en legende Feiten en feitjes uit de vorige eeuw BIJ EEN PLAATJE 4 De buurt-kaatsclub „Het Plein" (Ach ter de Hoven) bestond op 21 Juni een kwart eeuw. De tweede na-uitreiking van visakten was op 22 Juni; er verschenen weer on geveer tweeduizend gegadigden. Bij de begrafenis op 23 Juni van oud- notaris Ottema op de Noorderbegraaf plaats werd voor het eerst een geluids installatie gebruikt. De „Sportweek Leeuwarden 1955" werd op de avond van Vrijdag 24 Juni geopend met een optocht van sport beoefenaren en een défilé voor het stadhuis. De burgemeester, mr A. A. M. van der Meulen, sprak het openingswoord voor de reeks sportmanifestaties, die op 2 Juli eindigden. (Foto 6: roeidemon- straties op 27 Juni). De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers legde op 25 Juni een krans bij het oorlogsmonument in de Prinsentuin, ter gelegenheid van Wereld- veteranendag. De afdeling Friesland van dd Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren besloot op 27 Juni definitief tot de bouw van een dierentehuis in Leeu warden, ter vervanging van het oude asyl. Aan het hiervoor nodige bedrag van 30.000 gulden ontbrak nog 3750. Op 29 Juni werd een bijeenkomst ge wijd aan het 75-jarig bestaan van de Ambachtsschool. De eigenlijke jubileum datum was 12 Juni. Leerlingen en per soneel zegden als geschenk een beeld van een ambachtsscholier toe; het zal door G. J. Adema uit Franse zandsteen worden gehouwen. 25 April 1833. Stoomvaart tussen Am sterdam en Harlingen. Overtocht in acht uur met de stoomboot „Prins Frederik", prijs: tweede kajuit zes gulden. 19 Juni 1833. Abbinga-State te Hui- zum staat verlaten. 20 Nov. 1833. Bij L. Schierbeek te Leeuwarden wordt gedrukt: „Jaar boekje voor de Catholyken in Fries land voor het jaar 1834", eerste jaar gang, met bijdragen van mr. Hette- ma en Van Halmael. 19 Jan. 1834. Benoemd tot raadsheer in het Hoog Gerechtshof te 's Graven- hage mr E. R. van Weldeven Baron Rengers, lid van de Rechtbank te Leeuwarden. an hel Jelsumer binnenpad bij de Leeuwarders het Joadeland staat een bescheiden „spultsje", dat in de volksmond „De Drie Dukatons" heet naar de gevelsteen in de zijmuur van het huisje, waarop drie dukaten staan afgebeeld. Volgens de bekende legende zou deze steen zijn ingemetseld door een vroegere •bewoner van het huisje nadat hij een vreemde ervaring met drie van deze geldstukken had opgedaan. Het verhaal zegt dat in dit huis een jongen woonde, die zijn hart verpand had aan een meisje, dat een tamelijk ruw karakter had. Toen zij het „eens" waren gewor den gal de jongen het meisje drie duka ten als symbolische bevestiging van zijn huwelijksaanzoek. Toen het meisje een poos later, op een herfstavond alleen thuis was, werd er geklopt en er diende zich een als heer uitziend persoon aan. Het meisje raakte direct onder zijn bekoring en liet de vreemdeling op zijn verzoek graag bin nen om te schuilen voor het slechte weer. Het kwam zover dat de gast hel meisje zijn Helde verklaarde en haar een kostbare ring om de vinger schooi. Het meisje gal hem toen de drie dukaten die zij van haar jongen had gekregen. En toen gebeurde het. De vreemdeling zag op de drie dukaten een wapen met een kruis en geraakte bij de aanblik in verwarring en veranderde op slag in een monster met paardepoten en horentjes op het hoold, waarna hij het raam uit sprong. Toen pas beseite het meisje wie zij had binnengelaten en aan wie zij in haar ontrouw de dukaten had gegeven. Zij haastte zich naar haar geliefde met wie zij daarna nog lang en gelukkig leefde in het huisje aan het Jelsumer binnenpad, waarin haar man in dank bare herinnering de steen plaatste. (Tekening H. W. Keikes)

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 4