De straten worden nat SEPTEMBER HERFSTMAAND Het plaveisel van vroeger een zorgelijke zaak voor de Leeuwarders 8 gevaar van slippen. Dat kwam vroeger minder voor, toen slechts af en toe een hotsende kar over de keiïge plaveisels van de stad trok. Natuurlijk heeft het stedelijk bestuur reeds in vroeger eeuwen zich bezig gehouden met het onderhoud van de straten. Zo werd in het voorjaar van 1662 ,,de St. Jacob straat na genomen oculaire inspectie gerepareerd en uit een hand gemaakt". Maar ook de bur gerij moest de handen uit de mouw steken; in het begin van de achttiende eeuw bestond een verordening op het maken van de straten „bij poene van een daalder". Tot het begin van de vo rige eeuw moest iedere Leeuwarder na melijk het stuk straat voor zijn eigen huis in orde houden en de bestrating werd daardoor een vreemd „allegaartje" door de verscheidenheid der gebruikte materialen en door de verschillen in de onderhoudstoestand. Leeuwarden had op dit punt een bijzonder slechte naam. Er waren nog andere euvels. Zo bouwde ieder maar wat hem goeddacht aan of op de straten. Al was het verkeer niet druk, toch was het lastig dat sommigen varkenshokken op de straat plaatsten. In de achttiende eeuw moesten dan ook maatregelen tegen dergelijke uitwassen worden genomen. In 1729 werd de burgers gelast te zorgen „dat de straten geheel ruim zijn" bij de intocht van Z.H. de Erfstadhouder. En twee jaar later kreeg de stadsmetselaar een boete opgelegd, omdat hij een ver- eptember was bij de Romeinen vóór keizer Augustus de zevende maand, vandaar de naam: septem zeven. Bij Karei de Grote werd de maand herfstmaand genoemd een naam die geheel voor zichzelf spreekt. Op de 21ste gaat het voorlaatste jaar getijde in: de kleuren van boom en struik worden geel, rood en bruin, de bloemen verwelken, storm en regen nemen bezit van ons lage-landje-aan-de- zee en zwiepen over de velden en door de straten. In de stad wordt een van de voornaam ste kenmerken van de herfst gevormd door de gladde, beregende en met afge vallen bladeren bedekte sraten. Het te genwoordige verkeer loopt daarbij het „Kinderhoofdjes" vormden vroeger het plaveisel bij de Waag.

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 8