13 Onder liet klokje A Ja het rumoer van de sportweek, is de rust (nou rust?) in Leeuwarden teruggekeerd. De vlaggen en de versiering zijn verdwenen. Ook menige Leeuwarder is (althans uit Oldehovestad) verdwenen en vertoeft met vacantie elders. Zo ook sterke Willem. Dorus: ,,'t Is süver stil, nou Willem met lekaansje is." Rein: „Kenne wij het soms niet pratende houwe sonder Willem? Dou hest die self en ons niet hoogl" Dorus: „Niet so opgelopen drekt, Fle- wielene. Wij kenne 't seker wel pratende houwe, mar Willem hèt son apparte trant lan praten." August: „Ja, en hij ken fan die mooie lethalen ferlelle." Liuwe: „Weet jim nog fan die geit in 'e bedstede?" Manus: „En dat ie foor Sunterklaas speulde op een ferkeerd adres bij de Landbuurt of so?" Rein: „Ik hew trouwens nooit meer gnezen as toen met dat ferhaal fan Bouke, jim wete wel uut Rotterdam, die in 't ferkeerde huus op een ander sien bed leid hadde." Liuwe: „Dat Rotterdam, daar set oek heel wat hene. Naar die grote tentoonstelling. E 55 niet?" Dorus: „De E 55. Het mut een mirakel weze. Mar de tong hangt je op 'e skünen as je der weer uutkomme." August: „Mar wij soort meensen komme der niet iens in, laat staan fan uut. Ik wu wel met twee tongen op mien skü nen lope, ak mar geld hadde om der hene." Rein: „Nou, wij hewwe ons sportweek had. Dat waar de moeite oek nog wel weerdich. Ik hew by 't kaatsen weest en bij die akkrebaten bij de Oldehove." Manus: „Ja, daar bin ik oek hene weest. Jonge, jonge, wat naaide dat der uut. Mien hart sloeg mie acht-en-tachtig." Liuwe: „Je begriepe niet, hoe suks allied goed gaan ken. Ik sü oek niet lekker in mien tontsje weze, as ik daar, hoog in 'e lucht, op sun draad omtierelantijnde." Dorus: „Sukke meensen hewwe netuur- lijk om raak oefend. Als mar deur oefene. En je lichem onder konleröle hewwe." Rein: „Die meensen doene suks krekt so kalm, as as, nou as wij hier wat stane le klasjeneren." August: Nou ik staan hier liever, as dal ik sukke kaperriólen uuthale sü. Mar se salie wel mooi wat geld opstrieke." Liuwe: „Ja, dat is een saakje fan: Sonder trees, sonder Drees." Deze schalkse opmerking van Liuwe toverde een brede lach op de gezichten der klokmannen. En enkelen herhaalden zijn slagzin: Sonder frees, sonder Drees. August: „Ik bin Woensdagavond naar Cambuur weest." Rein: „Nou breekt mie de klomp. Auguust naar Cambuur. Hastou daar wel geld loor, ouwe seun?" August: „Né, mar 't hèt mie gien sent kost. Mar mien oomsêgger kwam bij mie. En die sei: As ome nou Abe nog es sien wil, dan mut dat Woensdagavund weze. Want óns Abe gaat fut." Manus: „Ik hew niet feul ferstand fan die foetballerij, mar ik hew netuurlijk wel es fan Abe hoort. Mar wat houdt dat nou in, dat ie fut gaat. Waar hene?" Rein: „Weestou dat niet iens, Briltsje? Abe gaat uut Heerenveen, hij gaat naar Enschede." Liuwe: „Dat wurdt een dikke strop loor 't Heerenveen. Want die Abe waar wel een pommerant niet?" Rein: „Dat sak die ferlelle. Een meunster met 'e bal. Nou, hoe fonst em die Woensdesaves, Auguust?" August: „Wat sak daar fan sêgge? Ik kom hast nooit bij 't foetballen. Mar bij mij stonnen meensen, die seiden: Hij doet niet feul. Mar een andere fent seit: Hij is mooi op dreef fanavund. Hij hèt er sin an." Manus: Dat begriep ik niet. Je gane dochs foetballen, omdat je der nocht an hewwe. Dus eikeneen die't daar in een kort broekje omspringt, hèt er nocht an." Dorus: „Ja, want anders blief je tuus of je gaan lissen." Rein: „Nou, fisse doet ons Abe oek een soat. En hij ken knap ride oek. Het is een matjedoor." August: „Mar och, ferder hek er oek niet so feul fan sien, want der stonnen een paar sware kerels foor mie. En achter mie jongfolk, die hun tjirgden as gekken." Manus: „Wal doene sukken