15 Under liet klokje i oning Winter heelt boden gestuurd. Gladde straten, natte sneeuw, toe nemende kou. Ondanks dat is er toch zo nu en dan „vergadering'' onder het klokje. Rein: „We mutte hier niet te lang staan, mannen. Anders fernikkele we." Willem: „We binne gien jonge meiden, Flewielene. Dit is ian 'e week de eerste keer dat we even prate kenne. Nou niet daliks weer lutlliege." Rein: „Né, mar ik ioel der niks ioor, om hier wat op te doen. Op óns leeltied bin je iatbaar." Dorus: „Ja, das waar. Wij hewwe niet die weerstand meer. 't Fliegt je somar an. So bin je gesond en so bin je siek." Manus: „Mien oud wieike leit oek al een dag ol wat hele skotten op bed. Met eten en so komt se der es even af. Lastig!" Willem: „Mien dochter skreel oek al over koude op 'e skouderbladden en een stieve nekke. Nou hewwe die jonge trouwen oek niks om en an. Fan dat ilutrige, dunne spul, seit mien frou." Liuwe: Dal wurdt meer seid. Dat deeg- lijke onderguud fan froeger hewwe jou niet feu! meer. Wat jongkerel hèt nog een lange onderbroek an of een wollene bustrok?" Dorus: „Ik hew nog een breidene onder broek an. En lekkere dikke sokken fan nassausgéren. En skuunklompen." August: „Ik hew mien leerklompen fan 'e solder haald. Die lope wel so lekker man. Mar se wurre al dunner." Manus: „Nou, een paar nije klompen sitte der wel an niet Auguust?" August: „Ja, dat seist nou wel, Briltsje, mar jonge, wat is een bitsje geld gauw fut. Het floerkleed wudt minder. Ik had mar ien paar skünen. De frou waar an een mantel toe. en guster de kachel kepot." Willem: „Ja, in óns huushoudingen is een bitsje geld gauw besteed. Nije kachels bin duur, niet Auguust?" August: „Daar skrik je fan as je dat hore. Mar ja, as je kachel seit: Barst, doen't self mar, dan mul je wel. As we dat ferlegje niet had hadden, hadden we oek mutten." Liuwe: „Ja, en dan over de Spanjeslaan meskien." August: „Hoe wuust segge: over de Span jeslaan?" Liuwe: „Nou, fan 't krediet, 't Folkskre- diet. Of op afbetaling op son adfeitensje in e krante. Hoe mut het anders?" Willem: „Né, sokke grote stukken bin min te beseften. Wal foor merk hewwe jimme kocht. Jonker en Roe?" August: „Né, daar hewwe wel naar fraagd. Mar die kerel sei: Niet altied naar 't selde merk frage. Sien hier es, en sien hier es. En hoe liene jim dit medel? En sien daar es." Liuwe: „Tja, alle kachels bin niet geliek. Wij hewwe nog een fulkachel staan. Al jaren hewwe se die in mien kosthuus. Ik loof dat der Bal-dur op staat." Willem: Wij hewwe een haardkachel, ol een kachelhaard, hoe son ding mar hiete mag. Mar brande, brande August: „Ja, een haardkachel. Sunnen hewwe wij oek kocht. Sterk en sünich sei die lent." Rein: „Dan past die kachel krekt bij dij. Sterk en sünich." Manus: Gien geseur, Rein. Laassen met die oliebollen hewwe murken, dat Auguust niet deun is." Rein: „Nou, mar ik misseg gienéén wat, as ik sêg: die en die is sünich. Gierich is ferkeerd, mar sünich is een deugd." August: „Mar so sterk bin ik oek niet meer. As ik thuus es wat sjouwe mut, hangt mie de tong gauw op 'e skünen." Willem: „As jou so deurgaan, haal je de honderd wel, koopman. Krekt as frou Ferwerda. De llaggen uut, en 't huus fol bloemen en 'e weihouwer op 'e koffie." Liuwe: „Ja, honderd jaar. En nog aardich flink. Ik hew hur man oek wel kennen. Auke. Het leek niks, mar hij sjouwde baaltsjes meel as sakjes met knikkerts." Dorus: „Toen sun meens dertich waar, kwamen wij son bitsje kieken. In hur ogen binne wij snotneuzen. Waar of niet." Manus: „Ja, waar is 't. Snotneuzen. En wat hewwe wij al metmaakt, en feran- deren sien." Liuwe: „Wij hewwe Patijn nog as bur gemeester kennen. Ja, die foor em oek nog, mar die naam is mie ontskoten." August: „Waar dat niet een Wesser?" Willem: „Ah né, man. Wesser is hier commessaris wees/. Weet jim niet, een kerel as Kas, met een grote snor. Nou. Wesser." Rein: „Had ie altied fan die grote honnen bij em?" Willem: Justdat waar em. Wesser. 