15 Kuiler liet klokje en Nieuwestad vol kerstbomen en een oliebollenkraam vlak bij het -1 klokje zorgden, aigezien van vriend August's erienis, voor de gesprekstoi van onze vrienden, die, begunstigd door dragelijk herfst- en winterweer, vrij ge regeld „samenschoolden" Willem: „Het is een bos geliek op 'e Lange Piep. Ak der langes loop, hek het geloei, dak met mien skoonseun op 'e skoeter deur de bossen bij Seist oi sö snor." Liuwe: „Een kestboom is allied een mooi gesicht. Wat keerskes derin en wat ier- sierselspul, dan is 't krekt een sprookje". Manus: „Just, een sprookje. Mar das oek alles. En in de pollentieke wereld hewwe jou niks an sprookjes". August: „Gien pollentiek, mannen. Wij hewwe het hier so iredich, laat die gek ken mar bekiechte". Dorus: „Ja, die singe wel ian irede op aarde, mar se miene der niet een Huil ian. Mar ja, so is't allied weest en so sal t oek wel altied blieve". Rein: „We hadden anders docht, dat dut jaar wat ierbetering brenge sü. Plaatsjes in 'e krante ian gniezende mannen in in ehSjenéve, mar och heden, wat hewwe se óns bij de poat had!" Willem: „Der is mar één Neder lands je, jonges. En hier in Liwadden was 't oek weer goed. Nou, en onder het klokje was 'l een klein paradieske." August: „Een klein paradieske seit ie. Jimme hewwe mij hier anders wel ge meen nard". Rein: „Ja, loenst nog een gewoon Drees- mantsje waarst. Mar nou Auguust ónze kleine kappitalist is, durreve wij niet meer te pesten". August: „Ah, skei uut met dien kappita list. Seker om die anderhalve sent die't ik uneven hew. Ik wü dat Siemen sien hek mar houden hadde". Willem: „Is Siemen die Sinterklaas-in burger?" August: „Ja, just. Nou, hij een bitsje en ik een bitsje en in 'e Sint Jacohstraat een bitsje, en op is't". Nanus: „Hast nog skuld in 'e Sint Jacob- slraat?" August: „Wel né, gochemerd. De belas ting!" Willem: „Kwam de belasting der oek nog an te pas?" August: „Ja, man. En iraag mie nou niet hoe en wat, want dat weet ik sell niet. Het gong om een paar lüzige senten, mar daar hew ik een uur Ioor prate mutten en mien naam een paar keer sette". Dorus: Waren 't wat skikkelijke meen- sen? Je hore soms ian die iieemde ierhalen". August: „Nou, ik trol een alderaardigste kerel. Hij prissenteerde mie een sigaar on, mar ik sei dat het so gek niet hoeide. We hewwe allemaal genoeg an óns self". Willem: „Ja, mar sukke mannen kenne wel een sigaar iutgeve. Dat sit er wel an". August: „Toen must ie we te, hoe ik hiette, waar ik weunde, wat Ioor soort lemielje as ik ian de overledene waar, nou en gaan so mar wat deur". Manus: „Het waar dien suster, niet?" August: „Ja, mar dat must ik bewieze kenne. Ik hew mie al es een paar keer op 'e kop klauwd, mar ik hew het der atswitten. Toen hek drie keer mien naam set". Willem: „Wat hewwe sukke lui al een nuut iak niet? Altied mar in een ander sien knipke loere, jou uutlurke, je achter de iodden sitteen al so meer". Dorus: „Nou looi ik wel, dat het niet eerlijk is, so as se altied teugen die lui ansitte. Het is hun werk, en der sal wel es een minne hon bij weze, mar die iiene jou overal". August: „Nou, ik bin lemeensen poerbest behanneld. En Siemen oek en dat seit wat, want dat kan een ierlelend pot-eten weze. Een klier ian een fent". Rein: „Dat hadden wij dalijks wel in 'e smiezen. Een eigenwies mantsje. Wat doet ie fan sien iak?" August: „Siemen? 