Onderwijs gymnastieklokaal bij school 25 in de Huizumerlaan zal zeer waarschijn lijk in 1955 zijn beslag krijgen. De openbare scholen te Ilempens en Goutum worden binnenkort door ver bouwing geschikter gemaakt voor hun bestemming, terwijl in het woon wagen- en woonschepenkamp aan de Tijnjedijk eerlang een klas voor kra merskinderen zal worden ingericht. Dc bouw van een nieuwe openbare lagere school en kleuterschool in het oosten der stad verkeert in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Ook wordt gewerkt aan plannen voor de bouw van een nieuwe openbare B.L.O.-school (voor imbecillen) en van een nieuwe gemeentelijke H.B.S. In de naaste toekomst zal voorts een nieuwe openbare U.L.O.-school ge bouwd moeten worden. liet bijzonder onderwijs werd even zeer uitgebreid. In 1951 werd een Chr. B.L.O.-school in gebruik geno men; de gemeente verklaarde zich bereid, rente en aflossing te betalen. Ook verleende de gemeente mede werking voor de totstandkoming van twee bijzondere kleuterscholen in Leeuwarden-Zuid: een prot. chr. en een neutrale. Ingevolge besluiten II oe langer de oorlog duurde, hoe groter de schade werd die het I onderwijs ook in Leeuwarden werd berokkend. Dc bezettende macht nestelde zich in tal van schoolgebouwen en bekommerde zich niet om de belangen van onderwijs en kind. Brandstof voor de voor het onderwijs overgebleven gebouwen werd uiterst spaarzaam, later in het geheel niet meer verstrekt. Het verzuim der leerlingen, deels als gevolg van huiselijke omstandigheden, deels als vrucht, van de algemene verruwing, werd ont stellend groot. De leermiddelen werden ontoereikend en aan aanvulling en vernieuwing viel niet te denken. Tenslotte waren leerkrachten ondergedoken en voltooiden daarmee het troosteloze beeld, dat het onderwijs in die oor logstijd te zien gaf. Het toenemende aantal schoolplich tige kinderen noopte al spoedig tot scholenbouw. De gemeente liet twee I'inse scholen bouwen (1950), waar van de kleinste drie jaar later tot kleuterschool werd verbouwd (Brc- derostraat). In 1953 kon het open baar onderwijs met drie nieuwe scho len worden uitgebreidde scholen 31 en 32 aan de Telemannstraat en school 33 aan de Jan van Mabuse- straat. Vorig jaar kreeg Leeuwarden zijn eerste nieuwe kleuterschool na De eerste taak, die het gemeente bestuur na de bevrijding ten opzich te van het onderwijs op zich nam, was het herstel van de door de Duit sers en hun trawanten in ontredderde staat achtergelaten scholen. Dat wa ren er welgeteld achttien. Met be trekking tot het bijzonder onderwijs bleken meer of minder grondige her stelwerkzaamheden aan negen gebou wen noodzakelijk. Met grote spoed werden al deze scholen weer voor het onderwijs geschikt gemaakt, al trad het materialengebrek uiteraard belemmerend op. Het duurde nog maanden, voordat het onderwijs in al zijn geledingen weer normaal functionneerde, maar men was vol goede moed, omdat iedere maand verbetering en voor- uitgang te zien gaf. Het schoolver zuim nam geleidelijk normaler om vang aan, de materiële verzorging van gebouwen en inventaris verbe terde van stukje tot beetje en toen de bevrijdingsdag voor de eerste maal herdacht werd, was het meeste leed geleden. 1893 (I)de gemeentelijke kleuter school Achter de Hoven. Op 1 Sep tember 1950 werd de twaalf jaren eerder particulier geworden oplei dingsschool ter opleiding van kleu teronderwijzeressen weer een ge meentelijke inrichting; ook de kleu terschool in de Huizumerlaan kwam wederom onder gemeentelijk beheer, evenals die in Wirdum ('49). De bouw van een nieuw gemeentelijk 9

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 11