GESCHOOLDE WERKERS Het jeugdwerk vraagt: J^tz\xwtxr)zr /jemeensdjaH 2 -i uccessen kunnen verblinden en suc- cessen kunnen stimuleren. Men zou een graai kunnen doen in de grab belton der geschiedenis om vele voor beelden van de verblindende werking van successen te vinden. Aan de andere kant weten wij allen uit ervaring, hoe successen ons kunnen bemoedigen en activeren. Welnu, vorig jaar, October, werd in Leeuwarden begonnen met een (eenvou dige) cursus voor jeugdleiders. Deze cursus was een initiatief van de zoge naamde „Commissie Massajeugd', ook wel Commissie „Jeugdwerk Leeuwarden" genoemd. Sommige lezers herinneren zich misschien nog wel de bewogen dis cussie in de dagbladen over het zgn. „Bronnenboek". Bij de vele rapporten, die toen over de (massa)jeugd in ver schillende gemeenten waren samenge steld, was ook één over de massajeugd in Leeuwarden. De in dit rapport be schreven toestanden vonden sommigen overdreven voorgesteld, terwijl anderen zich blind staarden op de onjuistheden, die (ongetwijfeld) in dit geschrift voor komen. Maar voor vele organisaties ging een alarmsignaal loeien; er werd begre pen, dat er iets gedaan moest worden. De toen door het gemeentebestuur inge stelde commissie nam enkele urgente taken ter hand, waaraan nog steeds ge werkt wordt. Deze keer gaat het om één dier taken. Voor werk onder de jeugd heeft men werkers, liefst geschoolde werkers, nodig. Voor vorming van de (massa)jeugd heeft men gevormde jeugd leiders nodig. Enthousiasme en liefde zijn evenzeer onmisbaar, maar ze dier^en hand in hand te gaan met (meer of min der) deskundigheid en kennis van zaken. Vandaar dus dat vorig jaar die cursus voor jeugdleiders startte. Dat was een gok. In vele plaatsen is hetzelfde geprobeerd en öf mislukt óf zeer gedeeltelijk gelukt. Als ik op een enkele landelijke jeugd werk-conferentie vertelde hoe wij het in Leeuwarden hadden aangepakt en met meer dan honderd deelnemers gestart waren, dan klapperde men met de oren. Ook in meer dan één vaktijdschrift is dit Leeuwarder initiatief, dat zulk een groot succes tverd, gesignaleerd en ge prezen. Het was met name ook verheugend, dat alle gezindten achter deze cursus ston den. Alleen van R K. zijde waren bezwa ren gerezen tegen het theoretisch ge deelte (psychologie). Nu gaan we weer beginnen. Tellen we dan, verblind door het succes, de moei lijkheden niet? Of worden we gestimu leerd door het succes, dat ruim tachtig cursisten de eindstreep haalden? En door het feit, dat door de medewerking van de docenten, en niet te vergeten van de gemeente (de raad stond vlot een sub sidie toe) alle moeilijkheden werden overwonnen? Ja, die successen stimuleren en de be hoefte aan jeugdleiders treedt steeds sterker aan de dag. Niet verblind door het succes, maar- met open ogen schou wend in de nood op dit terrein, beginnen we opnieuw. Daarbij is het spijtig, dat onze cursus leider van het vorig jaar, de heer W. Stakenburg, vertrokken is. We zullen hem met zijn kennis van zaken en zijn geestdrift node missen. Maar we prijzen ons gelukkig, dat de echtgenote van de bekende schrijver en publicist Sjoerd Leiker, mevrouw T. Leiker-Kooyman, direct bereid was deze cursus 1955-1956 te leiden en zij kent door opleiding en ervaring het klappen van deze zweep. De cursisten, die aan het eind van het seizoen een certificaat willen ontvan gen, moeten verplicht het vak psycholo gie en een praktisch vak volgen. Het vak psychologie wordt afzonderlijk voor rooms-katholieken en anderen gedo ceerd. Naast handenarbeid staan o.m. volks dansen, kampeertechniek en algemene muzikale ontwikkeling (Leeuwarder Mu ziekschool) op het programma. Er is naar gestreefd, dat zowel nieuwe lingen als gevorderden (oud-cursisten van onze cursus of andere opleidingen) aan hun trek komen. We zullen wel niet weer de honderd halen, maar we hopen wel dat de tele foon (2165) van mevrouw Leiker vaak mag rinkelen en in haar brievenbus (Rameaustraat 48c) menig briefje mag Op ons verzoek schreel de heer J T. Vellenga, wethouder van Sociale Zaken, die voorzitter is van de commissie „Jeugdwerk Leeuwardeneen artikel over e~n nieuwe cursus voor jeugd leiders. De commissie, die hij enkele malen noemt, is als volgt samengesteld: J. T Vellenga, voorzitter, wet houder van Sociale Zaken. H Bakker, secretaris, directeur Gem. Dienst voor Soc. Zaken. J. de Haan, hoold Gemeente school. P. J. Engels, d recteur Katho liek Soc. Charitatief Centrum. Mr A. J. Hazenberg, voorzitter Raad van Arbeid. Me/, mr T. A. Poelstra, secre taresse Voogdijraad. Me/. P. S. van der Pol, wika Hervormde Gemeente. Me/. J. W. Poldermans, direc trice „Het Baken". Vacature directeur de Stins. Cursusleidster: mevr. T. Leiker- Kooymans, Rameaustraat 48c, telefoon 2165: vallen met het doel te vragen naar of zich op te geven voor de nieuwe cursus (ook al is deze reeds begonnen). Hopelijk boeken èn wij èn de cursisten, en met name het (massa)jeugdwerk, opnieuw successen, die tot nieuwe plan nen en daden stimuleren! J. T. VELLENGA Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap 4e jaarg. No. 1 0 November 195 5 Redactie-commissie Dr J. G. Aalder» Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling J. K. Dijkstra Pater P. v. d. Eisen O.P. Jhr J. W. J. Wltsen Elias Hoofdredacteur W. H. Kuipers. Tel. 2003 Adres Redactie en Administratie Voorstreek 101-1^3. Telefoon 2036 en 2037 Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding. Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 2