MEI 4 De Friese Ziekenhuisomroep, die op namen op de geluidsband verzorgt voor patiënten, werd op 15 April officieel ten stadhuize geïnstalleerd. Het initiatief is genomen door de Nederlandse Tafelronde in Leeuwarden. In de op 15 April gehouden vergade ring van de Provinciale Friese V.V.V. werd tot directeur van deze organisatie, als opvolger van de heer P. G. Bins, be noemd de heer H. P. Timmermans. De Froskepólle, het toekomstige re creatie-oord voor de Leeuwarders, kreeg op Zaterdag 16 April de eerste boom, geplant door de burgemeester. Het was (min of meer symbolisch, in verband met het kille weer) een wintereik. Er komen hier in totaal 280.000 bomen. De Ziekenhuisomroep liet op 16 April van zich horen met een dagvuurwerk", 's middags op het Zaailand, en een avondvuurwerk op het IJsclubterrein. In de Grote Kerk werd aan het tweede lustrum van de Vereniging Fries land 1940-1945 een gedachtenisdienst gewijd op 18 April. Van 19 tot en met 23 April zorgde de buurt- en speeltuinvereniging „Insulin- de" er weer voor dat het Cambuurplein in een compleet kermisterrein was her schapen. Aan het lunapark was een ten toonstelling verbonden waarvan de baten ten goede kwamen aan het bouw fonds voor een clubgebouw en het kinderziekenhuis. In de Doniastraat kreeg de christe lijke muziekvereniging „Euphonia" op 19 April de beschikking over het door leden zelf gebouwde repetitielokaal. Op 20 April deed de heer J. Spiek- hout zijn intrede in de gemeenteraad, als opvolger van de heer R. Wijkstra, die naar Amsterdam is vertrokken. De heer Spiekhout maakt deel uit van de P.v. d.A.-fractie. In de raadsvergadering werd besloten 23.000 gulden uit te trekken voor grondwerken ten behoeve van de aanleg van een park met vijver tussen Robert Kochstraat, Frederik Ruysch- straat en Boerhaavestraat. Voor de tweede Gereformeerde kerk in Huizum, aan de Jan van Scorelstraat, werd op 23 April de eerste steen gelegd door ds. W. van der Heide. Men was toen overigens al enige tijd bezig met de bouw. Het Openbaar Slachthuis bestaat dit jaar dertig jaar en de directeur, de heer J. Vierzen, jubileert mee. Op 27 en 28 April werd, in verband met dit dubbele jubileum, een vleestentoonstelling onder de naam „Frivleto" in het gebouw ge houden, ingericht door de Leeuwarder slagers. De van een verlichting voorziene wij zerplaten van de Oldehove werden, na enige dagen afwezigheid voor het uit voeren van dit lumineuze idee, op 28 April weer op hun plaats gebracht. Koninginnedag 30 April bracht, naast een aantal feestelijkheden in de stad, georganiseerd door Oranje Natio naal", de opening van de Grote Wielen. Er waren al zwemmers en er was een op het water landend amphibievliegtuig, dat een speciale attractie bij dit feest werd. Op het Zaailand werd een militair défilé gehouden. (Foto 1: kinderspelen op het Zaailand). De viering van het Meifeest van de P.v.d.A. op 2 Mei bracht achthon derd betogers in een rijk met vlaggen getooide stoet op de been. Op 3 Mei arriveerden 99 kinderen uit vluchtelingenkampen in het Duitse Ol denburg hier voor een verblijf van zes weken bij Friese pleegouders. De Oecu menische Jeugdraad had dit mogelijk gemaakt. Het Fries Rundveestamboek hield op 4 Mei zijn internationaal befaamde stie renkeuring op de Veemarkt. De vierde Mei was ook dit jaar de dag van de Nationale Herdenking, met twee minuten stilte, het leggen van bloemen op de begraafplaatsen, waarbij in Huizum weer een stille omgang werd gehouden. In de Prinsentuin werd het monument onthuld dat de gevallenen eert (foto 2). De tiende bevrijdingsdag werd op 5 Mei luisterrijk gevierd. De jeugd schaarde zich 's