Feiten en feitjes uit de vorige eeuw 13 nu en straks (de concessie zal tot 1 Ja nuari 1965 worden verlengd) beslist niet meer zijn! Thans nog de route van lijn III. Voor 1951 verbond deze lijn het Harlingerplein via Achter de Hoven met het Emma- plein, maar de nieuwe route loopt nog al wat anders. Lijn II heeft immers in het oosten al een stuk van de vroegere lijn III overgenomen. Nu die lijn weer terug keert, wordt lijn II in dit deel van de stad per 1 Februari ook weer wat ver legd. Zij zal dan na het Zaailand de vol gende straten nemen: Nieuweweg, Kei zersgracht, Wybrand de Geeststraat, Claes Bockes Balckstraat, Willem Loré- straat, Franklinstraat, Archipelweg, Es- doornstraat, Abeelstraat, Archipelweg, Insulindestraat en dan langs de bekende route weer terug naar het Zaailand. De route van lijn II in het westen wordt ook wat gewijzigd. Er zal straks name lijk niet meer door de Sperwerstraat worden gereden. Op de Leeuwrikstraat rijdt de bus dan door naar de Schubert- straat, slaat die in en gaat vervolgens door de Sweelinckstraat, de Beethoven- straat, de Kievitstraat en de Nachtegaal straat naar de Harlingerstraatweg, waar de bekende weg naar het Zaailand wordt ingeslagen. Lijn III naar het oosten neemt de vol gende straten: Zaailand, Station, Zuider plein, Achter de Hoven, Spoorstraat, Dp stadsbus heelt al een ritje gemaakt langs de nieuwe route van lijn III. Men ziet hem hier in de Corellistraat Verstolkstraat, A. de Hoven, Weistraat, Pieter Stuyvesantweg, Willem Lodewijk- straat, Maria Louisestraat, Zuidergrachts- wal, Station, Zaailand. Naar het westen gaat lijn III van het Zaailand over: de Nieuwestad, Harlinger- singel, Mr P. J. Troelstraweg (St. Boni- fatius Hospitaal), Valeriusplein, Vale- riusstraat, Haydnstraat, Corellistraat, Harlingerplein, Bildtsestraat, Molenstr., Pier Panderstraat, Westerplantage, Rui- terskwartier, Zaailand. 13 Juli 1839. Op de kermis wordt in de tent van Martin op het Zaailand vertoond een model van de spoorweg Amsterdam- Haarlem. De troep koorddansers van F. Neisz geeft voorstellingen in een tent, eveneens op het Zaailand. 11 October 1839. Wopke Eekhoff vestigt zich als boekhandelaar in de Keizers kroon te Leeuwarden. 26 November 1839. Oprichting van de „Friesche Meer- en Kanaalstoomboot maatschappij te Joure, onder directie van mr C. L. van Beyma thoe Kingma en W. Willems. 27 November 1839. Overleden de doof stomme Leeuwarder bloemschilder Eelke Jelles Eelkema, die eens op kosten van de Koning te Parijs de schilderkunst be oefende. Nevel boven het water bij de Centrale

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 13