Onze film heelt een gevoelige natuur 8 De trots van onze stadstuinman, de crocusjes in het Ren- gerspark. Een onderwerp prachtig geschikt voor onze box. Wat u hier opvalt is dat de fotograaf zich bepaald heeft tot een mooie detailopname. Hij is na verkregen toestem ming van de parkwachter de bloemen genaderd tot ruim twee meter afstand. Hij heeft een stuk van de ber- kenstam in het beeld opgenomen en hij heeft de zon schuin van achteren laten komen. Het geheel leverde hem een mooie foto op. Een onderdeel dat we deze keer en dat is dan ook de laatste keer dat we ons uitsluitend met de techniek zullen - bemoeien behandelen is: de film. Die film, netjes verpakt in een doosje, gewikkeld in zilverpapier tegen de schadelijke invloeden van vocht en vol ledig ingerold in zogenaamd schut- papier om die lichtgevoelige laag te beschermen tegen ongewenst licht, is van het grootste belang. Hebt u het nog nooit meegemaakt, dat zo'n foto handelaar tegen een serieuze foto-ama teur zei: „En meneer Fotosecuur wat mag het vandaag zijn? Een ortho of een pan, een snelle of een beetje lang zame?" En hebt u dan van zo'n vraaggesprek kaas gegeten? 't Is alles heel een voudig alleen men moet er wat van weten. Zo aan de doosjes in de etalage kunt u al constateren dat er heel wat fabri kanten van filmmateriaal zijn. Veelal zijn dat buitenlanders maar we hebben ook een eigen Nederlandse fabriek waar ze onze filmpjes maken. Al die bekende merkfabrikaten dus ook ons Nederlands fabrikaat zijn zon der uitzondering goed. Dat is dus nog al vertrouwenwekkend. Wat het for maat betreft hebben we voor onze box de rolfilm 6x9 cm (zes bij negen zeg gen we kortweg) nodig en dat levert dus ook al geen moeilijkheden op. Die meneer Fotosecuur had „ortho" of „pan" nodig. En hier hebben we met twee begrippen te doen, die op de zg. kleurgevoeligheid van de film betrek king hebben. Die kleurgevoeligheid heeft niets te maken met de kleurenfilm, waarde lezers, dat is heel wat anders en daar beginnen we voorlopig nog maar niet aan. Neen, we zijn met de zwart-wit fotografie bezig en onze kleurgevoelige film zet al die diverse kleuren en tin ten van de natuur over in diverse grijs tinten van zwart tot wit. Nu doet een panfilm (dat is een afkor ting van panchromatische film) dat het beste. Onze panfilm zet alle kleu ren van het spectrum aardig goed om

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 8