TTlariënburg EENS EEN LUSTOORD VOOR ZOMERSE DAGEN ZOMERMAAND 5 halve jaar is al weer vol! We zijn in de maand die genoemd is naar de oud-Romeinse godin Juno, die o.a. als de goddelijke stichte res der huwelijksgebruiken werd be schouwd. De maand Juni was aan haar gewijd, tempels werden voor haar ge bouwd en witte koeien werden haar geofferd. Onze naam is Zomermaand en op de 21ste Juni moet dan ook officieel de wérkelijke zomer beginnen! Maar daar de weergoden er dikwijls een geheel andere indeling op na houden dan wij, kleine mensjes, kan het gebeuren dat we vóór de 21ste al werkelijk zomerse dagen hebben mogen genieten en dat we ons maar weer op koude en regen kleden, als de zomervacanties begin nen. Zo gauw de zon wat wil schijnen begint de stedeling naar buiten te verlangen! Dat is zo de eeuwen door geweest. Ook Maryke Muoi, de weduwe van onze stadhouder Johan Willem FrisO, wilde dicht bij de stad een buitenverblijf be zitten dat gemakkelijker te bereiken was dan Oranjewoud. Dit laatste buiten, nü per snelle auto binnen ons bereik, was per schommelende reiskoets en over slechte wegen nog een heel eind van de Friese hoofdstad verwijderd. Omstreeks 1720 liet zij aan de Potmarge een eenvoudig buitenhuis bouwen, waar van U hierbij de afbeelding ziet gete kend door Stellingwerf. Het huis werd naar haar „Mariënburg" genoemd. Het moet twee hoofdgebouwen hebben ge had, één aan de weg en één in de hof, en een tijdgenoot heeft opgesomd wat er op de vijf bunders terrein zoal te vinden was: aangename wandeldreven, lommerijk geboomte, geurige bloemper ken, keurlijk boomooft en vischrijke vijvers." In de „Geschiedkundige beschrijving van Leeuwarden" door W. Eekhof (stads-archivaris in de vorige eeuw) waaruit we deze gegevens putten, vin den wij opgetekend, dat prinses Maria Louise bij haar dood, behalve een le gaat van 10.000 gulden ook nog deze „Vorstelijke Hofstede" aan de Diaconie- armen der Nederduitsche Hervormde Gemeente, naliet. Helaas werd het bezit in datzelfde jaar, 1765, verkocht en het grootste deel werd versnipperd voor moestuinen en bouwgrond, terwijl er veel van de oude bomen werden om gehakt. Het andere deel bleef nog lang intact als woonhuis met (een steeds kleiner wordende) tuin. Tegenwoordig leeft de naam „Mariënburg" alleen nog voort in de Hervormde Kweekschool, die op de plaats van het huis verrees. Wat zouden de bewoners van Leeuwar den er nü van kunnen genieten, indien de parken nog tot wandeling uitnodig den, de bomen nog stonden (al waren zij dan wellicht door jongere edities vervangen) en onze jeugd kon spelen in en om de vijvers. Nóg kan men genie ten van de bloeiende vruchtbomen bij de Potmarge, nóg zijn er gardeniers die daar keurige bloemen kweken. Maar voor de stedelingen ging het terrein als recreatiegebied verloren en dus zien we reikhalzend uit naar wat de toe komst ons in de Froskepólle zal brengen! Moge Juni 1955 U wérkelijk de zomer brengen en moge de warme zonnestra len een vergoeding zijn voor de weten schap, dat de dagen alweer gaan korten. M. J. VAN HEEMSTRA Mariënburg, het lusthuis van Marijke Muoi. Naar een tekening van J. Stellingwerf uit 1723

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 5