<3e *£eeuwarber /jemtnsdjAji 5 de Tuinen, de Kleine Draaibrug aan het einde der Turfmarkt, de Canselarij-, Ga- lileër- en Hillemapijp, de Druifsbrug over de Keizersgracht, de Rhalapijp bij de Ossekop en de Ayttabrug op de Waeze. Aan de westzijde van de gracht langs de Druifstreek, ten zuiden van Gemeenteschool no. 1, rezen de muren van twee tuinen uit het water op. Om hier een rechte rooilijn te krijgen, trachtte de Gemeente het oostelijk ge deelte van deze tuinen aan te kopen: zij verkreeg dit voor ƒ680,van het perceel Ossekop no. 11, doch de eige naar van het pand Ossekop no. 13 was niet genegen een stuk van zijn grond af te staan. Hier werd een nieuwe tuin muur op de fundamenten van de oude muur opgetrokken, waardoor deze nog steeds in de straat vooruitspringt. Op het Zwitserswalletje droeg de Ge meente, ter verkrijging van een rechte rooilijn, een strook grond over aan ieder, die aan de noordzijde der straat ging bouwen. Hier zijn langzamerhand reeds verschillende woningen gezet, of hernieuwd. Toen het werk gereed was, voltooide men het geheel door ten dele langs de trottoirs bomen te planten en twee perken met heesters op de Tweebaks- markt aan te leggen, welke later het snelverkeer weer in de weg lagen en toen maar zijn opgeruimd. Daar de invaart van het vaarwater langs de Tuinen zeer nauw was, deed zich de behoefte aan een verbreding hiervan dringend gevoelen. Daartoe kocht de Gemeente in 1890 de huizen Voor streek 276 en Turfmarkt 2, welke huizen Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 4ejaarg. No. 1 1 December 1 9 5 5 Redactla-commisil» Dr J. G. Aalder. M«vr. A. J. Bearda Bakker-Stuivallng J. K. Dijkstra Pater P. v. d. Eisen O.P. Jhr J. W. J. Witsen Elias HoofdredacteurW. H. Kuipers, Tel. 2003 Adres Redactie en Administratie Voorstreek 101-103. Telefoon 2046 en 2047 Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding. Leeuwarden Op dit gedeelte van een plattegrond uit het jaar 1603, opgenomen in de Geschied kundige beschrijving van Leeuwarden" van W. Eekhoti, staan de grachten, waarvan de demping in dit en het vorige artikel is besproken. De lezer zal weinig moeite hebben zich te oriënteren; ter toelichting mag dienen, dat de plaats van het Provin ciehuis aan de Tweebaksmarkt met nummer 21 is aangeduid. De Nieuweburen begint bij de toenmalige Vismarkt (7), terwijl 6 de Brol is. De Eewal en het Heeren- waltje lopen tot de nummers 12, 13 en 14. De toelichting bij de kaart geeit als omschrijvingen: 12: Syn Genaede (het stadhouderlijk hoi); 13: logement; 14: het Weeshuys. Met 18 is aangeduid de Nieuwe- of St. Jacobstoren, die in 1884 is aigebroken met hun zijgevels uit het water oprezen, voor een bedrag van 10.555,aan, met het doel, om door afbraak van deze panden het benodigde terrein te ver krijgen tot verbreding van het water, lopende van de Meelbrug tot de Hoge Brug. In 1893 ging men tot de uitvoering van dit werk, dat voor 15.560,aan genomen werd, over, nadat vooraf be sloten was tot demping der gracht langs de Turfmarkt en de Tweebaksmarkt. Men sloopte de beide woningen, waarbij het aardige geveltje van het huis Turf markt no. 2 verdween; het daardoor vrij vallende terrein werd gedeeltelijk afge graven en bij het vaarwater getrokken, gedeeltelijk tot een smalle kade aan gelegd; de oude Meelbrug maakte plaats voor een nieuwe met grotere doorvaart- wijdte, en bij het geven van een ver anderde richting aan de vleugelmuren van de Amelandspijp werd dit brugplein zelf aanmerkelijk verlaagd. De Hoge Brug over de Tuinen, welke vroeger voor voetgangers de verbinding tussen de Turfmarkt en de noordzijde der Tui nen vergemakkelijkte, is bij de demping der gracht lopende van de Tuinen tot de Waeze afgebroken en sedert niet hersteld, daar de passage toen langs de nieuw aangelegde kade kon geschieden. R. t. H.

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 5