't Leek een hele bullebak, mar een beste kerel waar het. Ik bin één keer bij em weest." Liuwe: „Wat hast uutlreten, Sterke?" Willem: „Och, Frijdag weest wel. 'n Mooi nusje fee had, es een paar maten treffe, en een ouwe boer en al so meer. Nou, dat waar een burreltsje hier en een jan- poeperke daar, en nog es een glaske bier, en nog es een berenburgje. Allafijn, Willem liep met onvaste gang, zo as dat deftich hiet." Manus: „Mar niet dronken. Temeensen niet as een kanon." Willem: „Wel né, jong. Wel né. Alleen wat slinger e, en es teugen één anlope, en in 'e Prins Hendrikstraat, dat loof ik al temeensen, dat het daar was, bin ik deur een winkelruut tallen. Weet ik feul, hoe en wat August: „Allemaal bloed Willem: „Né, dat gong best. Mar wel een paar sterke pliesjes en een kertierke later sat ik op 't pliesjebero. Dat waar doe nog op 't Hofplein. Das nou een stuk fan 't stadhuus, op 'e hoeke fan 'e Sint Jacobstraat." Dorus: „Ja, 't is nou fan 'e bevolking, en hij fan 'e trouwerijen sit er oek. Hoe hiet ie oek al weer. Foor dertich jaar las ie oek al uut die dikke boeken. Afijn, dat geeft oek niks." Willem: „Nou, daar sat ik. Pien'e kop en een knibbel deur de broek en een smaak as op Nijjaarsdag. Toen kwam er een pliesje en die sei: Bij de baas komme. Ik sei: Is dat wat een geskikte lent? Hij sei: Een monster, maak je mar klaar." Rein: „Dat waar om dij bang te maken netuurlijk." Willem: „Nou, ik deur de gang en een andere kamer in. En daar sat Wesser. Wat een kerel, om bang fan te wurden. Hij brulde: So, dronkelap, weet je nog wel, hoe je heet?" Liuwe: „Hij docht fanself, die kerel is so dronken, die weet fan foren niet, dat ie fan achteren leeft." Manus: „Mar dat waar anders." Willem: „Ik sei: So en so hiet ik, en daar en daar weun ik. Die en die boer hew ik iandaag holpen en met die en die hew ik een slukje kocht. Dat laaste loof ik drekt, sei die toen, mar hij must er even goed om lache. Hij sei: Weestou wel wast nodich hest, slingeraap? Ik sei: Nou? Hij seit: Een kop sterke koffie en een soute hering." August: „Wat een tiepe fan een fent, niet?" Willem: „Ik sei: Docht u dat. Hij seit: Wis en werachtig. Dat doen ik self oek altiten as ik wat meer as limenade had hew. Ha ha ha. En hij lachte jong, dat de muren trilden." Dorus: „Hij nam het nog al nollik op dus. Ja, sukke ferhalen hoorden je wel meer. Mar ja, das weest." Rein: „Over die Wesser gaan een hele boel ferhalen. En weet jim, met wie dat oek so waar? Met die dokter Nierstrasz, fan 't Stadssiekenhuus. Dat waar een ouwe milletaire dokter en die kon 't oek so mooi sêgge." Liuwe: „Ja, daar hèt een ouwe frouw bij óns uut 'e buurt es een mooie grap met hat. Het meens is nou al dood, mar 't is een mooie bak weest." Willem: „Hoe waar dat ju?" Liuwe: „De dags foor oudjaar loop ik bij hur foor de ruten langes en dan klopt se mie der in. Se seit: Liuwe, jonge, ik krimp fan 'e pine, haal de dokter Ian 'e bus, fan 't siekenfonnus. Ik der hene, en de dokter in 'e figelante naar 't 'oud meens. Een uur later was de brankaar der met Wassenaar en ouwe Oedske gong naar 't siekenhuus." Dorus: „En wat hadde dat ouwe meens nou?" Liuwe: „Das de bak, jong. De dags na Nijjaar komt Nierstrasz bij de bedden langes. Hij seit: Nou opoe, wat mankeert jou? Se seit: Mij niks, dokter." Willem: „En se kromp fan 'e pine." Liuwe: „Dat hadde se stiemulleert, man. Se had gien pine en niks. Mar se wü't oudjaar niet allenich uutsitte en omdat se in froeger jaren oek es met oud en nij in 't siekenhuus weest waar, wü se der nou foor de gesellicheit oek weer hene."

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 15