Bijzondere dag voor Leeuwarden Aan onze lezers „5-5- 55 Vei teil en feitjes uii de vorige eeuw «^eeuwwier /jememcljAp, 2 r- f— c- -je officiële bevrijdingsdag zal ook in Leeuwarden aanleiding geven tot een uitgebreide herdenking, nu het tien jaar is geleden dat de Duitsers zich gewonnen moesten geven. Er is een bevrijdingscomité gevormd, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de Stichting 1940-'45, Oranje Nationaal, de Huizumer Oranje-vereniging, het Sportcentrum, het algemeen vrouwen comité „Tot Opbouw", de Centrale van Speeltuinverenigingen, de Midden standsorganisaties en de gemeente. Het secretariaat is gevestigd Nieuwe- stad 80. Op het programma staan: Een historisch spel, gebaseerd op de toestand vóór, tijdens en na de oorlog, met zestienhonderd deelnemers. De regie zal voeren de heer J. de Haan, die iets soortgelijks al verschillende jaren in Amsterdam-Noord tot stand heeft gebracht. De tekst wordt geschre ven door de heer H. Cats. De opvoe ring zal 's middags in het Cambuur- stadion geschieden. Een jeugdappèl, 's morgens om half acht, te verzorgen door de jongeren organisaties. Klokgelui om acht uur, het moment, waarop de vlaggen zullen worden uit gestoken. Men denkt vijf groepen he rauten te paard in verschillende stads delen een proclamatie te laten afkon digen. Muziek en optochten om kwart over tien, in de vorm van een „bevrijdings- stertocht" van schoolkinderen, jeugd-, sport-, speeltuinverenigingen enz. naar het Wilhelminaplein. Als afsluiting denkt men aan massale zang; 's mid dags zullen op vijf punten in de stad muziek en volksdans worden uitge voerd; het trommelcorps van de Nationale Reserve zal een rondgang maken. Bont programma, 's avonds in de Prinsentuin. Bijzondere avond, 's avonds in de Har monie, ten bate van de Stichting 1940 - '45. 's Avonds op straat muziek en open luchtbal. Vuurwerk om half twaalf op het Wil helminaplein. Versiering in de hele stad. Voor de verwezenlijking van dit uitge breide programma worden financiële bijdragen van de Leeuwarders ge vraagd, in de vorm van een „feest offer". Gecollecteerd wordt in de week van 12 - 16 April. 9 Maart 1832. Het Lands Provoostge bouw met twaalf gevangenkamers te Leeuwarden, in de Galileër Kerk straat zal worden afgebroken. 23 Maart 1832. Verschenen bij L. Schierbeek te Leeuwarden: „Proeve van een Friesch-Nederlandsch Woor denboek", door mr M. Hettema. 29 April 1832. De oude muren van de Leeuwarder waterpoort afgebro ken. 11 Mei 1832. Rogge te Leeuwarden 198.- het last, tarwe 10.58 de mud. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 4e jaarg. No. 3 Maart 1955 Redactie-commissi* Dr J. G. Aalders Mevr. A. J. Bearda Balver-Stuiveling J. K. Dijkstra Pater P. v. d. Eisen O.P. Jhr J. W. J. Witsen Elias Hoofdredacteur: W. H. Kuipers, Tel. 2003 Adres Redactie en Administratie Voorstreek 101-103. Telefoon 8348. Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 9910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding. Leeuwarden Voorjaar en zomer 1832. De cholera heerst in Friesland. Openbare feeste lijkheden, zoals kermissen, worden op vele plaatsen afgelast. 10 Nov. 1832. De Franeker studenten schenken 250.- aan de gouverneur van Friesland, ter verzachting van het leed der choleralijders. 2 Dec. 1832. Algemene biddag „tot ootmoedige afsmeking van de zegen des Allerhoogsten voor het behoud en de verdediging van het dierbaar Va derland." 2 Maart 1833. Voorstelling in de Schouwburg te Leeuwarden van „Fanfan en Klaas" of „De twee zoog broeders", gedeeltelijk ten bate van de slachtoffers bij het bombarde- Het maandblad „De Leeuwarder Gemeenschap" zal eind April/begin Mei verschijnen met een speciaal nummer, gewijd aan het feit, dat Leeuwarden tien jaar geleden werd bevrijd. Er zal in het bijzonder aandacht aan worden besteed aan wat er in de Friese hoofdstad tot stand is gekomen in deze tien jaren. Medewerking aan dit nummer verleent het gemeentebestuur in twee erlei vorm: het zorgt er voor, dat het financieel mogelijk wordt dit nummer huis-aan-huis in heel de gemeente te verspreiden, terwijl, door de bemiddeling van B. en W., hoofden van diensten en bedrijven onze redactie van uitvoerige inlichtingen over de afgelopen tien jaren voorzien. Het nummer wordt een combinatie van het April- en het Mei-nummer. Dit nummer zal, naar wij hopen, een waardige bijdrage tot de tiende bevrijdingsherdenking kunnen worden een uitgave, waard om bewaard te worden. Eerst in Juni verschijnt ons blad dus weer op de gebruikelijke manier.

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 2