Feiten en feitjes uit de vorige eeuw Een uit Groningen komende „Blauwe Engel'' liep in de avond van 17 October op het Leeuwarder station uit de rails. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor, maar wel ontstond materiële schade (Foto 4). Op 18 October vierde de heer J. Terp stra zijn vijftigjarig jubileum in dienst van het kadaster. Hij is thans chef van de kadastrale boekhouding. Ds J. Bosma, predikant van de Bap tisten-gemeente te Leeuwarden, nam een beroep naar Arnhem aan. De Bond van politie-ambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren hield op 19 October zijn jaarvergadering in Leeuwarden. Het vrolijk toeterende jeugdorkest uit de Claes Bockes Balckstraat verwierf op 21 October het zilveren viooltje in de actie voor het Frysk Orkest. Af en toe raakt in Leeuwarden een voertuig in onze onvolprezen stads grachten. Op 21 en 22 October schenen deze ongevallen in de lucht te zitten. Een schoonmaakwagen reed op 21 Octo ber van het Zwitserswaltje in de Weaze en op 22 October raakte een auto in de Brol. In beide gevallen waren de voer tuigen onbemand en kennelijk onvol doende op de rem gezet. (Foto 5, belang stelling op de Brol voor het reddings werk). Op 22 October oefende de Bescher ming Bevolking op de Veemarkt om hulp te bieden bij een denkbeeldige lucht aanval. Met vaardige spuitershand wer den enige branden geblust. De familie Wielenga aan de Nieuwe- buren kreeg op 25 October haar drieling Grietje Renske, Stijntje Christina en Jacobus Laurens thuis, nadat deze kinderen sinds de geboorte op 3 Augus tus in het Stadsziekenhuis waren ver zorgd. Er waren veel geschenken: een driepersoons-kinderwagen van de firma Riemersma te Surhuisterveen, voeding voor zolang nodig van de Condens en wasbehandeling voor één jaar door De Hoops wasserij in Huizum. Het algemeen vrouwencomité „Tot Opbouw" zegde een nader te bepalen geschenk toe. Commodore A. de Vries beëdigde op 27 October 61 reserve-officieren van de luchtverdediging op de vliegbasis. (Foto 6) Mr J. B. J. Heijmeijer, vice-president van het Gerechtshof te Leeuwarden, overleed zestig jaar oud op 30 Oc tober. De heer Heijmeijer bekleedde ver schillende posities in het maatschappe lijk leven, zo was hij voorzitter van de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging. 29 Januari 1837. E. M. Ie Grand, bij de Put te Leeuwarden, beveelt zich na een studiereis van twee jaar aan voor het schilderen van portretten in olieverf en hoofdzakelijk in miniatuur. 2 Maart 1837. Ruurd Klazes van der Meer te Leeuwarden veroordeeld wegens diefstal tot geseling met de strop om de hals aan de galg, brandmerk en zeven jaar tuchthuisstraf. 16 Mei 1837. Johannes Cornelis Bakker bij Muntenburg te Leeuwarden en Jan Rinses van der Meulen te Hallum vinden een nieuw werktuig uit om gemakkelij ker, spoediger en voordeliger boekweit te breken. 31 December 1837. Onder geleide van drie officieren en 72 onderofficieren en militairen komen te Leeuwarden 127 cri minele gevangenen, allen uit Gouda, om in het tuchthuis te worden opgenomen. (Schaaftekening H. W. Keikes) De Dokkumer Ee bij Snakkerburen

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 4