dijkstra Pater P. v. d. Eisen O.P. Jhr J. W. J. Witsen Elias Hoofdredacteur: W. H. Kuipers. Tel. 2003 Adres Redactie en Administratie Voorstreek 101-103. Telefoon 8348. Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 9910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding. Leeuwarden |^e uitbreiding van de medische wetenschap, de verbetering van de hygiënische omstandigheden en de maatschappelijke vooruitgang hebben de gemiddelde levensduur van de mens verhoogd. De bevolking komt daardoor voor een groeiende percentage uit bejaarden te bestaan, mensen, die over het algemeen op 65-jarige leeftijd de drempel hebben overschreden tussen het productieve leven en de „oude dag". Zij raken daarmee in de sfeer van de „wel verdiende rust", die zo liefelijk aan geduid pleegt te worden bij afscheids- plechtigheden. Hoe welverdiend deze rust mag zijn, probleemloos is zo doorgaans niet. De mensen, die meestal zeer abrubt uit een leven vol dagelijkse activiteit in een onafzienbare zee van ledigheid worden gestort, moeten vaak veel ont beren, ook al hebben ze materieel niet te klagen. Gelukkig zijn zij, die zich meteen in een andere bezigheid kunnen storten en daardoor niet zel den de indruk wekken aan een uit uw eigen omgeving, de mensen, die tijdens hun „levensavond" zoveel taken op hun schouders nemen, dat ze het drukker hebben dan ooit tijdens hun vroegere beroepsuitoefe ning het geval was. Een belangrijk deel van het verenigingsleven is bij voorbeeld te danken aan de activiteit van gepensionneerden. Maar niet allen is naar lichaam en naar geest een dergelijke hernieuwde activiteit gegeven, terwijl daarvoor uiteraard ook de liefhebberij in deze richting aanwezig moet zijn. En zo ontstaat een groeiend aantal bejaar de mensen voor wie de wereld rondom steeds minder contactpunten heeft. De kinderen zijn her en der verspreid en wanneer ze in de buurt wonen, dan hebben ze hun eigen ge zin, waar pake en beppe graag geziene gasten zijn, maar in wezen toch bui tenstaanders blijven. Er is verschil in leeftijd en dus in opvattingen en levensstijl. Buitenstaanders zijn deze mensen ook in de maatschappij, die geregeerd wordt door het productieve deel van de bevolking. Aan de beweeglijkheid op straat en in de fabrieken hebben ze geen aandeel meer, ze blijven „aan de buitenkant". Wie niet meewerkt, kan niet ten volle meeleven en voelt zich omgeven door een wereld, die hem vreemd is. Dit proces van ver vreemding verloopt in onze snel ver anderende wereld sneller dan bij een stabielere situatie het geval zou zijn. Er zijn nog velen, die de eerste auto met bewondering of verwondering hebben begroet, die ontsteld hebben staan kijken naar de eerste „vliege niers" Werkelijke aansluiting vindt de be jaarde mens slechts bij zijn leeftijds genoten, die in dezelfde omstandig heden verkeren als hijzelf en die in dezelfde wereld hebben geleefd. Zij kunnen met elkaar praten, ze kun- De opbrengst van de collecte voor de bejaardensociëteit overtrof, met f 3340,1 6, aanzienlijk het gemiddeld bedrag van dergelijke inzamelingen. Een bemoedigend teken I nen herinneringen uitwisselen en al dus eikaars levens verrijken. Wie zelf in het volle leven staat zal hier voor wellicht moeilijk het juiste be grip kunnen opbrengen. Hij zou ech ter een heel eind op weg kunnen raken door eens een ogenblik de sfeer te proeven, die heerst bij de con tactpunten voor bejaarden, zoals die reeds geruime tijd in Leeuwarden bestaan. We doelen op de wekelijkse sociëteitsmiddagen van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, die sinds 1949 worden gehouden, en de Vete- ranenmiddagen van het N.V.V. sinds 1952. Van dit werk mag met recht worden gezegd, dat het in een drin gende behoefte voorziet. Het in een gezellige sfeer samen brengen van bejaarden zal in de toe komst op veel grotere schaal kunnen geschieden, nu een initiatief van de Stichting Leeuwarder Gemeenschap verwezenlijkt staat te worden. Er komt, zoals men weet, in het voorma lige Nieuw Stads Weeshuis een royale bejaardensociëteit, waar voor allen plaats zal zijn ook voor degenen, die nu de middagen van de U.V.V. en het N.V.V. bezoeken. De organisaties zijn reeds in het comité voor de be jaardensociëteit opgenomen. Het ge meentebestuur heeft inmiddels be sloten een deel van het gebouw voor dit doel beschikbaar te stellen. Er moet nog heel wat vertimmerd wor den; misschien kan de sociëteit de ko mende herfst worden geopend. De kosten? Het comité meent, dat met de exploitatie van de bejaarden sociëteit jaarlijks een bedrag van tien duizend gulden gemoeid zal zijn. Van de leden zelf kunnen slechts minieme bedragen worden gevraagd, zodat een beroep op het „werkend deel" der be volking moet worden gedaan. In de vorm van een collecte is dit reeds ge beurd. Thans worden verschillende bedrijven voor dit doel bezocht. We kunnen ons moeilijk voorstellen, dat men „neen" zal zeggen, nu het gaat om een belangrijk stuk zorg voor de mensen, die de wereld hebben ge maakt waarin de jongeren thans hun brood kunnen verdienen. En van de jongeren naar de jeugd: zou zij in de komende maanden niet eens een prachtig en practisch initiatief kun nen ontplooien voor dit doel geld in het laadje te brengen?

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 2