Leeuwarder Journaal VAN DE MAAND DECEMBER 1955 De week vóór Sinterklaas had ieder het zo druk met het kopen van geschenken, het maken van pakjes en het schrijven van gedichten, dat er verder in Leeuwarden maar weinig gebeurde, behalve dan in de winkels, waar de verkoop een record-hoogte bereikte. Wel mag echter worden gereleveerd, dat in deze zelfde week de verbreding van de Voorstreek tussen Hoeksterpijp en Dubbele Pijp gereed kwam, zeer tot genoegen van de weggebruikers en vooral ook van de daar wonende winke liers, die de zaak graag voor het begin van de Sinterklaas- drukte aan kant hadden willen hebben. Vermeld dient ook te worden de afsluiting van het bevol kingsonderzoek op t.b.c., afgezien van het na-onderzoek, in begin december. In het centrum en het westen bleek het percentage besmettingsgevallen het landelijke gemiddelde te overtreffen. Bij koninklijk besluit werd benoemd tot vice-president van het Gerechtshof te Leeuwarden mr. A. J. M. van Heijst, van 1 november 1945 af raadsheer van het Hof. Hij volgde wijlen mr. J. B. J. Heijmeijer op. De gemeenteraad van Leeuwarden besloot op 7 december tot verhoging der reinigingsrechten per 1 januari. Voor de vuilnisemmers bijvoorbeeld betekent dit, dat het bedrag van ƒ1,25 op ƒ2,werd gebracht. Een merkwaardig en merkwaardig goed afgelopen auto-ongeluk ontstond op de avond van 7 december op de Groningerstraatweg bij de boerderij 't Heechterp. Daar was een defecte vrachtauto gestrand en erachter stopten een militaire vrachtwagen en een personenauto. Een collega van de gestrande chauffeur kwam hulp bieden, maar kon zijn vrachtauto op de gladde weg niet tijdig tot stilstand brengen. Hij botste op de personenauto, slipte de weg over, raakte een geparkeerde wagen en reed door de voorgevel de woning van de familie T. Talma binnen. Niemand kwam in aanraking met het uit de koers geraakte voertuig. In Tjallinga Hiem, het tehuis voor debiele voogdijkinderen van de beide N.H. Kinderzorgverenigingen in Friesland, werd op 10 december een plaquette ter nagedachtenis van prof. dr C. G. Wagenaar onthuld. Op 12 december ontstond brand in de woning van de land arbeider R. de Vries te Lekkum. Een éénjarig kind werd door een buurman uit de brandende kamer gehaald,- het had toen al zulke ernstige verwondingen opgelopen, dat het de vol gende dag in het Diakonessenhuis overleed. N.V.V. en de afdeling Friesland van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond namen op 12 december het pand Eewal 84 in gebruik als kantoor- en vergaderruimte. De ochtenduren van 13 december brachten een wonder mooie aankondiging van de winter: een dikke rijplaag lag als glazuur over de bomen en alles wat zich verder voor het vasthechten van deze witte pracht leende. En de ochtenduren van 14 december brachten de tegen hanger van de oogverblindende winter-ouverture. De straten waren door een ijslaag spiegelglad, waardoor het verkeer werd verlamd. Wie zich toch te voet of met een voertuig op straat waagde, liep het risico van een val- of glijpartij. Enige auto's raakten in of vlak boven het water. Begonnen werd met de afbraak van een rij woningen in de Julianastraat, die plaats moesten maken voor de uitbreiding van de Coöperatieve Condensfabriek „Friesjand" en in een verdere toekomst voor de aanleg van de stadsautoweg ter plaatse. In de Wiarda-vleugel van het Nieuw Sint Anthoon werd op 15 december een nieuwe heren-eetzaal in gebruik gesteld. Op 18 december overleed, 67 jaar oud, de heer R. A. van der Velde, een bekende boekhandelaar in Leeuwarden. De Friese Bouwkring vierde op 19 december het zestigjarig bestaan. De ledenvergadering van de C.A.F., die op 20 december werd gehouden, was voor een belangrijk deel gewijd aan het afscheid van de voorzitter, de heer D. Elzinga, die wegens ziekte niet aanwezig was. De heer Elzinga werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Mevrouw de weduwe T. Ferwerda-De Ruiter, inwonend bij haar zoon in de Leeuwarderstraat, werd op 21 december hon derd jaar. Wethouder J. T. Vellinga kwam namens het ge meentebestuur complimenteren. Op 25 december eerste kerstdag werd de Parkkerk in de Jan van Scorelstraat, als tweede gereformeerde bedehuis in het zuidelijk stadsdeel, in gebruik genomen. De heer C. van Beem, tot midden vorig jaar hoofdredacteur, nu redacteur, van de „Leeuwarder Courant", kon op 27 decem ber de dag gedenken waarop hij veertig jaar geleden zijn intrede deed in de journalistiek. Op 28 december werd een afscheidsreceptie gehouden voor de heer W. Kuipers, die met nieuwjaar aftrad als directeur van de OBAS. De heer R. ter Horst nam op 29 december afscheid van het gemeente-archief, weqens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Hij was laatstelijk adjunct-commies en werkte sinds 1926 bij de gemeente. De burgemeester van Leeuwarden, mr A. A. M. van der Meulen, reikte op oudejaarsdag het gouden viooltje van de actie voor het Frysk Orkest uit in het bij de gemeente horende dorp Swichum. Gemiddeld droeg elk der 87 inwoners 2,05 bij in deze actie. Op oudejaarsavond werden in Leeuwarden 231.357 olie bollen gegeten althans wanneer wij geen telfout hebben gemaakt. De buurt- en speeltuinverenigingen „Achter de Hoven" en „Insulinde", de muziekvereniging „Euphonia" en de gymnastiekvereniging „Vlugheid en Kracht" verkochten deze traditionele lekkernij om de kas te spekken. Op dezelfde oudejaarsavond was het geknal van het vuurwerk minder in tensief dan het jaar daarvoor, maar toen was het ook zó bar en boos, dat enige beteugeling van de verkoop nodig bleek te zijn. O

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 9