en nieuwe truc-hts 9 stiger licht nog fotograferen, bij licht zwakke lenzen zou het pogen meteen mislukken betekenen. Kijk, die licht gevoelige film in Uw box en de licht gevoelige film in de dure camera met zijn lichtsterke lens hébben beide eenzelfde dosering licht nodig om tot het wonder van het onzichtbare of latente beeld te komen. U voelt nu wel dat voor deze zelfde lichtdose- ring Uw lens goed licht vergt. Dat is het nadeel van Uw box en legt U de beperking op alleen dan te fotogra feren als het lekker licht is. Als U dat weet U camera is geen tover- kastje dan fotografeert U niet in donkere bossen, U kruipt niet in grot ten en zalen en de schemeruren zon der fotografische activiteit beginnen wat eerder bij U. De sluiter Dat was dus het deurtje achter Uw lens dat U met een druk op de knop of het overhalen van een handeltje even open kon zetten om het licht door Uw lens toegang tot de gevoelige laag van Uw film te verschaffen. Er ontstaat dan een latent beeld dat straks door een behandeling die de fotograaf „ontwikkelen" noemt zicht baar en houdbaar op het celluloid verschijnt, een proces waar later misschien nog wel wat over geschre ven kan worden. Dat open zijn van de sluiter bedraagt bij een boxcame ra ongeveer 1/25 sec. Daar kunt U niets aan veranderen, U hebt meestal maar alleen deze éne mogelijk heid. Nu denkt U dat dit een vrij kort moment is. Dat valt fotografisch bezien erg tegen vandaar dat duur dere camera's ook meer mogelijkhe den ten aanzien van die belichtings tijd bezitten en daar soms tijden van 1/500, 1/1000 sec. en nog korter aan de orde zijn. Onder bepaalde omstan digheden is dat wel eens makkelijk maar de juiste bediening van zo'n ingewikkelde sluiter brengt ook zijn zorgen met zich mee. Met onze sluiter met maar één mo gelijkheid zullen we daar geen hoofd pijn van krijgen. 1/25 sec. is ons pa rool en daar houden we nu verder goed rekening mee. We zijn dus op onze hoede bij al onze opnamen waar bewegingen bij in het spel zijn. Er zijn legio bewegingen die in die 1/25 sec. nog een hele weg afleggen. Dat behoeven heus geen vliegtuigen of sneltreinen te zijn. Ook een voetganger met zijn zwaaien de armen en benen die U vrij dicht bij dwars op Uw gezichtslij n passeert is al veel te bewegelijk voor die 1/25 ste, veel gunstiger wordt die passa gier als hij een stuk van U af is of wanneer hij op U afkomt. Dan zit er al een kansje voor U in. Verwijdert hij zich recht van U af dan is dat ten aanzien van de bewegingson- scherpte ook gunstig. Snel voorbij gaande zaken dus rustig laten schie ten en bij de overige bewegingen er altijd het meest rustige moment uit pikken voor Uw druk-op-de-knop. Waar speciaal nog even Uw volle aandacht op gevestigd moet worden dat is dat U Uw camera, op het mo ment van het afdrukken, muisstil moet houden dat geldt trouwens ook voor alle andere camera's Druk haar maar rustig tegen U aan, zij is tenslotte het instrument van Uw liefhebberij en zal U er met scherpe beelden voor belonen. Ik wens Uw lens veel goed licht en Uw sluiter het rustigste moment in deze bewegelijke wereld toe. J. H. H. KRAMER Nee, moeilijk was onze eerste trucfoto-prijsvraag niet. De vele lezers, die ons de oplossing stuurden, bleken in grote meerderheid het grapje wel dóór te hebben. Aan de stille kant van de Nieuwestad hadden wij de Tivoli- bioscoop vervangen door het Cinema-theater, dat men op de Wirdumerdijk kan vinden. Een gemakkelijke prijsvraag dus, maar dit was juist de bedoeling, om de lezeressen en lezers de gelegenheid te geven aan het systeem te wennen. Nu we mogen aan nemen, dat zij ons goedbedoelde vervalsingssysteem heb ben doorgrond, kunnen we wel een stapje verder gaan. Daarom hiernaast onze tweede trucfoto. Wie (op een briefkaart) precies onder woorden weet te brengen wat dit plaatje voorstelt en deze kaart voor 8 Maart stuurt aan de redactie van „De Leeuwarder Gemeenschap", Voor streek 101103, die dingt mee naar de prijs en kan dus even gelukkig worden als degene, die de Januari-prijs- vraag heeft gewonnen en een postwissel van tien gulden krijgt thuisgestuurd. Dat is: E. Ilainja, Meidoornstraat 35, Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 9