DE DEMPING VAN TWEEBAKS- EN TURFMARKT 1 Het Onthouderskoor Huizum vierde op 12 November het dertigjarig bestaan. Het veertigjarig bestaan van de afde ling Leeuwarden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen werd op 14 November gevierd. De ledenvergadering van de Coöpe ratieve Condensfabriek Friesland mach tigde het bestuur op 15 November tot het uitvoeren van een overeenkomst met de Lijempf, waarbij dit laatste bedrijf zijn fabrieken op twee na (Augustinusga en Drachten) aan de Condens overdeed. De heer Sj. Hainje was op 15 Novem ber veertig jaar in dienst bij het Friesch Rundvee Stamboek als controleur. Eveneens op 15 November vierde de heer R. van der Zwaag zijn veertigjarig dienstjubileum. De jubilaris is dit aantal jaren in dienst bij de Rijksbelastingen, nu als controleur van de binnendienst. De derde jubilaris op 15 November was de heer P. Sjollema, directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren, die op deze dag een kwart eeuw bij deze dienst was. De gemeenteraad besloot op 16 No vember het subsidie voor de stadsauto busdienst van de N.T.M. van maximaal 25.000 op ten hoogste 45.000 te bren gen, in verband met de toekomstige in stelling van een derde lijn voor het westen en Achter de Hoven. Nog altijd is de rij van jubilarissen niet uitgeput. De heer J. Eppinga her dacht op 17 November het feit, dat hij veertig jaar als pontbaas had gevaren tussen de Nieuweweg bij het Stadszie kenhuis en de Zuidergrachtswal. Het ontbrak hem niet aan belangstelling, zo mocht hij enige ogenblikken vertoeven tussen de zusters van het ziekenhuis. (Foto 3). in de Prinsentuin werd op 18 Novem ber de tentoonstelling ,,Rondom de Ol- dehove" geopend. Geëxposeerd werden inzendingen voor een door de gemeente uitgeschreven wedstrijd van Leeuwarder onderwerpen, uitgevoerd in olieverf, gou ache of pastel. De eerste prijs - 750,- werd gewonnen door Cor Reisma met een aguarel van Snakkerburen, dat door de gemeente voor 600,werd aange kocht. (Foto 4. Reisma, tweede van links, voor zijn werk). Ten bate van het Frysk Orkest werd op 18 November in de Harmonie een pijprookwedstrijd gehouden. Er waren 65 deelnemers en van hen werd de heer W. Galema uit Harlingen winnaar. Hij hield zijn pijp, gestopt met twee gram tabak, 47 minuten en 20 seconden bran dend. (Foto 5). Op 20 November vierde de rooms- katholieke toneelvereniging „Vondel" het 25-jarig bestaan met een H. Mis, een receptie en een feestavond. De heer J. Jansma was op 21 Novem ber veertig jaar werkzaam in het bank bedrijf. Hij is thans kassier bij de Neder landse Handelmaatschappij. Sinterklaas deed zijn traditionele in tocht, per boot en te paard, in Leeuwar den op 21 November. (Foto 6). Ds C. van der Woude was op 23 No vember een kwart eeuw predikant van de Gereformeerde Kerk te Leeuwarden. Het jubileum werd gevierd met een re ceptie een een herdenkingssamenkomst in de Oosterkerk. Te Leeuwarden werd op 25 November een provinciale contactcommissie voor het woningvraagstuk opgericht. Op 28 November werd in de Harmonie de eerste Sinterklaas-voorstelling voor de jeugd der openbare scholen gegeven. Leerkrachten voerden deze keer „Doorn roosje" op. Op 29 November was de eerste Sin terklaas-koopavond. De heer J. G. Jansonius, oud-burge meester van Leeuwarderadeel, werd op 30 November 85 jaar. \radat de Eewal in 1884 was gedempt, richtten ook de bewoners van de Turf- en Tweebaksmarkt in 1885 een verzoek tot de Raad tot demping van de gracht, lopende van de Tuinen tot de Druifsbrug. Er verliepen enige jaren vóór dit denkbeeld ingang vond. Doch toen in 1892 de walmuren dezer gracht zó slecht waren geworden, dat zij dringend verbetering eisten, kwam de demping weer aan de orde. De gracht was voor de scheepvaart overbodig ge worden en de kosten van het noodzake lijk herstel der wallen zouden tot een aanzienlijk bedrag klimmen; men sprak van omstreeks 20.000 gulden. Tevens deed zich de vraag voor, of men de demping ook tot dat gedeelte van de gracht, dat van de Druifsbrug tot de Waeze liep, zou uitstrekken. Na lang durige beraadslagingen besloot de Raad de 27e September 1892 tot demping der gracht, lopende van de Tuinen tot de De Kanselarij mei het vroegere Landhuis'' (nu Provinciehuis)aan de Turfmarkt, naar een tekening van S. Bonga uit 1849 Waeze. Het duurde echter nog ruim een jaar, voor men tot de uitvoering van dit werk overging, daar in verband hier mede eerst het vaarwater langs de Tuinen werd verbreed, waarover straks nader. In Januari 1894 werd de demping der gracht en het leggen der riolering voor 38.979 aanbesteed. In deze som was het maken der bestrating, die in eigen be heer zou worden uitgevoerd, niet be grepen, terwijl het aanbrengen van brandriolen overbodig was geworden door de aanleg der waterleiding. Daarentegen moest de aannemer ditmaal zelf zorg dragen voor de aanschaffing der voor demping benodigde aarde. Bij dit werk verdwenen de Hoge Brug over de ein lile ov< de Wc lan Gei var hie trai dee zij per naa niel te mui mui stee Op mee rooi iede ginc reee hen Toe men trot perl mar snel toer Daa de beh< drin Gen strei Si 4e

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 4