De ^nergiebeclryven verwerkten een toenemende vraag naar gas en electriciteit A t adat de Gasfabriek aan het Hoèksterend sedert de overname door de j Gemeente op 1 October 1865 bijna tachtig jaar en vanaf haar op richting gerekend een eeuw lang de burgerij van Leeuwarden zonder onderbreking van gas had voorzien, moest wegens het uitblijven van de grondstoffen de fabrikage op 19 Maart 1945 worden stopgezet. Zoals wij allen weten, was ons land toen door de Duitsers bezet. Eindelijk, op 15 April 1945, werden wij bevrijd. Het gasloze tijdperk duurde voor de gasfabriek aan het Hoeksterend, door de tijdige aanvoer van cokes en gasolie, slechts tot 11 Juli 1945, daar op die datum de watergasfabriek weer in gebruik kon worden genomen. De koolgasfabriek kwam 18 September 1945 weer in bedrijf. De fabriek aan de Huizumerlaan, die 16 November 1944 reeds was stopgezet, kon eerst op 14 Augustus 1945 weer in werking worden gesteld. Nu was het zaak de achterstand in onderhoud, gedurende de oorlogs jaren ontstaan, zo spoedig mogelijk in te halen. Hierbij werden echter veel moeilijkheden ondervonden, o.a. bij het verkrijgen van de benodigde materialen, alsmede door de lange levertijden. Dit mocht echter niet ontmoedigen. In de jaren na 1945 werden veel reparaties en onder houdswerken uitgevoerd. Tevens werd de bouw van het nieu we kantoorgebouw met werkplaatsen en magazijnen aan de Groninger straatweg met kracht hervat. In 1941 waren de fundering en keldervloe ren gereed gekomen, maar sedertdien had het werk stilgelegen. Het kan toor aan de Huizumerlaan werd op 31 December 1946 voor het publick gesloten en de gehele administratie ging naar Hoeksterend no. 2. Nu Huizum sinds 1944 bij Leeu warden hoort, was het rationeler de gemeente uit één fabriek van gas te voorzien. Zo werd in 1948 besloten de gasfabriek te Huizum stil te leg gen. Huizum wordt thans gevoed via een reeds aanwezige persleiding, welke een gashouderstation aan de Huizumerlaan met de gashouders aan dc Groningerstraatweg verbindt. Ongetwijfeld is 1949 een belangrijk jaar geweest voor de Gemeente Lichtbedrijven. Op 9 Mei van dat jaar ontstak burgemeester Van der Meulen door een druk op de knop de gehele verlichting van het nieuwe kantoor- en magazijngebouw aan de Groningerstraatweg. Het was voor ieder, die bij de Gemeente Licht bedrijven werkzaam was, een zeer verheugend tijdstip. Immers, hier mede kwam een einde aan de sterk verouderde huisvesting in het oude gebouw. De administratie kon nu worden gemoderniseerd. Door het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw ontstond ook de mo gelijkheid een Huishoudelijke Voor lichtingsdienst in te stellen. Hiervoor werd een speciale toonkamer inge richt, waarin door een demonstratrice gratis voorlichting gegeven wordt aan de verbruikers over gas- en elec- trische apparaten. Ook bij de ver bruiker aan huis geeft zij inlichtin gen over het meest doelmatige ge bruik der huishoudelijke apparaten. Het jaar 1955 zal voor de oude gas fabriek nooit te vergeten zijn, want in de maand Januari werd begonnen met het afnemen van aardgas en De loketten in het nieuwe gebouw van de Energiebedrijven 6

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 8