nze nieuwe trucloto 0 1 1 en zij bood dit de Gemeente ten ge schenke aan. Tot in 1884 liep ten zuiden van het Vliet en evenwijdig daarmee een smal slootje: de Molensloot, welke onder het Meekmabruggetje in de stads gracht uitmondde. Deze sloot was lang zamerhand zo vervuild geraakt, dat er uit hygiënisch oogpunt herhaaldelijk bij het Gemeentebestuur op demping werd aangedrongen. De eigenaren verwaar loosden dit water geheel en de toestand werd dan ook zo onhoudbaar, dat de Gemeente de sloot in 1884 overnam en het Molenpad, dat er langs liep voor 294,aankocht. De sloot werd nu ge dempt, het Meekmabruggetje gesloopt en het oude Molenpad verbreed tot een flinke straat. Ook ten noorden van het Vliet liep achter de huizen van de Kapelsteeg in de Weerklank een slootje, dat bij het Fabersbruggetje in de stadsgracht uit kwam. In 1888 werd dit bruggetje weg geruimd, men legde hier een duiker tot afvoer van het water en trok langs de gracht een walmuur op. In 1891 is dit slootje ook gedempt. R. t. H. vroegere smalle klinkertpaadjes hadden vervangen en bracht men de beide per ken met heestergewas op het Gouver neurs- en Hofplein aan. Daarmede was het werk voltooid, dat aan een der oudste gedeelten van de stad een geheel ander aanzien heeft gegeven. Nog zij hier vermeld, dat de „Friesche Tuinbouw-Vereniging", ter gelegenheid van de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina, een linde geplant heeft op het plein voor het stadhuis. Om deze boom, die thans flink opgeschoten is, liet de vereniging „Voor Vaderland en Oranje'' een monumentaal hek plaatsen Andermaal mogen wij gewag maken van de voorbeeldige ijver, waarmee vele trouwe lezers zich hebben geworpen op het probleem van de truc foto. Twee opnamen, listig uitgesneden en kunstig aaneengevoegd, schiepen de indruk van een gebouw, dat in werkelijkheid niet bestaat. Dit wisten de lezers; de kunst was echter de afzonderlijke bestanddelen te herkennen. Tal van inzenders bleken het trucje te doorzien en ze meldden, naar waarheid, dat het een zijaanzicht van de Frico, gecombineerd met een deel van het Laboratorium van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland was. En nu nodigen wij u dan weer uit uw krachten te beproeven op het nieuwe fotografische probleem, dat hiernaast is afgebeeld. Ook hier zijn weer twee fragmenten van foto's tot een nieuw geheel samengevoegd. Wie de oplos sing weet te vinden, wordt uitgenodigd de oplossing ten spoedigste en in ieder geval vóór 8 December te sturen aan de Redactie van „De Leeuwar der Gemeenschap", Voorstreek 103, liefst op een briefkaart. Voor de trucfoto van de vorige maand was weer een prijs van tien gulden uitgeloofd. Een postwissel, ter waarde van dit bedrag, kan verwachten: P. Slager, p/a mevrouw Veeman, Menaldumerstraat 6, Leeuwarden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 11