3 tot uitvoering gekomen. Vele daar van zullen het beeld van het toe komstige Leeuwarden in belangrijke mate beheersen. Dit geldt wel in de eerste plaats voor de Rondweg, die om de stad wordt getrokken en de grote toegangswegen met elkaar ver bindt. Men weet, dat hier en daar deze weg al in de nieuwe straten is afgebakend (Valeriusstraat en Pieter Stuyvesantweg bijvoorbeeld), de vol tooiing van dit grote project zal nog wel vijf jaar vragen. Dan zal ook een ander ingrijpend plan, namelijk dat voor de nieuwe veemarkt, uitge voerd kunnen zijn. Het derde grote project, de aanleg van de diepriole- ring, zal méér tijd van uitvoering eisen, maar wanneer we tien jaar verder zijn, dan kan Leeuwarden wellicht ook dit werk hebben vol tooid. Misschien zal over tien jaar ook een eind aan de overwegmisère bij de Schrans zijn gekomen; hopelijk zijn verschillende bruggen dan door nieuwe vervangen en wellicht zal het Stadhuis de hoognodige uitbrei ding hebben ondergaan. Er zijn dus nog plannen genoeg. Leeuwarden is een stad in groei, het moment van heden biedt slechts gelegenheid voor het opmaken van een tussentijdse balans, waarvan we hierboven enkele posten hebben aan geduid, zoals burgemeester Van der Meulen ze noemde, tijdens het ge sprek, dat we met hem mochten hebben. K. \7 oor een overzicht van de groei van en de veranderingen in de stad, zoals deze zich heeft gedemonstreerd in de bouwactiviteit, komt men wel in de eerste plaats terecht bij de dienst van Openbare Werken, al registreert deze alleen wat er op dit gebied met rechtstreekse of zijde lingse bemoeiing van de gemeentelijke overheid gebeurt. Dat is lang niet alles, zoals men weet. In het bijzonder verschillende grote projecten, die tot stand kwamen door de werkzaamheid van anderen, hebben op sommige plaatsen het stadsbeeld ingrijpend gewijzigd. Men denke aan de industriële uitbreidingen (Koopmans, Condens en andere), men denke ®ok aan de nieuwe loods bij het Spoor van Van Gend en Loos, aan het Stationspostgebouw, aan de Algemene Friese, aan het Ziekenfondsgebouw op de Tweebaksmarkt, de Goede Herderkerk op de hoek Troelstraweg-Leeuwrikstraat, het Diako- nessenhuis en zoveel meer. De woningbouw is voor de nog steeds met woningnood kampende stadsbevolking wel het meest spre kende deel van de bouwactiviteit. Zij valt uiteen in bouw door de ge meente, door woningbouwverenigin gen en door particulieren. Laten we eens kijken, hoe het hiermee na tien jaar is gesteld. De gemeentelijke woningbouw be gon in 1946 op gang te komen in de Geraniumstraat, waar in dat jaar en het volgende 35 ééngezins-wonin-

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 5