Onder liet klokje e mannen onder het klokje schudden hun hoofd over de heftige veranderingen in tem peratuur sinds Pinksteren 1955. Willem: „De ene Maandus waar het vier en twintig graden en de Woensdus en Donderdus daarop twaalf en tien". Dorus: Het weer is krekt as de meen- sen. So hiet en so koud. Vandaag ségge se só, en morren sö. Slapjanussen". Manus: „Nou binne niet alle meensen so, Dikke. Wij hier onder 't klokje binne aardig evenredich. We wete wat we wille en guster „ja" is fandaag „ja". Of niet soms?" Rein: „Mar dat kenne we fan 't weer niet segge. Dat is een saakje fan: Fan- daach swemme, morren ride. Guster switte en fandaach de laas te bran je in 'e kachel". August: Ons bitsje Drees is gauw naar de barrebiesjes op sun manier. En de nije wet sien 'k oek nog niet kommen Liuwe: „Die menister, hiet ie niet Suur- hof, sit anders maar weer op 'l stoeltsje. Het ken weer we ze met de mannen' Willem: „Seventien dagen hewwe we sonder-en-met wees/. Alles gaat gewoon deur. Ik stel mie foor, dat het slimmer is as een hoge ambtenaar de griep hèt, dan dat Drees en sien mannen der-misse- en-naar binne, so as se dat met een ireemd woord ferduutse". Rein: „Een gewoon meens begriept er oek niet feul fan. Het gong over de huren ak het goed begrepen hew. Der gong oek al een mopke. Suurhof hiet nou Huursof. Foei jim'um?" August: „Mar sukke mannen hewwe dikke pensjoenen as se de laan uut- gane. En oek wel weer een baantje". Manus: „Die komme niet bij ons onder 't klokje staan. Mar an 'e andere kant is 't oek een hele taak. En je doen t gieneen naar 't sin. Het is krekt as met een korporaal in dienst: Se sitte altied teugen je an". Rein: ,,'t ls weer wees/. De pommeran- ten geve mekaar nog een bitsje de skuld en straks binne se weer otus-en-totus. 't Is mooi foor de fekaansjetied berêd- den". Willem: „Gaan der fan ons groepqe oek nog fut met fekaansje? De stad uut: met de kienders of naar de kienders?" August: „Hewwe jou daar geld foor? Ikke niet". Willem: ,,'t Is toch oek allemaal niet met geld afmaakt wel? Dou hest nou toetal- lich gien kienders, mar anderen süden jimme ommers best een paar dagen hewwe kenne". Dorus: „Of metnimme naar een seumer- huuske in Appelscha of op Vlieland. Dat hore je wel meer". Rein: „Ja, het is suleer hene eikeneen gaat met fekaansje". Liuwe: „En eikeneen sit met sien gat op een brommer!" Manus: „Der binne düzenden fan die smerige dingen op 'e diek. Jage as gek ken, over de kop iliege, ongelukken houwe Rein: „Nou liekt Manus sien praat mie wel wat overdreven. Al die ongelukken komme niet alleen fan de brommers". Manus: „Né, Flewielene, dat weet ik wel, mar jonge, hard gaat altiet flugger as langsaam en as jou dertig in e bocht hale kenne, riede jou gien twintig". Willem: „Jonges, sii. hele saakje niet last sitte op diegene, die op 'e brommer sit? Is dat een idioot, dan krij jou on gelukken,- bruukt ie sien hasses, dan is der niks gien spul". Dorus: „Daar sit wat in Sterke, daar sit wat in. De brommers mutte jou niet de baas we ze, maar jou de brommer. En sü is dat oek met auto's en gewone fietsen. Ik bin t met Willem eens". Willem: „Mar nou wete we nog niet, wie fan ons met fekaansje salie. Willem smeert em iolgende week, su is 't al". Liuwe: „Waar sast hene, Willem? Naar de Riviera?" Lachsalvo's deden voorbijgangers naar de klokmannen kijken. Willem: „Né, Liuwe, ik blief in eigen laand. Mar ik hew een dochter in Utrecht weunen en die hèt skreven: Wij komme fan 't jaar es niet bij jimme kom jimme es bij ons. Daar hewwe moeke en ik fansels lang en breed over praten, mar 't endsje-beslüt was: We gane. Dat sodoende". Manus: „Jonge, jonge Sterke, das een hele loop. Mar allafijn, je