morgens op het Wilhel- minaplein rondom een bevrijdingsvuur, er was muziek in de stad en het hoogte punt was het symbolische bevrijdings- spel „Getijden", dat 's middags op Cam- buur werd uitgevoerd. De bakkers werk ten in deze dagen mee aan een actie voor de Stichting 1940-45 door de ver koop van Zweeds wittebrood (foto 3). Het eerste deel van het bevolkings onderzoek op t.b.c. in Leeuwarden in Goutum, Wirdum, Wijtgaard en Leeu warden-Zuid was op 7 Mei geëindigd. De opkomst was zeer bevredigend. Op 7 Mei werden in de Beurs dis trictswedstrijden van de E.H.B.O. gehou den. De groep uit Bergum werd win naar (foto 4). Het landelijke congres van de Coö peratieve Vrouwenbond werd op 10 Mei in de Friese hoofdstad gehouden. De heer S. Wagenveld, chef lading- meester bij de Spoorwegen, vierde op 10 Mei zijn veertigjarig jubileum in dienst van de N.S. De raad van Leeuwarden besloot op 11 Mei 296.355 te voteren voor de bouw van een nieuwe zesklassige lagere school op de hoek van de Plataan- en de Abeelstraat. „In Zuivelland", een tentoonstelling van het Nederlands Zuivelbureau, werd op 13 Mei in de Beurs geopend. (Foto 5: de Commissaris der Koningin als be langstellend toeschouwer). De secretaris van de afdeling Leeu warden van E.H.B.O., de heer M. Burg, legde deze bestuursfunctie neer op 17 Mei. Op 9o-jarige leeftijd overleed op 20 Mei de heer J. J. Giezen, een der pio niers van de socialistische beweging. Met zijn overlijden eindigde de oudste echt verbintenis in Leeuwarden; het echtpaar Giezen-Heijer was 74 jaar getrouwd. Op 18 Mei werd de slotbijeenkomst gehouden van een cursus voor brom fietsers, waarbij veertig van de 45 deel nemers een diploma kregen. De cursus werd georganiseerd door „Veilig Ver keer", in samenwerking met de politie. Hoofdagent P. van Asperen had de lei ding. Hemelvaartsdag op 19 Mei bracht de traditionele bloemenmarkt (foto 6). De toneelvereniging „Tot Onderling Genoegen", kortweg T.O.G., vierde op 21 Mei het vijftigjarig bestaan. Twaalf en een half jaar bestond het Leeuwarder Accordeon Ensemble en het jubileum werd eveneens op 21 Mei ge vierd. Ruim honderd directeuren van streek- vervoerbedrijven uit heel het land hiel den op 24 Mei een reünie in Leeuwar den. Eén der deelnemers, de heer C. E. Peters, directeur van de N.T.M. te Hee renveen, bracht een geschenk mee voor het gemeentebestuur en wel enige werk stukken en herinneringen aan Pier Pan der, die vroeger een huisvriend van de familie Peters was. De schenking was uiteraard bestemd voor het Pier Pander museum. De wielerronde om het Zaailand op 25 Mei werd gewonnen door Bruggen- kamp uit IJmuiden. Na 22 jaar verliet mevrouw IJ. Bran denburg-Otter de kleuterschool in de Eestraat op 26 Mei. Zij was daar schoon maakster en helpster. De aantrekkelijkheid van het stads- orgel van de heer Boschma was op 27 Mei oorzaak van een tragisch ongeluk. De vijfjarige Paul Akkerman uit de Keim- pemastraat raakte onder een wiel en overleed kort daarna. Mr. H. P. Linthorst Homan, Commis saris der Koningin in Friesland, vierde op 29 Mei (Eerste Pinksterdag) zijn vijf tigste verjaardag. Meer dan tweeduizend motorrijders (met inbegrip van de meerijders) namen op Tweede Pinksterdag deel aan de Elf stedentocht van de Friese Motorclub. Het centrum van deze motorische acti viteit was het Wilhelminaplein. Op 31 Mei was de heer J. van der Horst een halve eeuw in dienst als ty pograaf bij de Erven Koumans Smeding. Hij ontving de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau en de penning van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid.

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 4