^/icht en snelheid 1 e boxcamera is dus een eenvoudig r. ,j I fototoestel met beperkte mogelijk- blj 06 totogratie met de box heden- In hoofdzaak legt hij ons die beperkende bepalingen op door: a. zijn lens, die niet erg lichtsterk is. b. door de bijpassende sluiter die maar de mogelijkheid van 1/25 sec. belichting biedt. De lens en haar lichtsterkte Uw lens is feitelijk het venstertje voor het boxkamertje, het licht valt erdoor naar binnen. In onze woonka mers hebben we ook ramen, grote en kleine. Door de grote ramen valt het licht als het ware met bakken naar binnen en onder vrij ongunstige licht omstandigheden kunt U bij het bin nenvallende licht nog lang bijvoor beeld een boek lezen. Bij kleinere ra men is het met die lezerij veel gau wer afgelopen. Bij de lenzen speelt zich eenzelfde verschijnsel af, met lichtsterke lenzen kunt U met ongun- 8 leii demonstratieve opname: de diesel-electriscbe trein lijdt aan een grote ben egingsonscberpte, de zware langzaam optrekkende goederen trein beeft daar veel minder last van. Hoe kwam dat 1. De beide bewegingen zijn zeer ongunstig voor onze box, de be weging komt niet op ons af (of van ons af) maar gaat in sterke mate langs ons been. 2. De dieseltrein is veel dichter bij ons dan de stoomtrein wat ook 'al ongunstiger is. 3. Was de snelheid van de dieseltrein bovendien nog groter dan die van de juist weer optrekkende goederentrein. De foto w erd van een viaduct genomen. De fotograaf bad, wanneer bet hem erom te doen was een zo'n scherp mogelijke foto te maken, dit mechanische duet meer van voren moeten nemen. In het Januari-nummer werd begonnen met een serie artikeltjes over de foto grafie. De boxcamera met haar mogelijkheden zal hierin vooral besproken worden. Waarom Deze eenvoudige camera wordt door duizenden doodgewone amateurs elke zomer weer opnieuw gebruikt om de mooiste herinneringen voor de toekomst vast te leggen. Tienduizenden foto's worden ermee genomen. Duizenden opnamen hadden een groter succes kunnen zijn mits de gebruikers iets meer inzicht in de mogelijkheden maar vooral ook in de onmogelijkheden van hun toestel hadden gehad. De eenvoudige kennis die daarvoor nodig is wil U in deze serie voorgehouden worden. Wat waard is om gedaan te worden is ook waard om zo goed mogelijk uitgevoerd te worden. De fotografie kent een technisch en een meer aestetisch gedeelte. De technische kant is door een ieder re leren, de kwestie van smaak en gevoel kan ontwikkeld worden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 8