CTï[idden in de groeiperiode DIT NUMMER De toekomst 2 de eerste binding tussen de inwoner en de hem omringende gemeenschap in de eigen wijk wordt gevonden. Naast dit ideële probleem van de groter wordende stad zijn er tal van materiële. Ze zijn zo talrijk en ver schillende daarvan zijn zo groot van omvang, dat het Leeuwarden van de toekomst een heel ander aspect zal bieden dan het Leeuwarden van het verleden. Midden in deze groeiperio de wordt nu deze mijlpaal van de tiende Bevrijdingsdag geplaatst. Bij herdenken pleegt men terug te zien, maar burgemeester Van der Meulen De opsomming door de burgemees ter van wat er in de afgelopen tien jaren in Leeuwarden tot stand is gekomen moest uiteraard beknopt blijven, maar daardoor wordt haar indrukwekkendheid eerder groter dan kleiner. We menen er goed aan te doen deze punten kort te vermelden; de lezer heeft dan meteen een soort inhoudsopgave voor de rest van dit nummer, waarin we verschillende onderwerpen uitvoeriger aan de orde stellen. Volledigheid nastreven blijft echter een wensdroom, tenzij we dit nummer tot een boekwerk zouden uitbreiden We mogen dan vrij willekeurig beginnen met de straten en wegen. Belangrijke verbeteringen ondergin gen de grote toegangswegen Gronin gerstraatweg, Schrans en Verlengde Schrans en de Harlingerstraatweg, de weg van Goutum naar Warga werd vernieuwd, evenals de verbin dingen met het Van Harinxmakanaal (de nieuwe scheepvaartweg) en de trekwegen. Camstraburen kreeg een nieuwe wal. Van de wegen naar het verkeer: het Autobusstation kwam tot stand, de stadsdienst van de N.T.M. begon te rijden en kon blijven rij den, dank zij financiële steun van de gemeente en een sterk stijgende publieke belangstelling. De gemeentelijke zorg voor de han del uitte zich in het bijzonder in de verbouwing van de Beurs, die daar bij tevens dienstbaar werd gemaakt voor allerlei andere activiteiten. Ter bevordering van de nijverheid werd zorg gedragen voor industriegebou wen. De bouwnijverheid richtte zich uiter aard voor een belangrijk deel op de wil zich daartoe niet beperken. Spe ciaal voor Leeuwarden mag gelden, dat de toekomst belangrijker is dan het verleden. Zo is de situatie in de stad, waar van mr. Van der Meulen thans negen jaar eerste burger is en die hij nog elf jaar hoopt te mogen dienen voor de pensioengerechtigde leeftijd is gekomen. Ambities om deze ge meente voor een andere te verwis selen heeft hij niet. Maar zal het Leeuwarden van 1966 niet een heel andere gemeente zijn dan dat van 1946? woningbouw. De uitbreiding der buitenwijken getuigt daarvan en evenzeer de krotopruiming, waarbij de sanering van de Weerklank het sterkst tot de verbeelding sprak, al is er zonder veel ophef ook elders veel gebeurd op dit gebied. Een belangrijke ontwikkeling maakte de Sociale Zorg door. Hier zijn en kele markante feiten: verbetering van het Stadsverzorgingshuis, stichting van de Leeuwarder Werkgemeen schap voor minder valide arbeids krachten en van „De Terp" voor daklozen. Voorts mag in dit verband de verbetering van het Woonwagen kamp worden genoemd. „Het Baken" kwam tot stand en de gezinsverzor ging werd gesubsidieerd. De oprich ting van de Volkscredietbank ver dient eveneens gememoreerd te worden. Op het terrein van de volksgezond heid mogen worden genoemd de Geneeskundige en Gezondheids dienst, de verbetering van het Stads ziekenhuis, de Schooltandverzorging en de subsidiëring van de Kraam kliniek. Het onderwijs werd gediend met de bouw van scholen en het uitbreiden van het aantal opleidingen. Tot stand kwam een Studiefonds voor onver mogende begaafde jongelui. Andere vormen van jeugdzorg kregen ge stalte in steun aan speeltuinvereni gingen, „De Stins" voor de ongeor ganiseerde arbeidersjeugd en de vacantie-ontspanning. Sport en ontspanning werden gesti muleerd door de aanleg van sport terreinen, de Froskepolle werd het onderwerp van een uitgebreid plan voor een recreatiegelegenheid. Kunst en cultuur vonden baat bij de instelling van het Cultureel Fonds, de verbouwing in de Prinsentuin met de bouw van het Pier Pander museum, de restauratie van het Princessehof en verschillende subsi diëringen: Frysk Orkest, Fries Mu seum en Openbare Leeszaal. Het Natuur-IIistorisch Museum werd eveneens geholpen. Ter bevordering van de burgerzin kwam de Stichting Leeuwarder Ge meenschap tot stand en voor jonge kiezers werden Burgerdagen inge steld. Tal van objecten van bijzonder groot se allure zijn in de afgelopen periode nog niet of nog slechts gedeeltelijk van „De Leeuwarder Gemeenschap" wordt de gehele bevolking van de gemeente Leeuwarden aangeboden ter gelegenheid van het feit, dat onze stad tien jaar geleden werd bevrijd. Aan dit feit en aan wat er sindsdien tot stand is gekomen, is het grootste deel van de inhoud gewijd. De uitgave in een grotere omvang dan normaal en in een oplaag berekend op huis-aan-huis verspreiding, werd mogelijk gemaakt door financiële steun van de gemeente Leeuwarden. De gemeente Leeuwarden verleende eveneens mede werking bij het verzamelen van de gegevens betreffende de gang van zaken in de gemeente over de afgelopen tien jaar. Wij zijn daarvoor dank verschuldigd aan Burgemeester en Wethouders, de hoofden van diensten en bedrijven en alle anderen, die ons bij dit werk ter zijde stonden. Uitgeefster en redactie D.L.G.

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 4