J zorg voor de gezondheid 29 I, (i II Ook de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheids dienst behoort tot de nieuwe instellingen in het na-oorlogse Leeu warden. Nadat in 1948 een voor lopige organisatie was uitgewerkt, werd de nieuwe organisatie in 1949 geregeld. Welke zijn de taken van deze dienst? Hier zijn zo De zorg voor alle van gemeentewege te verstrekken geneeskundige hulp; het geneeskundig toezicht van ge meentewege; de bestrijding van be smettelijke en andere de volksge zondheid bedreigende ziekten; het geven van adviezen op medisch en hygiënisch gebied; werkzaamheden ten behoeve van het verlenen van eerste hulp bij ongelukken; verzor gen van geneeskundige statistiek; alle andere werkzaamheden, die naar de aard tot de taak van de dienst behoren. Het eigen gebouw van de Dienst de Zweedse barak in de Jelsumer- straat werd in 1948 in gebruik genomen. De districts-schoolartsendienst werd in 1951 opgeheven en Leeuwarden ging toen zelfstandig deze taak rege len. De schooltandverzorging startte op 24 Januari 1951. De Stichting Schooltandverzorging laat thans regelmatig de gebitten van alle schoolkinderen onderzoeken en, zo nodig, behandelen. Naast het Alge meen Leeuwarder Ziekenfonds ne men aan deze stichting deel verte genwoordigers van de gemeente en van de schoolbesturen. Aanvankelijk werd het werk, bij toerbeurt, door de Leeuwarder tandartsen verricht, maar na korte tijd werd een eigen tandarts benoemd. De „dental-car" bleek in 1953 te klein te zijn en daarom werd een wagen met dub bele apparatuur aangeschaft. Er wer den ook pogingen gedaan een twee de tandarts te benoemen. Voor het verlenen van eerste hulp bij ongelukken werd tot 1947 een brancard op een driewieler gebruikt. In dat jaar kreeg men de beschik king over een Canadese legerauto en in 1953 werd deze vervangen door een moderne ambulancewagen. Door de uitbreiding van de Sociale verzekering is de geneeskundige armenverzorging welhaast historie geworden. In de vacature van de ge neeskundige armenpractijk werd niet voorzien, toen dokter Uffelie eind 1949 deze neerlegde. Onder de G.G.D. ressorteren verder twee inrichtingen en wel de barak voor besmettelijke ziekten met 45 bedden en het Stadsziekenhuis met tachtig bedden. Tot 1954 was het ziekenhuis officieel een „instelling van weldadigheid", maar het karak ter van de inrichting was langzamer hand veranderd. Sinds het vorige jaar is deze inrichting een gewoon gemeentelijk ziekenhuis. Door re organisatie en doelmatiger inrichting is het Stadsziekenhuis gemoderni seerd. In 1945 waren er 722 patiën ten met 21.099 verpleegdagen en in 1954 1420 met 27.868 dagen. We mogen nog vermelden de op richting op 1 Maart 1951 van het Provinciaal Instituut voor de Volks gezondheid, als „filiaal" van het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid in Utrecht. Het instituut houdt zich bezig met bacteriologische en pathologisch-anatomische onderzoe kingen. In 1951 werd een onderzoek naar struma ingesteld. Daarbij ble ken 38 van de kinderen der lagere scholen en 50 van de kinderen boven dertien jaar te lijden aan ver groting van de schildklier. Op grond hiervan wees de minister van Sociale Zaken Leeuwarden aan als gemeen te, waar jodiumhoudend bakkerszout moet worden gebruikt. Wat doet de G.G.D. ten slotte nog? We noemen de kosteloze inenting tegen pokken en difterie, de dood- schouw en de werkzaamheden in verband met besmettelijke ziekten. Ook wordt het gemeentepersoncel •vóór indiensttreding gekeurd en bij ziekte gecontroleerd. t De barak aan de Jelsumerstraat van de G.G.D. I1

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 31