- i het najaar van 1845 eindelijk bepaald, dat het gebouw zou komen te staan op de plaats van de Oudegracht, tussen het Ruiterskwartier en het Zaailand. Deze gracht moest daartoe geheel ge dempt worden; ter vulling daarvan wees de overheid de daarnaast liggende wal aan, tussen de Zuider- en Verlaatsdwin- ger. Ook de Oostelijke wal tussen de voormalige Tuinsterpoort en het Blok huis werd voor dit doel bestemd. Honderden handen togen aan het werk, er werden huizen afgebroken, er wer den riolen gelegd. De Oosterkade kwam tot stand en bij de Oudegracht kwam ruimte vrij voor het Paleis van Justitie, met de bouw waarvan in 1846 werd be gonnen. Geen verandering is voor het uiterlijk aanzien van Leeuwarden in de vorige eeuw zo belangrijk geweest als het weg breken van de poorten en het slechten van de wallen. Ze waren als verdedi gingswerken overbodig geworden en stonden de uitbreiding van de stad en het verbeteren der toegangswegen in de weg. Er is overeenkomst tussen al deze werkzaamheden en de groei van de stad in onze tijd, al gaat men nu anders en in menig opzicht behoedzamer te werk, vooral wanneer het gaat om waardevolle herinneringen aan het verleden. Bij al deze werkzaamheden in de eerste helft van de vorige eeuw treft ook het sociale element om de term te ge bruiken, die men toen nog niet kende en nu gemeengoed is. Het slechten van de wallen en het ophogen van de grond liet men in de winter verrichten door één tot tweehonderd behoeftigen, die zonder deze arbeid in bittere armoede hadden verkeerd. R. T. H. De Paardebrug en de Oldehove van de Hoge Berg ol Verlaatsdwinger gezien. Naar een aquarel van S. Bonga (ongeveer 1840) lie heler Stnyvesantweg Ziezo, daar is het dan eindelijk weer zomer, al is het zo nu en dan helaas wel wat winters. De vermelding van de maand in dit nummer waar borgt echter de zomer en dus de periode, dat wij weer eens een inspectietocht door de buitenste wijken van de stad kunnen maken. Daarvoor moet men immers ietwat be- hagelijker weer hebben, omdat dan zo'n kleine verkenning des te aangenamer is. Want aangenaam is zo'n expeditie uit zichzelf al. Het is immers prettig te zien hoe de stad bijkans naar alle kanten snel groeit. Dit betekent, dat het Leeuwarden goed gaat, al blijft er voorlopig nog veel meer dan een beetje te wensen over. Ditmaal lokt de fotograaf ons naar het Oosten, waar hij de Pieter Stuyvesant- weg heeft vereeuwigd. Hij had in die omgeving nog veel meer nieuwe dingen op de gevoelige plaat kunnen vastleg gen, maar met deze ene foto zal ditmaal moeten worden volstaan. De kleine ont dekkingstocht behoeft zich daardoor echter beslist niet tot deze ene straat te beperken. Het is niet louter toeval, dat nu de Pieter Stuyvesantweg is gekozen. Ter ere van de naamgever van deze straat worden er straks immers grote feesten georganiseerd. Weliswaar niet hier, maar in Wolvega, dat betrekkingen met Stuyvesant heeft onderhouden, omdat hij in Scherpenzeel is geboren. Dat was in 1610, maar dit neemt niet weg, dat we heel goed weten, dat Pieter Stuyve sant een groot man is geweest. Het was ook een ondernemend man, hetgeen

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 11