m ma Leeuwarden had ook vroeger weinig bomen, maar ze werden beter beheerd 4 ★Op 14 Januari kwam, tijdens de zit ting van de Leeuwarder politierech ter, een vreemde gerechtelijke fout aan het licht. Wegens mishandeling moest zich verantwoorden de 24- jarige Johannes Martinus P. uit het Overijsselse Molenhoek. Hij ontken de dit geval niet, maar wel bestreed hij zich reeds eerder aan dit misdrijf schuldig te hebben gemaakt. Toch had hij reeds eerder een week gevan genisstraf uitgezeten. Na een onder zoek ter zitting bleek, dat men inder tijd de verkeerde man in de gevange nis had gestopt, want de veroordeel de was toen zijn achterneef Marinus P. uit Peperga. Bij de grote hardrijderij voor vrouwen van de Koninklijke vereni ging „De IJsclub" op de ijsbaan in de Bleekerstraat kwam Tine de Vries uit Kortezwaag, Fries kampioene van het vorige jaar, als winnares uit de strijd. Ze kwam in het bezit van het gouden schaatsje. (Foto 3) Het Zaailand, aangewezen als offi ciële liftplaats voor militairen, werd op Vrijdag 14 Januari voor het eerst als zodanig gebruikt. Vijf militairen wachtten twee en een half uur ver geefs op vervoergelegenheid. Op 15 Januari werd in het Fries Museum een tentoonstelling van meesterwerken uit het Amsterdamse Rijksmuseum, onder de titel „Hoe het landschap werd geschilderd", ge opend. De feestelijkheden ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het Diakonessenhuis werden op Zaterdag 15 Januari voortgezet met een reünie van ongeveer 350 oud-verpleegsters van deze inrichting in de Groene Weide. De oudste reünisten hebben in 1906 in het ziekenhuis gewerkt. Later begaf het gezelschap zich in op tocht naar het Diakonessenhuis (Foto 4) Sneeuw bedekte de straten op 17 Januari, bij wijze van afwisseling tij dens de kwakkelwinter. Op 17 Januari moest de politie met harde hand en de gummistok een troep schooljongens op de Nieuwe- stad uiteenjagen, nadat waarschuwin gen om met sneeuwbalgooien op te houden vergeefs waren gebleven. Op 19 Januari zorgden Dierenbe scherming en Politie-dierenbescher- ming ervoor, dat in parken en plant soenen voedsel voor de vogels werd neergelegd (Foto 5) Op de middag van Woensdag 19 Januari trokken drommen schoolkin deren naar de Prinsentuin, waar de stichting „Leeuwarder Gemeenschap" een wedstrijd in het maken van sneeuwfiguren hield. Er kwamen veel traditionele sneeuwoppen tot stand, maar ook waren er originele werk stukken, die beoordeeld werden door een jury, bestaande uit de heren G. J. Adema, Tj. Tuinstra, W. Stakenburg, J. J. Swart en L. Leicht. De prijzen 24 in getal waren kinderboeken. Het onbetrouwbaar geworden ijs eiste op 26 Januari twee jeugdige slachtoffers. Twee jongetjes, zoontjes van de families W. Bouma en A.Zwer ver, zakten bij de Huizumer begraaf plaats door het ijs en kwamen door verdrinking om het leven. De gemeenteraad van Leeuwarden besloot op 26 Januari een deel van het voormalige Nieuwe Stads Wees huis te laten inrichten als bejaarden sociëteit, als sluitstuk van een actie van de stichting „Leeuwarder Ge meenschap". Verder komt in dit ge bouw de kinderbewaarplaats. Voorts werd besloten de beurs te verplaatsen van de beneden- naar de bovenzaal van het Beursgebouw. Op 26 Januari kwamen ongeveer honderd leerlingen van middelbare scholen te Groningen, Veendam, As sen en Bolsward een kijkje nemen op de vliegbasis, ter gelegenheid van een „jeugddag". Een dertigtal leden van de post- duivenhoudersvereniging „De Troch- setters" nam op de avond van 27 Januari de taak van duiven over, door zich in een vrachtauto te laten „in- korven" en naar een onbekende plaats vervoeren. Ze werden in Britsum „gelost" en keerden te voet huis waarts. (Foto 6). I'M j **o£li «3 j| Woningbouw aan het Schapedijkje V1 et de maand Februari is het raar gesteld! Op de schrikkeljaren moeten we maar aanvaarden, dat zij opeens een dag langer is dan nor maal, waardoor de geboorte-herden kingen van sommige mensenkinde ren erg moeilijk bepaald kunnen worden. In het oorspronkelijk uit tien maanden bestaande oud-Ro meinse jaar ontbrak zij zelfs geheel en toen het jaar in twaalf maanden is verdeeld, werd zij eerst helemaal achteraan geplaatst. Hierdoor komt het, dat in déze maand de schrikkel dag ingevoegd werd. De naam Februari betekent „reini- gingsmaand", omdat in die maand de Romeinen hun „Februa" vier den, hun reinigings- en ver zoeningsfeesten. Al in de almanakken der zeventien de eeuw hebben de maanden ook Hol landse namen en in onze deftige Pro vinciale Almanak kunt u ze nog vinden; we zagen reeds dat Januari louwmaand heette. Later kwamen

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 4