I 3 Under liet klokje Kostelijk herlstweer en een kleine wereld soms. Voeg daarbij een drukke Nieuwestad op Woensdagmiddag. Zie tenslotte in gedachten ons klokje, hèt klokje, en hoor onze trouwe vrienden hun gesprekken voeren. Willem: „Een mooi nusje griepige meen- sen, mannen." Liuwe: „Dat sü'k sêgge. De halve wereld pruust en snottert." Rein: „Auguust leit oek al een paar dagen op bed. Ik bin der lannemorren nog even weest." Dorus: „Nou, ju, hoe leek dat met ónze sünige pielcr?" Rein: „Dokter waar krekt weest. Hij hadde Auguust een lepel in 'e mon sto ken en Auguust must een keer ol wat aa, aa, aa, sêgge. Keelbnlsteking." Manus: „Das niet nollik. Dan doet het slikken je wel so gemene seer, en 't gekke is, dat je dan leule iaker slikke as gewoan." Willem: „Froeger bij ouwe dokter Ullelie musten je allied aha, aha, sêgge. Dat hoorde wel so komiek, jong. De meensen waren su siek as een hon en het hoorde krekt as se gnieze wüden." Dorus: „Nou, ik bin oek een dag oi wat onder de iodden weest, mar 't is gien lolletje. Je binne blied ajje de kop weer tille kenne." Rein: „Op 'e febrieken misse oek heel wat arbeiders. Een oomsêgger fan mie is op 'e Frico, mar die sei: Bij óns op 'e keessolder misse wel een man ol tien. En der is al so min folk te krijen." Manus: „Der is niet leul werklooshied, nee. Hast eikeneen, die't nog niet so leer is as wij, ken wel werk liene. Das wel es anders weest." Dorus: „Das seker wel es anders weest. Ik bin jaren segaremaker weest en ik hew mie oek lang rédde kennen." Liuwe: „Ja, dou slonst Saterdusaves oek wel op 'e merk niet, Ier loor deuze laaste oorlog?" Dorus: „Ja, waarachtig jonge. Mar in 'e oorlog waar 't muizen hè. En na de oor log wat in 'e Duw en so, tot ik fijl-en- sestich wudde." Manus: „Nou, ik hew loor de oorlog oek heel wat loopkes naar de werklerskal- iing maakt. Het grote loetballeld Cam- buur hek met anleid en 't iliegield oek. Melee waar óns baas. Melee lan de Hei- demarie. Die is nou oek al met pesjoen." Willem: „Ik hew altied knap werk had. Ik hew niet laak stempeld. En der liepen anders ferskeidene om in 'e dettiger jaren. Maar nou is 't so, dat ietskeidene ouwe kerels der nog wat bij lerdiene kenne. Straks komme se lan 'e arbeiders- beurs onder 't klokje en roepe se: Hup, mannen, an 't werk jimme." Liuwe: „Laat de jongkerels het laderland nou mar rédde, hor. Wij hewwe óns putsje wel deen." Manus: „Mar de drukte loor één ouwe man komt weer an. Hij sal hier hast wel weer langes komme." Rein: „Wie bedoelstou, Briltsje?" Willem: „Nou, ju, gochemerd, Sunter- klaas iansell. Ja, de drukte loor die ouwe baas komt weer an." Liuwe: „Nollik dat de meensen wat meer geld om hannen hewwe, om der wat an te doen. Het gong bij ons tuus altied kort om 'e hoek." Dorus: „Ik weet wel, wij hadden Sunter- klaas altied bij lemielje. Ik waar doe nog sun jonge en looide nog echt in de ouwe biskop. En ik weet nog wel, dat mien ome dan sei: Nou meensen, nou is 't mar so 't is, mar ik mut even naar de plee. En wielst begon hie de knopen lan 'e bretels al los te doen. En as ie goed en wel de kamer uut was, dan nagelden de peperneuten de kamer in, en wudde der oegrieslijk op 'e deuren en róten slagen. Nou en as we dan naar buten gongen, ston der een groot pak. En as we dat an 't uutpakken waren, kwam ome weer in 'e kamer en must ie de laaste knopen nog lastmake. Later hadde ik dat wel deur, mar eerst niet, jong." Willem: ,;t Is en blieft een gesellige tied, meensen. En leral loor de kienders is 't een mooi ding." Rein: „Een paar dagen leleden is ie al in 'e stad komen. De burgemeester had em nou wel