'Och, die skildert wat, en die handelt wel es wat, en dan loopt ie weer in 'e steun Liuwe: „Dus die ken 't geld oek wel brüke?" August: „Ja, alleen, het is so gauw op- bruukt. Jim iersiene jimme derop". Manus: „Dus der sit niet een oliebol foor óns an, Auguust?" August: „Né, bist gek. Ik sal dat skoon- dere geld an oliebollen iergrieme. Hoe komst er bij?" Willem: „Een echte kappitalist is los fan 't geld. Dou must er nog an wenne, Auguust, mar iolgende week komst hier met een taxi". Rein: „Nou, met 'e stadsbus ken oek. Mar ik sü dat hele end niet lope, as ik een termogen hadde". August: „Jim bin gek. Een iermogen en een taxi. Dat bitsje geld is 't praten niet weerd en je hewwe der meer argewaasje ian as lol". Liuwe: „Hoe nou ju, argewaasje?" August: „Leestou nooit over inbrekerij en dieven in 'e krante? 'n Skoitsje leden hét de pliesje hier nog een paar snipt". Dorus: „Mar dieven komme niet bij óns soort meensen, Auguust. Seis niet, as we een paar düzend gulden in 'e huus hewwe." August: „Hoe weestou ik bedoel Willem: „Nou hestie terpraten, Auguust. Mar 't hindert niks hor jonge. De onder wereld komt niks te welen. Dit blieft onder 't klokje: waar oi niet mannen?" Rein: „Tuurlijk. Mar jimme hewwe 't goed lerstopt niet?" August: „Ik hew het dalijk een mooi plakje geven. Daar iient Ale Kepone het niet iens. En de timmerman hèt een ekstra slot op 'e toordeur maakt. Mar evengoed hewwe wij de eerste nachten min slapen. Wat een argewaasje". Willem: ,,'t Mut wenne suks, 't mut wenne. Op 't laast weet je niet anders. Nou, jim kenne oud en nij rejaai fiere. Wat taartsjes in 'e huus, en wat onner de kurk". August: Dou bist al krekt so hallwies bezig as Manus. Die wü an 'e oliebollen en dou wuust ireterke-en-süperke speule. Mij niet gesien". Dorus: „Allaiijn, oud en nij sal der wel om deurgaan, denk ik. Wat is son jaar omilógen, niet mannen?" Willem: „De tijd gaat snel. Mar 't is ieit- waar. Wat is een week, wat is een jaar? O, het riemt oek nog". Rein: „Mar hier kenst niet een brommer met winne. Ja, wat is een jaar. In een sucht is 't loetsie". Liuwe: „En nou mar weer afwachte wat het nije jaar brenge sal. Meskien erreve wij oek es wat". Manus: „Och, het is sun saakje, as we 't mar niet minder krije en as we mar gien oorlog krije. Dan hoei ik gien oliebollen en gien erieniskes met argewaasjes". Willem: „Frede èn oliebollen waar niet ierkeerd, Manus. En wat meer geld ioor de Drees-meensen. Die nije wet mut er deur in negentien-ses-en-iiettich. Laat ik dat nou mar segge, want Auguust doet het dochs niet". Rein: ;,Die hoort nou bij de besittende klasse. Ah, stil mar Auguust, 't is mar een grapke. Wij wete wel beter". August: „Ik sü temeensen sêgge. Ik bin een Dreesmantsje en ik staan an jimme kant. En dat blieit so". Manus: „Slonnen alle meensen mar an óns kant". Liuwe: „Dou wuust de hele wereld dochs niet ian Drees trekke late, wel? Dat wurdt te duur, Briltsje". Manus; „Ik doel op heel andere saken, Liuwe. Dochten de meensen mar in ons geest: Niet hakketakke, niet lang kwaad blieve, alles goed deurprate. Foelst em?" Willem: „Dit is praat, mannen. Praat ioor de kerstboom en oud en nij. Manus is mien man". Dorus: „Ja, dat heSt ewige mooi seit, Manus. Niet hakketakke. Jonge, jonge, waar haalst het so gauw weg". August: „Ik mut even achter de Waag kieke. Ik bin der so weer". Rein: ,,'t Is toch een goeie tent, die Auguust. We sitte oek wel es wat erg teugen em an, niet? Salle we der met ophouwe?" Liuwe: „Ik wü 't krekt sêgge. Een meens is so as ie is, Auguust oek". Manus: „Ik hadde oek mar niet over die oliebollen seure mutten". Willem: „Né, en ik nog sangere over taartsjes en een slukje. Dit mut anders, mannen. O, daar komt ie weer an". Dorus: „Mar hij komt hier niet hene. Sü die kwaad weze?" Rein: Nou is ie achter de oliebolle- kraam. Hij smeert em en nou süden we net Willem: „Mutte we em achterna? O né, daar staat ie. Hij wenkt ons. Der hene, mannen, 't Mut goed blieve". August (tot de juli rouw in de gebak kraam): „Deze mannen elk een grouwe, warme oliebol en en ik ik hou se irij".

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 15