10 Under liet klokje f ikke Dorus opende de discussie '-s met een vreemde vraag. Dorus: „Süden we konkurênsje krije, mannen?" Anderen: ..Hoe wuust segge, Dikke?" Willem: ,,Nog een ploeg mannen', die't oek onder het klokje staan wille, en die ons ferdrieve salie?" Dorus: „O, heden né. Né, 't gaat niet over konkurênsje onder dit klokje hiere. Ik doel op de soosjeteit!" Voor sommigen was dit duidelijk, voor anderen nog niet. August: ,,Waar doelst op Dorus? Op een soosjeteit?" Rein: „Leestou gien kranten, August? Daar hèt het wied en breed in ston- nen. Soosjeteit voor bejaarden in het Nije Stadsweeshuus. En das Dorus sien konkurênsje!" Liuwe: ,,Het wudt daar loof ik een saakje fan ouwe meensen en kiendes. Der komt oek een bewaarschool in loof ik". Willem: „Gien bewaarschool seun. Een kienderbewaarplak. Daar kenne moekes, die 't daar ferlet fan hewwe hun kienderkes hene brenge. Je hew we hier froeger oek wel fan die din gen hat. Mien dochter het oek wel es werkershüzen hat en dan brocht se kleine Willem der oek wel es hene. Het is foor sommige frouwen wel noflik". Liuwe: ..Mar nou es wat anders. Wat denke jimme fan 'e pollentieke sute- wasie. Süden se knokken gaan in Sina of niet?" Willem: ,,'t Is een kruutfat, mannen. Eén fonkje enne Dorus: „Je süden sêgge, dat de meen sen nou nooit es wiezer wudde. Hew we se nou nog niet genoeg leerd?" Willem: „De grote mannen musten nou krekt so noflik en ferstannich over hun purroblemen prate as wij hier onder 't klokje. En 't wil mij niet an, dat dat niet ken." Rein: ,,'t Is een saakje fan macht man nen. Macht en eer en lange tónen. Gien één wil de meenste weze. So sien ik sukke saken. Eikeneen wil 't laatste woord hewwe." Willem: „Daar sit wat in, Flewielene. Daar sit wat in. Ik fraag mie wel es af: Hèt één fan beiden geliek of hewwe se alle beide ongeliek. Daar komt de gewone man, de mindere man nooit achter. En die is wel de dupe." Manus: „Ja, de gewone man is alhiel de segaar. En 't geeft oek niks wie geliek hèt. Eén ding blieft altied ge liek: De gulden wint het altied fan 't kwatsje." Aan dit brok volkswijsheid werd van alle dingen geknabbeld, beter nog ge proefd, want het bleef heel, zoals deze wijsheid de jaren door wijsheid bleef, zij het dan in verschillende variaties. Tot de discussie abrupt werd afge broken door een kreet van Willem: „Nou mutte jimme es sien, wie daar ankomt. Bouke!" Het was Bouke, die met een brede lach onder het klokje verscheen en na de mannen stevig de hand geschud te hebben op het hek klom en wijd beens ging zitten. Rein: „Waar komstou weg, Bouke?" Bouke: „Uut Rotterdam. Daar woon ik ommers?" Willem: „Hé, ik wü die altied in 't Süden hewwe." Bouke: „Dat klopt wel, Sterke. Dat klopt wel. Ik bin bij mien seun in trokken. Jim wete wel, óns Geert, die bij de post is. Die is van Liwadden naar Venlo gaan, van Venlo naar Tilburg, van Tilburg naar Rotterdam. En Bouke is mar met sweefd." Manus: „Jonge, Bouke, dou siest nog es wat fan 'e wereld. Mar één ding hew 'k ruspekt foor." Bouke: „En dat is, Manus?" Manus: „Dast nog so knap Liwwad- ders praaste. Je hewwe oek fan die meensen, as se de Oldehove een paar jaar niet sien hewwedan gaan se hoog praten. Wel wat briek soms, maar dou hest ons taalsje in ere hou den, Bouke!" Bouke: „Bij óns Geert prate we tuus altied Liwwadders. De kiendes niet fansels en as der fisite is, mutte we ons oek wel es ferbreke. En op straat mut ik oek wel anders en dan kan Bouke em best rédde hor. Mar anders: Liwwadders." August„Bist nooit es onwennich weest Bouke. So in 'e freemdte?" Bouke: Eerlik seit, ja. Daar wik niet om liege. Het