gesproken „woonwijk" in de stad als de leerlooiers; maar zij woonden toch weer niet ver van elkaar, want 't was vooral op de Nieuwestad N.Z., en in de Bagijnestraat en Haniasteeg dat zij panden kochten en verkochten. In 1634 overlijdt een zekere Bernt Pieters, zeepzieder, en de lijst van zijn gehele inboedel van meubels, kle ding, linnengoed, enz. is voor het na geslacht bewaard gebleven. Hij bezat twee boeken: de bijbel en testament; en gewapend was hij ook, want er ko men op de lijst voor: „twee spietsen en twee musketten met toebehooren". Natuurlijk ontbreken de benodigd heden voor zijn „zaak" ook niet en we komen vele tonnen voor „asch" (pot- as en ketels in de schuur tegen, die door een zeepzieder uit Franeker wor den getaxeerd. In het geestige en aardig uitgevoerde gedenkboekje van de vierhonderjarige Zeepziederij „De vergulde hand" te Amsterdam kan men alles over de zeepbereiding in de oudheid lezen. In die stad werden reeds in de vijftiende eeuw bepalingen gemaakt op het ma ken van zeep. En in de eeuwenoude klassieke geschriften wordt zeep al ge noemd, al is het daar meer een schoon heids- en geneesmiddel. Als schoon heidsmiddel wordt de zeep tegenwoor dig ook nog aangekondigd, zie de ad vertenties met wijze woorden en aan trekkelijke portretten van beeldschone filmsterren! Aan de zeep kon ook een familie naam zijn ontstaan te danken hebben; wanneer we het Fries Museum be treden, dan zien wij in de gang bene den de portretten van Jan Zeper en zijn vrouw, Nieske Tichelaar, geschil derd door Accama. Een kleinzoon van deze Jan, Jacobus Zeper, trouwde in 1837 met Maria Francina Philippina Waller, waardoor de dubbele naam Waller Zeper tot ons kwam. Zo zijn wij dan via de maand Maart en de schoonmaak terecht gekomen bij deze mooie mijnheer, die er met zijn witte pruik zo heel deftig uitziet en de toch al statige gang van het Fries Museum een nog indrukwekken der aanzien geeft. (Foto links). M. J. VAN HEEMSTRA. DE GEVEL VAN HET KANSELARIJGEBOUW

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 7