nze nieuwe truc}oto 0 CORRESPONDENTIE 9 keerd rapport had uitgebracht over de toestand van de Koningsstraat. In 1733 werd een commissie in het leven geroepen, die rapport moest uitbrengen over het verbeteren der straten; zij moest advies inwinnen bij deskundigen en „zoo nöodig informatien vragen in Holland". In 1739 was men van oordeel dat getracht moest worden de straten zoveel mogelijk ,,uit één hand te laten maken"; de particulieren die eigen straten moesten onderhouden of ander zins betrokken waren bij het onderhoud hiervan, werkten elk naar eigen inzicht. De grote verbetering kwam pas, toen in de jaren 1819 tot en met 1821 de hele toenmalige stad van gemeentewege werd bestraat, nadat zelfs koning Willem I bij zijn bezoeken aan Leeuwarden in 1814 en 1818 ernstig had geklaagd over de gebrekkige toestand van de straten. Het is de stadstimmerman geweest, die de zorg voor de straten op zijn schou ders kreeg rusten. In 1870 bestond de „Dienst van Gemeentewerken" uit: één stadsarchitect, één onderarchitect en één hovenier! Nu zijn bij de dienst 35 per sonen werkzaam, zonder daarbij te reke nen allen die te doen hebben met het onderhoud van straten, gebouwen en parken! Verbeeldt U dat we nog slechts één hovenier hadden: hij zou niet eens al die mooie bloemperken in de stads parken en langs de stadswegen onkruid- vrij kunnen houden! Een bekende gemeente-architect was T. Romein, die de leiding had bij de in grijpende stadswijziging door het aan leggen van het Zaailand en door wiens beleid de Beurs op de huidige plaats is opgebouwd. Het deed goed éven te verwijlen in de „stadsparken" nu de herfstregen de straten glad en glimmend heeft ge maakt. M. J. VAN HEEMSTRA J. B. F. v. K., Leeuwarden. Louwmaand (Januari) is inderdaad afgeleid van lou wen of looien. Zie ons nummer van Januari 1955. De juiste plaats van de in 1835 geopende katoenfabriek onder Hui- zum is ons niet bekend, evenmin of er nog exemplaren bestaan van het daar geweven doek met voorstelling van een Friese feestmaaltijd omstreeks 1420. Het is trouwens de vraag of een middel eeuws tafereel, in de vorige eeuw uit gebeeld, veel historische waarde heeft. Het rijmpje „Waar Vliet en Ee tezamen vloeien en Huizum rijst van ver zal wel een parodie zijn op „Waar Maas en Waal tezamen vloeien en Gorkum rijst van verHet Coulonhuis in de Doelestraat (thans zetel van de Fryske Akademy) is gebouwd door de hof architect van Prins Karei Hendrik Friso en dateert uit de eerste helft van de achttiende eeuw. Er wordt heel wat gebouwd en verbouwd in Leeuwarden, maar zo erg als het op onze trucfoto van de vorige maand was is het toch nog niet en we hopen van harte, dat men zo'n combinatie van een mooie, oude klokgevel en een hyper moderne winkelzaak niet in praktijk zal brengen. Begrijpt U ons goed: we hebben niets tegen moderne winkels en we zouden niet gaag willen, dat Leeuwarden alles „bij het oude" liet. Maar de beneden- en bovenkant van een gevel horen tóch wel wat met elkaar in harmonie te blijven. Dat dit in het verleden niet altijd met succes is nagestreefd, ziet U overigens in de meeste onzer winkelstraten. Maar goed, het was maar een grapje een puzzle-grapje, waarbij vele inzenders wisten te vertellen hoe de foto in elkaar is gezet. De klokgevel hoort bij het pand van de firma P. Bokma op de Tuinen en de winkel is van de firma H. D. M. Hofstede op de Nieuwestad. Hiernaast staat alweer een nieuwe trucfoto. Vertelt U ons, liefst op een briefkaart, uit welke delen deze is samengesteld. Uw oplossing wordt vóór 5 October gaarne ingewacht bij de redactie van „De Leeuwarder Gemeenschap", Voorstreek 101. Wellicht wint lf er de prijs van tien gulden mee; nu gaat het tientje naar: E. Drijver, Tulpenburg 22, Leeuwarden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 9