Feiten en feitjes uit de vorige eeuw 9 beide partijen: aan een misverstand heeft bijvoorbeeld Roosendaal het te wijten, dat een halve eeuw geleden het nieuwe grote station zo neergezet is, dat de ver binding met de binnenstad een stede- bouwkundige onmogelijkheid is gewor den. Wat de financiële zijde aangaat, aange zien de stad er zeer veel belang bij hee ft, zal deze ook het grootste aandeel moeten betalen, terwijl de Spoorwegen allicht ook gaarne een deel voor hun rekening zullen nemen, aangezien ook zij belang hebben bij een goede ontwikke ling der stad en tevens van de gelegen heid gebruik zullen maken tot het aan brengen van moderniseringen. Hier volgen nog enkele voorbeelden van kosten van stationsnieuwbouw: Eindhoven: boven ƒ20.000.000,—; Delft: 12- a 15.000.000,—; Leiden: f20.000.000,—; Hilversum: ƒ40.000.000,(in voorberei ding bij gemeente). Voor Leeuwarden zou men, gezien de gunstige plaatselijke situatie, beneden deze bedragen blijven en vermoedelijk mei een tien tot twaalf millioen heel wat bereiken. Derhalve een kans, die de stad niet mag laten voorbijgaan, temeer, daar een partiële oplossing ook geld kost en op den duur gewoonlijk duurder blijkt te zijn dan een radicale. Drs J. DE ROOS •2 Januari 1838. Onder bewaking van een detachement militairen worden 99 crimi nele vrouwelijke gevangenen uit Leeu warden naar de gevangenis te Gouda overgebracht. 12 April 1838. W. Eekhoff benoemd tot archivaris van Leeuwarden. 3 Augustus 1838. Vijftigjarig bestaan van het Departement Leeuwarden der Maat schappij tot Nut van het Algemeen fees telijk in de Westerkerk gevierd. 18 October 1838. Vergaan van het Am sterdamse beurtschip op Harlingen, niet ver van de haven, waarbij vijftien men sen verdronken. Onder hen was rtr W. Sijpkens, rechter te Leeuwarden. 26 April 1838. Benoemd tot rector der Latijnse school te Leeuwarden dr J. C. G. Boot te Deventer. 6 Mei 1838. De oude Waasbrug te Leeu warden zal worden afgebroken en een nieuwe gelegd. 20 Juni 1839. De artsen van Leeuwarden vereren een zilveren bokaal met inscrip tie aan hun collega dr Julius Vitringa Coulon, die zijn vijftigjarig ambtsfeest vierde. 21 Juni 1839. Alle Vrijdagen van twaalf tot vier uur open tafel in de Wijnberg bij Kingma te Leeuwarden tegen vijftig cent per persoon. De trucfoto in ons vorige nummer (de laatste van de serie) bracht aan de onder kant één der zijgevels van de Harmonie in beeld, terwijl het bovenste stuk het torentje werd „geleend'' van het la boratorium van de Bond van Coöpera tieve Zuivelfabrieken (vroeger St. Frede- ricusgesticht) op de hoek van de Kruis straat en de Gedempte Keizersgracht. De prijs van tien gulden is deze keer voor: G. J. Wolf, Elisabethstraat 44, Leeuwarden Het Reigersplein, tussen Wirdumerdijk en Weaze (Tekening H. W. Keikes)

Leeuwarder Gemeenschap | 1955 | | pagina 9