ruivin^sjumje r£eeuwarber /jemunscljAp Ook bij Leeuwarden wordt vlas verbouwd, getuige deze fotogenomen bij de Hout- polle aan de Oldegalileën. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 4ejaarg. No. 8 September 1955 Redactia-commlui* Dr J. G. Aalders Mevr. A. J. Beerde Bakker-Stuiveling J. K. Dijkstra Pater P. v. d. Eisen O.P. Jhr J. W. J. Wltsen Elias HoofdredacteurW. H. Kuipers, Tel. 2003 Adres Redactie en Administratie Voorstreek 101-103. Telefoon 2046 en 2047 Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden HET STRUIVINGSPOORTJE (Linoleumsnede H. W. Keikes) Leeuwarden heeit in het oude stadscentrum nog vele stegen, brede en zeer smalle, doodlopende en doorlopende stegen. Zou men de Leeuwar ders evenwel testen op hun stadskennis, zij zouden wellicht de meeste doorlopende stegen kennen, doch struikelen bij de doodlopende stegen en dat niet alleen door de meestal miserabele bestrating. Zij zouden weten waar de Doelesteeg, de Lombardsteeg, de Bontepapesteeg en de Bolleman- steeg zijn, maar waarschijnlijk het antwoord schuldig blijven op de vraag waar de Sint Frederiksteeg is of de Jan Mutskesteeg Het is misschien maar goed dat de smalle stegen in Leeuwarden niet zo de aandacht trekken en dat de stadsrondritten er aan voorbijgaan, want hoe schilderachtig ze vaak ook zijn, ze vormen dikwijls een flagrante tegenstelling met de nieuwe woonwijken, die onze stad toch óók bezit. Al is na de oorlog de krotopruiming met grote voortvarendheid aangepakt, de Friese hoofdstad heeft nog een geducht aantal krotten. En zo kan een verkenningstocht in een doodlopende steeg verrassende en teleurstellende ervaringen geven. Bepalen wij ons, zonder voorbijzien van de zorgen der bewoners, die in sommige gevallen de vergane balken en verzakte dorpels met een bewon derenswaardige volharding steeds maar weer in de frisse verf zetten, tot het schilderachtige van de stegen, dan heeft oud-Leeuwarden nog zeer veel schoons. Tal van lange stegen zijn al verdwenen of afgesloten en verkaveld, zoals de mooie Poptasteeg van Achter de Grote Kerk naar de Nieuweburen en de smalle „Doorlopende Steeg" van de Put naar de Nieuweburen, maar er zijn nog heel wat overgebleven, bijvoorbeeld aan het Vliet en Oldegalileën. Op de Nieuwestad staat heel bescheiden het van 1696 daterende Struivings poortje, slechts opgemerkt door heel enkelen van de duizenden passanten, die de onderbreking van de rij der winkelpuien nauwelijks merken. Het halspoortje geeft toegang tot een lange, smalle, donkere steeg, die zich tenslotte verbreedt en een rijtje woonhuizen achter keurige voortuintjes te zien geeft. Het Struivingspoortje schijnt zijn naam te ontlenen aan een schilder voor „antique modes, behangsels en schoorsteenkleeden" Domini- cus Jans Struiving, die zijn „huizinge en affaire" sedert 1777 in een huis naast het poortje had. De hierbij afgebeelde lino laat het poortje aan de achterzijde zien, uit de steeg. Aan de overzijde van de Nieuwestad staat het Politiebureau.

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 2