De trncfoto wordt moeilijker 9 ..Behandel op heel populaire wijze de eenvoudige camera en tracht het zover te brengen dat de bezitters deze zomer het grootst mogelijke profijt van hun toestellen beleven", dat was zo ongeveer de redac tionele opdracht. Technisch hebben wij Uw camera dus bekeken op zijn lens, zijn sluiter en zijn romp. De lens van ons apparaat maakte het noodza kelijk dat we goed licht nodig hadden en bij slecht licht dus geen opnamen maakten. De sluiter noopte ons tot fotografische onwerk zaamheid bij snellere bewegingen en bij langzamere bewegingen die evenwijdig aan onze lens op betrekkelijk geringe afstand daarvan plaats vonden. De dosering licht die door het openstellen van Uw sluiter door Uw lens op Uw film valt moet precies dezelfde zijn bij Uw goedkope boxcamera als bij het duurste toestel en moet een bepaalde grootte hebben. Ik heb U gezegd dat die bezitters van dure toestellen soms hoofdpijn krijgen van dat combinatiewerk: instellen juiste lensopening en sluitersnelheid. Daar is veel kennis van zaken voor nodig en bij gebrek aan die kennis wordt het bezit van zo'n ingewikkelde camera een bron van ergernissen door de talrijke ver wachtingen die op teleurstellingen en ontgoochelingen uitlopen U zult echter van Uw box veel plezier beleven als U maar na kunt laten te fotograferen daar waar ik U voorhield dat U het moest nalaten. in grijstinten van verschillende nuan ceringen. Die orthochromatische of orthofilm doet dat niet zo goed en kan bijvoorbeeld voor het rood geen animo opbrengen, ze vindt rood onindrukwek kend. Nu kost een panfilm een paar centen meer maar u begrijpt wel, waar ik u alle kleuren gun, dat mijn advies is: bestel een 6 bij 9 panfilm. En nu nog even wat over de snelheid van de film, want daar zit ook nog variatie in. Onze film reageert al op een spoortje licht, dat we 1/25 sec. toelaten. Nu is het zo, dat een snelle film dat nog veel vlugger doet dan een langzamere film. Die snelheidsgraad kunt u ook op uw doosje aflezen. U ziet daar op staan 17/10 Din of 21/10 Din en 27° of 31°. Dat zijn twee verschillende me thoden van snelheidsopgave. De film van 17/10 Din is even snel als die van 27°, maar hij is langzamer dan de 21/10 Din of 31°. Nu moet u één ding beslist niet menen namelijk dat een snellere film beter is dan een langzamere. Het enige voordeel van een snellere film is naast een paar nadelen die hier nu niet ter zake doen dat u er onder wat ongunstiger licht mee kunt foto graferen. Maar zomers hebben we een zee van licht tot onze beschikking vooral als wij met vacantie zijn, want dan staat toch steeds de zon aan de hemel (of niet). In deze donkere win termaanden, ja toen was het met het licht niet zo overvloedig gesteld. Weet u wat ik u nu aanraad? Neem in de lente en zomer een 6 bij 9, pan van 17/10 Din of 27° en in de herfst en win ter de wat snellere panfilm van 21/10 Din. En nu maar aan de slag, fijn ge nuanceerde foto's toegewenst in de prachttijd, die beslist aan zal breken: de lente en zomer. J. H. H. KRAMER. Hier is dan de derde trucfoto in onze serie. Wij mogen niet klagen over de belangstelling voor deze prijsvraag, maar wel konden we aan het geringere aantal oplossingen merken, dat de tweede opgave moeilijker was dan de eer ste. Dit was trouwens de bedoeling, zoals u weet; na een gemakkelijke start kon men de hindernissen verwachten. In ons Februari-nummer drukten wij een foto af, die een bedriegelijke samenvoeging was va6 twee opnamen. De eerste herkende men gemakkelijk als de ingang van de Bij zondere Strafgevangenis, maar het poortje was voor som migen wat minder gemakkelijk thuis te brengen. Het hoort bij het Stadsweeshuis achter de Grote Kerk. Een samenvoeging van twee opnamen is ook de nieuwe trucfoto, die hierbij is afgedrukt. We menen, dat deze weer een ietsje moeilijker is dan de vorige; peinzen en zoeken zullen u echter wel op het goede spoor brengen. Stuurt uw oplossing op een briefkaart vóór 10 Maart aan de redactie van „De Leeuwarder Gemeenschap", Voor streek 101-103; wellicht treft u dan de prijs een postwis sel van tien gulden die thans gaat naar: G. Broersma, Hoeksterplein 16, Leeuwarden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 9