nou bij 't foetballen, seg je?" August: „As die fent met sien trui an, die ballekeerder, ehde kieper, die bal lutskopte, dan brulden die gekken fan oeioeioeioeioei!" Dorus: „Hoort dat er bij, Rein?" Rein: „Ah, né ju, das foor de aardich- heit." August: „Nou, en dan hadden se weer slaande ruzie over, ja, hoe hiette dat oek al weer Rein: „Over bütenspel." August: Justbütenspel, mar hoe wees tou dat Rein?" Stonstou oek bij ons in 'e buurt? Ik hew die nooit sien." Rein: „Dat weet ik niet. Mar over büten spel seure de meensen allied met foet ballen. As de skeidsrechter der niet foor fluit, dan kankere se, en as ie wèl fluit, dan skoppe se ruzie." Manus: „Meensen is raar guud. Mar ik Hen 't mooi, dat Auguust der hene weest is." August: „O ja, waar wille jou hene? Soek je mij?" Manus: „Wel, nee man. Mar dou seurst er faak over, dast hier niet hene kenst en daar niet hene, omdast, so geseid, een nakende Dreesman biste." Rein: „Mar jim hewwe de krante wel lezen, denk ik. Over de nije regeling, die't er komme sal." August: „Ik hew lezen, wat er boven die lange stukken ston: Fan staatspesjoen en betalerij fan pries en premie." Liuwe: „Allenich fan premie, Auguust. 't Is gien kaatsen. Mar hestou alles niet lezen?" August: „Das mie feul te lang en te in gewikkeld. Ik merk het fanseli en anders mar niet. 't Is toch een bende." Dorus: „Daar begriep ik nou niks fan. Fan ons hele ploegje is Auguust de man, die't allied over de senten, over Drees, over te min geld seurt. En nou skrieve de kranten dat er 'een nije, een betere regeling op 't aljement komt, en ónze kankerpit leest suks niet." Liuwe: „Nou onze kankerpit, das wel wal overgedreven. Mar ja, Auguust is niet erg konsekwent, as ie der wel altied over seurt en de kranten der niet op na- sneupt." Rein: „Dat fait mij oek swaar teugen. Ik wü der drekt fanmorgen niet over begin ne, want ik docht: Dit is spekje naar Auguust sien bekje. En nou nog es wat. Waarom seistou sü: 't Is toch een bende?" August: „Nou kiek es, mannen. Jimme sitte jxou wel swaar teugen mie an, en ik wü earst kwaad futlope (Interrupties: Niet so bedoeld. Soek er niks achter. Kalm an, seun"). August: „Goed, best, ik staan hier oek nog. Mar dut hew ik wel lezen, en dat fien ik een groot skandaal: Het gaat pas in op eind Jannewari negentienhonderd- en-seven-en-lieltich." Rein: „Wat wuustou dan Auguust. Fol- gende week Maandeg?" August: Das flauwekul, Flewielene. Mar tussen beide is oek ruumte. Dit duurt leulste lang. Een grote bende." Manus: ,,'t Sü de meesten wel eerder passé, loof dat mar. Mar ja." Rein: „Der sit nog al heel wat an fast, mannen. Fan te foren al, en later, as 't soleer is, nog es. Mar wie hadde hier ooit fan drome kennen. Wij niet, en óns ouwelui, helemaal niet. Waar gniestou om, Auguust?" August: „Nou, dou hest het over dro men. Doe t ik fan die foetballerij tuus- kwam, waar ik wat nüver in 'e kop. Op bed jonge, sag ik die kerels nog skop- pen en springen. En doe an 't dromen. Abe met sien swart tuufke had de bal en skopte em tut. Een andere speuler springt en sal die bal met de kop een smeer geve. Mar doe waar die andere speuler ineenenlach niet, Sterke Willem. Hoe ken je 't so briek bij mekaar drome, niet?" Nog was het gelach over deze gedroom de Lenstra-creatie van hun aller Willem niet verstorven, toen Rein vroeg: „Nou ju, en sat ie oek?" August (lachend): „Né jonge. Die bal kwam tegen één fan die palen an. Hele maal boven an. En daar bleef die bal sitten oek. Hoe krije je 't so gek, niet? Mar doe't een speuler die bal der af hale wü, doe sat er niet een bal, maren dat rade jimme nooit een keerdoe sat daaróns klokje! En dat hèt het nou twaalf uur. Dag mannen."

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 13