mutte der es uut en je mutte wat andurve August: „Het sal wel duurder weze as lopende naar de Wielen, denk ik. Ik sü der gien geld loor hewwe. Naar Utrecht, staan 't es uut". Willem: „Maar Auguust, jonge, dou must niet altied so seure. Ons meiske hèt skreven: Kom een week bij ons, wij binne goed foor de reiskosten en we ete met mekaar uut 'e pot fan Egypte. Nou dou en dan ik weer". Dorus: „Eén ding is spietich: de meen sen krije wel lekaansjegeld, mar het mooie weer kenne se niet metnimme. Das een saakje fan treffen Liuwe: „Och, je mutte mar op regen en koude rekene, dan fait het altied met Rein: „Wij hewwe temeensen kennissen, die binne naar Ameland gongen en die hadden het electrisch kacheltsje met. Laat ie fijn sijn, niet?" Willem: Wat dochten jimme mannen, sü dat minne, dat onbestendige weer fan 'e atoombeweging komme? Sommige ge leerden wille dat wel so hewwe". August: Mar der salie wel weer ande ren weze, die t anders prate, denk ik Willem: „Ja, jonge, dat hewwe jou al tied as geleerden ergens an te pas komme mutte". Rein: „Nou is 't een feit, dat je lang die seumers niet meer hewwe fan troeger. Dan,waar't weken mooi en warm weer. Es een donderbuike der tussen deur, mar dan hadden je 't oek seid'. Manus: „Een jaar of wat leden, in seven en leertich loof ik, hewwe nog sun lange, warme seumer had. Mar na de tied es een weekje, een dag of feertien, mar dan was oek uut. As ik mien sin sêg, dan komt het fan die plofferij" August: „Bedoelst fan de bromfietsen, Briltsje?" Manus: „A, né ju. Fan 'e ontplofferij fan die atoomdingen. Daar wudt de lucht niet beter fan, loof dat mar niet". Alzo ontstond er onder het klokje een dispuut over de atoomkrachten, de H- bommen, explosies in verre landen en derzelver uitwerking op het weer in de wereld in het algemeen en in ons vaderland in het bijzonder. August: „We mutte ophouwe mannen, wé muite ophouwe, de kop begint mie te malen". Willem: „Daar hou ik nou fan hè. Wat sgreneus op 'e dingen ingaan. De meen sen gane mij wel es licht genoeg over de saken hene". Manus: Daar hest wel geliek an, Sterke, mar ja jonge, het is met ons son saakje: Dom geboren en der niet feul bij leerd Liuwe: „En daar komt bij, dat de mees ten oek tomin fan 'e wereld sien hewwe. Se komme nooit fan 't sté". Rein: „Dou hest maklik praten. Dou kenst oek niet ferlange, dat wij allegaar liek as Liuwe as koloniaal naar de Oost wees/ hewwe. Dat deest oek niet uut weelde". Liuwe: „Dat weet ik wel en der waren minne jaren bij, mar jonge, wat hew ik wat fan 'e wereld sien. As ik dan weer de namen fan een hoop plakken in 'e krante lees, dan kan ik mij de site- waasje helder foor de geest hale". Willem: „Dou kenst der nog wel es hene, Liuwe. Met die boot, waar sun spektakel om weest is. Jimme wete wel, die Westerling waar der oek met anneks". Manus: „Ja, hoe hiette dat skip nou. Het waar met pan deun". Liuwe: „Met pan an 7 end ja. Oepipan? Né". Rein: „Eepipan of sü. Wacht es, we salie die pliesje es fiage. Hé, jongkerel, hoe hiette dat skip tan die Westerling en sien maatsmaten oek al weer?" Pliesje (verwonderd): „Wat jullie hier al niet bij de kop hebben. Maar die schuit heette deja, hoe was 't ook al weer. Iets met pan der in. De Evipan!" Willem: „Just, ja, de Evipan. Och, wat is 't noflik dat der pliesjes binne. Evi pan. Dat is Liuwe sien boatsje". Pliesje: „Van wie is die boot?" August: Fan hem daar. Fan Liuwe. Mar waar Willem: „Ja, dat make wij der nou fan, mar daar hoeve jou niks achter te soe- ken hor. Wat seistou Liuwe?" Maar Liuwe was verdwenen en de poli tieman speurde wantrouwend de Nieu- westad af. Had hij onder de Waag ge keken

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 15