Versterking van het politiecorps ging vooraf aan specialisatie De brandweer 17 Toen in April 1945 de Duitse bezettingstroepen Leeuwarden verlieten, verkeerde het politie korps zowel in materieel als in kwa litatief opzicht in een weinig hoop gevende toestand. De personeels sterkte was door zuivering, ziekte en detachering bij de P.O.D. tot een onverantwoorde laagte gedaald. Om een aanvaardbaar peil te bereiken werden aanvankelijk hulpagenten be de Signalementendienst, de Vreem delingendienst, de Verkeersdienst, de Dactyloscopische- en Fotografische dienst, terwijl later nog een afdeling Waterpolitie werd opgericht. De steeds toenemende verkeersinten siteit noodzaakte de politie hieraan meer dan volledige aandacht te schenken, evenals aan de bestrijding van de baldadigheid van de jeugd. In verband met dit laatste euvel noemd, maar velen van hen waren niet tegen hun taak opgewassen en verdwenen weer van het toneel. Tot eind 1946 duurde de labiele toe stand. Op 1 Januari 1947 had het nieuw benoemde personeel, dat een groot deel van het politiecorps om vatte, een zodanige theoretische en practische opleiding genoten, dat het aan redelijke eisen kon voldoen, al was deze opleiding nog niet vol tooid. Na enige jaren was het hele personeel minimaal in het bezit van een (thans door de overheid inge steld) politic-diploma en het had voldoende vaardigheid in E.II.B.O. en zwemmen. Zo is de toestand ook nu. Zodra dc personeelssterkte dit toe liet werd een begin gemaakt met de nodige specialisatie en werden de bijzondere afdelingen geformeerd. Tot stand kwamen aldus de Recher che, de afdeling Bijzondere Wetten, werd de Rijwielbrigade opgericht, die in dit opzicht veel en nuttig werk heeft verricht. De afdeling Verkeer groeide in de loop der jaren uit tot een zeer ge specialiseerde afdeling, die er veel toe heeft bijgedragen de verkeers veiligheid te bevorderen. Men weet, dat Leeuwarden in 1952 en 1954 tot de veiligste stad in de groep van 50.000 tot 100.000 inwoners op ver keersgebied werd uitgeroepen. In verband met de gespannen inter nationale toestanden werd op instig- natie van de regering ook in deze gemeente overgegaan tot het vor men van een reserve-politickorps. Het gelukte vrij spoedig dit korps op dc voorgeschreven sterkte te bren gen, te instrueren, te bewapenen en te uniformeren. Een speciale taak vond de Leeuwar der politie bij het nieuwe woonwa genkamp en de woonschepenhaven aan de Tijnjedijk. Om in het nodige toezicht te voorzien werd bij het kamp een woning betrokken door een politie-ambtenaar, die belast werd met het handhaven van de orde. Dit kamp werd geopend op Zaterdag 9 Juni 1951. De nauwe samenwerking tussen Po litie en Brandweer bleef bestaan. Op 15 October 1947 werd de oprichting

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 19