Onze veemarkt in de loop der eeuwen NOVEMBER SLACHTMAAND 9 van de markt toegewezen (op de plaats, waar nu de stadsbussen samenkomen), de varkens kan men vinden in de „laan" naar het Ruiterskwartier (noordkant van het huidige Zaailand), de runderen staan oostelijk van de schapen (tegenwoordig de parkeerruimte achter de fontein) en meester de voorkeur aan het plaatsen van schapen op de verdieping, omdat deze dieren gemakkelijk gedreven kun nen worden en zich op hellingen vrij ge makkelijk bewegen". Inderdaad, een koe beest heeft al bezwaren tegen de opgang naar de veewagen en een geit houdt De naam November komt van novem negen, omdat deze maand vol gens de oud-Romeinse kalender de negende was. De oud-Hollandse naam is Slachtmaand. Voor die naam is men in Leeuwarden op de juiste plaats. Niet, omdat in onze Friese hooldstad meer geslacht zou worden dan elders, maar het vee waarvan toch e.en groot ge deelte voor de slacht is bestemd wordt elke Vrijdag aan- en algevoerd. Allemaal zijn wij wel eens op de vee markt geweest en we hebben daar staan kijken naar die gezellige drukte, het loven en bieden, heel het bewegelijk gedoe. In oude papieren staat te lezen, dat in de zestiende eeuw op de Nieuwestad veemarkt werd gehouden: „van den But- lerwaege (dit is de Waag, die wij nü nog kennen) aff westwaerdts op de Nye- stadt, ten suyden van het diepte". Per koe of paard moest men een stuiver aan de Schutterij betalen, wie dit niet wilde doen was verplicht „met zyne beesten te staen achter den Dominicaenen Conu- ent Convent) by de Put". Later, in de zeventiende eeuw, wordt het oostelijk deel van het Zaailand, bij de Wirdumerpoort, tot Veemarkt verheven; wanneer in de eerste helft van de vorige eeuw de Wirdumerpoort (helaas!) wordt gesloopt kan het terrein voor de vee markt worden uitgebreid. Tweehonderd stenen palen, met ijzeren baliën verbon den, worden in de grond geslagen en negentig lindebomen worden geplant. De schapen krijgen het westelijk deel een ruim wagenpark (op de plaats van de fontein) loste het toenmalige parkeer probleem op. Men dacht voor „altijd" goed ingespan nen te zijn, wat deze veemarkt betrof, maar een vijftigtal jaren later was de ruimte veel te klein en in 1874 werd de ons bekende veemarkt bij het station in gebruik genomen. Ook daar had men in onze eeuw alweer te weinig ruimte en zo besloot men om een verdieping te bouwen op het meest westelijke markt- deel. Op 27 Juni 1929 werd deze in ge bruik genomen en de schapen konden in het vervolg genieten van een weids uit zicht over de koeien, de paarden, de kopers en de verkopers. Toen deze uitbreiding in voorbereiding was, is in de raad aan een deskundige gevraagd wélke veesoort het meest ge schikt geacht werd om deze hoogte te beklimmen. Als antwoord „gaf de markt- weer te veel van klimmen en zou waar schijnlijk op het dak belanden. Voorts werd ook in de raad geconsta teerd, dat het voordeel van deze ver bouwing was „dat verdere uitbreiding in de toekomst gemakkelijk is te verkrij gen". Maar ziet, een dertig jaar later maken we plannen voor een geheel nieuw marktterrein, met grote ruimte voor aan- en afvoer, verder weg van het te nauwe centrum. Als illustratie van dit slachtmaandver haaltje een loto, die bewaard wordt in het stedelijk archieI en die drie runde ren voorstelt, bekroond ter gelegenheid van het vijitigjarig bestaan van de vee markt in 1924. Haar bekroning bracht haar echter niet veel geluk, want wij zien de drie prijswinnaressen als „aan gekocht door slager De Vries in de Gröote Hoogstraat M. J. VAN HEEMSTRA

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 9