13 Under liet klokje Lang niet op alle warme Augustusdagen waren Willem c.s. onder het klokje te vinden. Maar op een iets koelere morgen hadden onze vrienden hun plaatsen weer ingenomen. Willem: „Ik hew mie het apesuur swit. Mannen, wat een seumer niet? Wat een seumer. Hast te warm bij tieden. Het swit ston mie blank op 'e rug!" Liuwe: „Dankber weze, Sterke. Dankber weze. De looste jaren hewwe mopperd en klaagd, mar fan 't jaar Rein: „Ja, sont seven-en-feertich hewwe niet sun seumer had. Om mij mocht het wel es wat minder hiet weest hewwe, mar ja, der blieft altied wat." Manus: „Het mag om mij wel tot 'e Kerst dagen so blieve." Willem: „As je met suk weer hard bealigge mutte, fait het niet met. En dan de hooi- broei. Der binne een paar mooie boere- plaatsen ferbrand." Dorus: „Ja, das altied spietich. Trouwens, daar bij de Kiepeloop is ook een beste brand weest, in die graanpakhuzen." Rein: „Wat een consternaesje midden in 'e nacht niet? Die stumpers in 'e Lindebuurt alles der uutslepe en de róten inslaan. Dat sal je mar treffe." Willem: „Brand is altied een funansjele strop. So is 't al." August: „En son baas fan die pakhuzen hèt meer in 't kammenet dan die arbeiders- meensen. En waterskade is oek niet best." Rein: „Dochs is son grote brand een mooi gesicht." Rein: „Bij een ander ja, mar bij je self niet. Mij heugt die brand in 'e olieslagerij op 't Fliet altied nog. Jonge, jonge, wat gong dat er om weg!" Manus: „Ja, dat waar een baas brand. Wat een stuk fuur." Willem: „Het mag mie oek nog heuge, dat se die houten huzen op 'e Poppebuurt fer- branden. Je hoorden de wandluzen knap pen." Rein: „Nou, het waar goed, dat se dat opruimden. Daar weunde oek één, die hat een groot bord an sien huus en daar ston op: Het Loo." August: „Het Loo. Is dat niet het paleis fan 'e ouwe koninginne?" Rein: „Just, flak bij Appeldoorn. Nou, ons maat lustte graag een slukje en dat kocht ie dan bij Appeldoorn op 't Fliet." Liuwe: „Waar je oek bootsjes hure konnen." Rein: „Just. En as se em dan froegen: Waarom staat er „Het Loo" op jou huuske, dan seidie: Kiek, daar hewwe jou Appel doorn en hier is Het Loo. Flak bij mekaar." (Hilariteit). Willem: „Nou, dat waar wel een ouwe grappemaker. Maar sien Loo is oek in flammen opgangen, om het es mooi te Dorus: „Ja, der is al heel wat feranderd in 'e stad. Ik bin laassen die kant fan 't ouwe Kalverdiekje nog es uutweest, mar heden, heden, wat gebeurt mie daar wat." Manus: „Der is süver een dorp bijbouwd. Oek een paar nije winkels op siede bij die flatten hek wél sien." Rein: „Jimme bedoele die boomke-en- plantsjebuurt seker. Dennestraat Dorus: „Ja, en Cederstraat August: „En de Esbochtstraat is daar oek loof ik." Dorus (lachend): „Né, Auguust, né, niet Esbócht, mar Esdóórn." August: „Nou ja, weet ik feul. Ik kom der nooit. Je kanne het bij óns in Huzum hast niet eens bijfietse." Liuwe: „Je suden sêgge, dat se hast wel es an de levendige skilders toeweze salie, 't Houdt niet op." August: „Der is één son hele nute naam bij. Daar hreke de frou en ik hieltiten de tong over." Dorus: „Wat bedoelst nou, ju? Dirk Bout is niet moeilijk, enehJan van Gooij-um oek nieten eh August: „Né, die weet ik oek wel. 