in 't Spaans toespreke kennen." Willem: „De kleine kienders konnen em op 't Saailand sien. En 'e bewaarskolen loor 't stadhuus." Manus: „En de ouwe roebels onder 'i klokje?" Dorus: „Dat su een bak weze. Sunter- klaas hier op 't peerd langes en dan al- stappe en naar óns toekomme en op sien Spaans sêgge: Dag, ouwe heren, hoe staat het leven?" Willem: „Mar wij kenne niks op sien Spaans weromsêgge." Liuwe: „Geelt niks ju. Wat gnieze en wat wuive en wat büge. Krekt as de konin- ginne altied doet." Willem: „Die hèt oek weer een beste loop had. Jonge, jonge, wat reist suk folk wat al. Sukken siene nog es wat." Rein: „Ik mag sukke stukken altied wel graag leze. En plaatsies der bij. Wat naaide 't er soms uut, niet? Hij lan 'e ouwe Liwwadder het seker oek met weest." Manus: „Ja, die Pee." Willem: „Wie seistou. Heer lepee?" Rein: „Ah, nee, Sterke. Doen niet so gek. Nee, die kranteskriever, die't altied Pee onder sien stukjes set." Dorus: „Die kerel is so loor 't Fries, niet? Nou, se hewwe met mekaar een mooi reiske had. Sun koninginne en sun preens mutte oek altied mar klaar staan. En mar riede, en mar luustere Willem: „Ja, dat hoort bij 't lak. As jou hét mooi liene ol niet, daar wurdt niet naar Iraagd." Manus: „Né, dat hewwe nou krekt wel weer in Engeland sien. Met die prinses en hur Pieter." Dorus: Het binne wel drama's as je dat so leze. Een róman is der niks bij." Rein: „Het is toch al raar, as jou niet eens meer wete magge, met wie je trouwe salie. Op 'e film steurt de liefde em an niks, mar daar wel. Ik .fien't sneu foor die lent." Liuwe: „Ja, de kranten seure mar raak over die prinses, dat se su flink is en al so meer. Mar die man is swaar de dupo en daar wurdt niet over praat." Willem: „Sukke meensen hewwe hogere plichten. De plicht gona hier loor de jonge." Rein: „Het staat mij lang niet an. Mar ja, dat geelt gien fluit. Se frage óns niet, hoe't mut." Dorus: „En as se óns iroegen, nou, dan weet ik het nog niet wat we seid hadden. As puntsje bij paaltsje komt." Willem: „Nou mutte jimme niet allemaal tegeliek kieke, mar hier is al een paar keer een kerel met een grote baard langs struunt. Sien, hij staat nou bij Sjemin." Liuwe: „Hij doet krekt ol ie de hele ete- laazje leeg sien wil." Dorus: „Meskien is 't wel een ouwe snoeper." Rein: „Nou steekt ie over. Gaat ie tille- leneren? Nee, bij 't trapke del. Sien em es naar óns loeren." Willem: „As ie wat dichterbij komt, Iraag ik hem oi ik sien onderbroek soms an hew. So loert die kerel." Dorus: Nou swabbert ie wat bij de auto's om. Kenne jimme die man?" Liuwe: „Meskien is 't Sinterklaas wel in burger. Hij mut wete of hier oek stoute kinderen zijn." Manus: „Daar komt ie weer an. Nou sal't weze looi ik." Willem: „Even op 'e klok sien en Baardman: „Lekker weer, hé mannen." De mannen gaven dit vlot toe, zonder dat Willem naar een bepaald kledingstuk informeerde. Baardman: „Is Auguust der niet?" Willem: „Nee. Ken jou die? Mut je die hewwe?" Baardman: „Einlijk al. Ik hadde een fer- rassing loor em." Dorus: „Binne jou Sunterklaas dan toch?" Baardman: „Doen niet so mélich. Dat mut ik al so laak opirete." Liuwe: Auguust is siek. Mar ken je 't oek met óns doen?" Baardman: „Nee, ik mut em sellef hewwe. Afijn, ik docht em hier te treilen, mar dan muk mar naar sien huus." Willem (nieuwsgierig): „Ja, em tuus mar lerrasse. Mar begin mar niet over senten. Daar houdt ie niet fan." Baardman: „Ik mut het wel over senten hewwe. Sien ouste suster lan seven-en- tachtig jaar is sturven en hij en ik kenne een paar senten erve. Goeiendag."

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 15