went wel fansels, want ik bin nou al weer acht jaar uut Liw- wadden weg. Mar geloof mie, man nen, toen ik guster met de trein kwam, en bij Barrehuus de torens en de eerste hüzen fan 'e stad sag, toen wak even fan 'e kaart. Eerlijk waar, Bouke waar even klein." Willem: „Daar hoestie oek niet foor te skamen, Bouke. Om het es mooi te sêggen: Dat siert dij!" Dorus: „Mooi seid, Sterke. Dat siert, Bouke. Waarom bist hier eigenlijk Bouke?" Bouke: „Mien jongste suster is mor ren vijf en twintig jaar troud. Se hadden mie skreven ak oek nocht had om te kommen, en ik kon oek nog wel een paar dagen langer blieve. Toen docht Bouke: Dat mut altied weze. Nou en sodoende staat Bouke nou bij jim onder 't klokje!" Liuwe: „Groot geliek, Bouke. Groot geliek. En dou waarst ons oek nog niet fergeten mak wel sêgge." Bouke: „Nooit een keer. Bouke fer- geet sien ouwe maten niet. Jimme kenne 't love of niet, mar Bouke denkt faak an jimme. Wat wü'k graag es om 't hoekje kieke". Dorus: „Ik ken 't mie foorstelle. Mar ja, dat is weest of se mutte Geert nog weer es naar Liwwadden sture." Bouke: „Daar is niet so feul kans op, denk ik. En och. sij hewwe het wel naar 't sin in Rotterdam. Oek een mooie stad mannen. Onthou Bouke sien woorden: Een mooie stad. dat Rotterdam." August: „Mar wel groot en druk se- ker niet, Bouke?" Bouke: „Tureluurlijk. Mar och, dat went wel. Mar één keer hew'k het so mooi hat." Manus: „Dat must ons dan es fertelle, Bouke. Of wuust niet?" Bouke: „Ag, jonge ja wel. Doe't Geert en die nog mar een paar weken in Rotterdam saten, hewwe wat moois beleefd. Se woonden in een nij blok flatwonings. Alle hüzen en straten lieke op mekaar. We ete altied met mekaar en Bouke hèt self een mooi slaapkamerke. Heet eenvoudig hor. Een bed, een stoel, een tafeltsje en een kleerkast." Rein: „Daar kenstou het wel met doen Bouke." Bouke: So is't. Op een avcnd waar ik naar de fillum weest. Geert had froe- ge dienst en hat mie de sleutel met geven, dan konden sij mar op bed gaan. Mooi. Bouke uut 'e biuskoop naar huus. Ik had mien kop nog bij de fillum, dat ik ston foor de deur, foor da'k er erg in hadde. Ik de sleutel uut de büse, mar die hoefde ik niet te brüken, want de deur ston an." August: „Is dat niet gefaarlijk, Bou ke? Dat ken toch niet?" Bouke: „Né. dat is oek so, mar ik docht, dat Bouke fan Geert die op een avundschool is, de deur niet goed dicht deen hadde. Allafijn, deze Bouke doet de deur wel dicht, doet sien sku- nen uut en sluupt op 'e tonen naar sien kamerke." Willem: „Om de boel niet wakker te maken seker." Bouke: JustSterke. Bouke docht: mar gien licht op, so rustig mooglijk. Ik in 't donker de kleren uut. Die wu 'k op 'e stoel lêgge, mar die ston niet op sien ouwe plak. Mar ik fon em en dat was klaar dus. En doe Bouke op bed. Nou hew ik een faste gewoonte, om altied even onder het bed te feo- len, lêggende-weg, of de pot er wel staat. Gien pot. Ik in 'e onderbroek der uut, plat op 'e buuk onder 't ledi kant graaie. Gien pot. Dat waar nu- ver, want dat fergeet Geert sien frou nooit. Ik een lusifer an, en doe sag ik een paar freemde pantoffels staan. En Bouke hoorde oek in 'e kamer der naast een hon blaffen". Manus: „Hat Geert een hon?" Bouke: „Wel né, jong. Bouke in sien onderbroek naar de foordeur. Het nummer was goed. Maar feerders was 't allemaal anders as anders. Bouke de kleren weer an, en naar de hoeke fan 'e straat." August: „Waarom dat jü?" Bouke: „Das nogal logisch. En 't waar wel mis. Bouke waar in 'e ferkeerde straat en had in een freemd huus op een ander sien bed leid!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 10