't Is nog anders." Willem: „Je hewwe in Huzum oek nog een soort nije Indische buurt. Surename- straat en de Rein: „Ik hew een neef wonen in 'e Bun- nairestraat of so; wij sêgge foor't gemak altied mar de Penariestraat." August: „Ja, en dan is der nog de Sint ehja, hoe is dat nou, 't is wat met Eusie of so der in. Sint Eusius, né Manus: „Ik weet wel wast bedoelst, mar hoe't krekt is, weet ik oek niet. Mar be- doelstou die straat, Auguust?" August: „Né, het gong mij nog om een andere straat. Der sit een naam in fan een oegrieselijk sterke man uut 'e ouwe doos." Willem: „Ik bin der. Hercules!" August: „Just, Sterke, Hercules. Nou binne we al op 'e helft." Dorus: „Das nogal maklik. Dat is de Her cules Seegerstraat." August: „En hoe skriefstou dat, Dikke?" Dorus: „We sitte hier niet op skool. Hoe skriefstou dat. Wat geeft dat nou. As ik seg: Hercules Seegerstraat, dan kan eiken een mie de weg wieze." Willem: „Ikke niet. Nog sterker: Ik hew der nog nooit fan hoord. Mar ja, dat seit niet sofeul. Het bouwt oek so an. En dochs Rein: „Nou wat, en dochs Willem: „Luuster es, mannen. Wij binne ouwe, echte Liwwadders met mekaar. De stad en wij hore bij mekaar." Liuwe: „Mooi seid, Willem. We hore bij mekaar." Willem: „De ouwe stad, het Liwwadden fan foor de oorlog konnen we as óns fesje- buus. Maaarde stad fan nou ontkomt óns. Wij, ouwe, trouwe Liwwadders kenne het niet meer bijsloffe." Manus: „Willem hèt geliek, mannen. Bien één fan óns een saddoek foor de kop en set em del bij 't Skapediekje of eh 't Kalverdiekje of eh 't Nijlansdiekje, en doen em de saddoek af en roep: Soeoek, nou Willem: „Dan bin je weg, Manus. Dan hewwe jou het gefoel as stane jou in een freemd plak. En dat is erg, mannen. Je eigen stad wudt een freemd plak (Diepe ontroering op de gezichten dezer getrouwen). Liuwe: „Mar daar ontkomme we niet an, Willem. Mien swager bij de krante hèt het dan over de dynamo fan deuze tied." Willem „Né, né, de dynamiet fan deuze tied. Het ploft en broest er an alle kanten uut. Mar ik hadde wat in mien plasse, een gedachte, een idee Rein: „Laat hore, Willem!" Willem: „De stad hèt, om soo mar te sêggen, ferplichtings an óns. An de ouwe garde, die froeger werkte in deuze stad en foor deuze stad. En die foelden foor Liw wadden. En nou't wij het niet bijsloffe kenne, mut de stad foele, dat er ferplich tings binne." August: „Ik begriep die nog niet, Willem." Willem: „Nou, sien es. Mutte wij, de echte, ouwe Liwwadders, niet elke straat kenne, en wete waar we 't over hewwe as we een straatnaam noeme? Hèt nou de stad niet de plicht om so nou en dan de ouwe garde langs al dat nije te rieden? Dat waar mien idee!" (Er trad een stilte in en de lichten waren reeds tweemaal versprongen, voor er weer een woord viel). Manus: „Dou wuust rondritten deur de stad. Mar die binne der deze seumer weest. Is die dat ontkommen?" Willem: „Om 'e dooie dood niet, jonkje. Mar dat gong niet fan 'e stad uut en je musten, der foor dokke. En foor een ere- plicht betaal je niks." August: „Nou, dan bin ik wel een man foor ereplichten. En alle Dreesmeensen wel, denk ik. Een best idee, Sterke!" Willem: „Ja, ho es, het is met mij niet een spultsje fan foor een dubbeltsje op 'e eerste rang. Mar ik mien dat de stad ferplichtings an óns hèt en laat dan dat folk fan 't stad- huus mar es over de brug komme." Liuwe: „Het hoort niet gek. Willem hèt geliek. Wij wille ónze stad in ere houwe en op 'e hoogte blieve. Mar hoe spiekere we dat klaar?" Dorus: „Een gróte brief naar de burrige- meester." Rein: „Niet skrieve, jonges, dan hewwe een gróte kans dat we nul op 't orkest krije. Né, der mut één foor óns héne. Eén die't se dèr fan 'e sokken kletst." Manus: „Mar wij hewwe Willem dochs, mannen. As die wat opwonnen is, loopt ie lekker af. Das wel fertrouwd." Willem: „Ja, dat sal wel weze, mar jonge, met die hoge heren prate doen ik oek niet alle dagen. En dit is een saak die mag niet misbetere. Mar hoe salie we dit hewwe?" Liuwe: „Mar hewwe wij de stad wel nódig? Mien swager bij de krante Willem: „Waar ken nou son swager ons an helpe in dit ferband?" Liuwe: „An 'e figelante fan 'e joernallisten!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 13