Rondom dc vroegere kerk van H>el 10 Ei en zeer levendig stuk oude stad, dat de bewoners door de jaren heen boeide sen Noorderweg en Nieuwekade over wa en bond, ligt ingesloten tussen Voorstreek en Hoeksterpad in de omgeving het terrein van de gasfabriek, zal dit jei van de vroegere parochiekerk van Hoek. De kerk was toegewijd aan de gehele oude gedeelte moeten verdwijnen. aai Heilige Catharina, wier naam nog te vinden is op het vreemd geplaatste straatnaam- Eén van de markantste figuren uit de En bordje van de in 1762 voltooide Catharinabuurt, de elleboogvormige steeg tussen wijk is de nu bijna tachtigjarige koop- ve de vroeger ook wel Hoekster Kerkstraat genoemde Wijdesteeg, en Voorstreek. vrouw Saakje Procée, die wel haar pak- en Tal van bewoners van nu hebben al tientallen jaren in deze wijk gewoond, hun huis heeft aan de Amelandsstraat, maar de ouders of grootouders woonden in hetzelfde huis of dicht er bij. Een wijk, waarin al sinds jaar en dag woont in een prach- lin de vrachtschepen in de Voorstreek, de herberg „Stad Dokkum", de vuurwerkfabriek tig onderhouden huisje aan het Hoekster ro> van Schuurmans, de kazerne en de Amelandstuin zorgden voor mooie herinneringen, Achterom, een huisje dat nog luiken zie die bij sommigen zijn uitgedijd tot sterke verhalen. Het was (en is nog) een buurt, met hartjes heeft en gedeelde raampjes. sp waarin ook in letterlijke betekenis muziek zit. Saakje Procée handelt in lompen en In Muziek: het Frysk Orkest repeteert reikt. Het rusthuis zal stellig nog wijder oude metalen- maar ze verzamelt met da bijna dagelijks in de lokalen aan de zijn vleugels uitslaan, wanneer deze een ware hartstocht alles wat maar mooi pit achterzijde van de Oosterkerk aan het door een duister poortje in het Hoekster is' vooral koper. Haar huisje is beslist vr Hoeksterpad en wie in de Wijdesteeg Achterom te bereiken Amelandsbuurt een bezienswaardigheid. Met haar scher- ha wandelt of werkt hoort (soms vele geheel geslecht is. Er wonen nog slechts pe' snÜdende stem waet deze vitale be malen achtereen) concertwerken van dit twee families in de lage oude huisjes, koopvrouw te vertellen van vroeger. Het ve orkest. Vroeger was het de Stedelijke waarvan al een gedeelte is weggebroken, is goed luisteren wanneer zij begint met nit Muziekschool,- die de buurt van muziek de families Kuperus en De Jong, die om ,,och heden Ja' ik weet nog best dattac voorzag. De school was gevestigd in strijd vertellen hoe gezellig het hier °p haar twint'9ste jaar kwam Saakje bij lie het gebouw, waarin nu de Stins is. Het vroeger was, vooral ook met „de jon- haar vader in het lompenvak; zij had mc grote hoekige huis aan de Voorstreek, gens", de soldaten van het garnizoen en toen al twaalf jaren met fruit gestaan bit vroeger de St. Catharinakerk van Hoek, die elkaar de eer niet gunden als laqt- onder het „klokje' op de hoek van de Da had na de hervorming tal van bestem- sten de Amelandsbuurt te verlaten. Nieuwestad. wa mingen. Er werden pestlijders verpleegd, Wanneer ook de Baljeebuurt nog eens m£ het was tuig- en ammunitiehuis, spin- verdwijnt, zal wel het koor van de Bo- Tussen Hoeksterkerkhof en Amelands huis, zijdeweverij, stadswerkhuis, hospi- nifaciuskerk veel beter tot zijn recht buurt lag een halve eeuw geleden een op taal voor pokkenpatiënten, Diaconessen- komen, maar er is dan toch weer een grote tuin met in het midden een witte pr< huis, kerkgebouw Vrije Evangelische karakteristiek stukje oud-Leeuwarden koetsierswoning. De jeugd speelde graag gemeente, Stedelijke Muziekschool en is verdwenen. en veel in deze tuin en liet zich niet de nu huis voor ongeorganiseerde jeugd. Het Hoekster Achterom ligt aanzienlijk terugschrikken voor het hek dat de tuin '8' Het Frysk Orkest ondergaat, nu het zo lager dan het Hoeksterpad, in welke om- afsloot bij het poortje dat in de huizenrij de dicht bij de plaats blijft waar zijn voor- ste loper ontstond en repeteerde, blijkbaar ■.„..■.„.„.„.„.„.„.„.„.„.„.n.,,.,. he ook de buurtbinding. toe Maar er was en is méér muziek, de Sin- j STADSGESCHIEDENIS VAN HOREN - ZEGGEN I tet nema's wonen op het Hoeksterpad en de j Hc nu elfjarige Sieze (een kleinzoon van ste Marten Sinnema, de trommelaar van de lar vroegere Leeuwarder straatmuziek, de standigheid men de vroegere stadswal zat op de plaats waar nu het rusthuis ine Patijntjes) heeft al jarenlang de buurt kan herkennen. Het niveauverschil deed staat. Er was trouwens veel speelge- gei en de voorbijgangers met zijn trommel- merkwaardige huizen ontstaan: aan het legenheid in deze wijk. Vraag het de be- orkest vermaakt. En woont orgelman Hoekster Achterom benedenhuizen en oudere bewoners en ze zullen stuk voor ee' Tolsma van „De Gouwe" niet in de aan het Hoeksterpad bovenhuizen, te stuk met fonkelende ogen vertellen hoe wa Wijdesteeg? De muziek kwam ook uit bereiken door middel van houten trap- ze speelden bij het grasveld op het zaa de harmonica's, waarmee op zomeravon- pen, die oorspronkelijk haaks op de rij- Hoeksterkerkhof, waar de karren bij Van ste den de buurtzang begeleid werd. Het weg stonden en later een kwartslag der Mei gestald stonden tegenover de kre gedeelte tussen Voorstreek en Hoekster- moesten worden gedraaid. Heel wat van tegenwoordige karrenverhuur van Okke- sol pad was toen nog niet zo dicht bebouwd deze huisjes devalueerden tot pakhuis- ma, vroeger Boomsma en daarvoor stal- iet! als nu. De bijbouw van de Oosterkerk jes en stallingen, een deel wordt nog houderij, voermanderij en wagenma- pre was er nog niet en evenmin het grote bewoond. Wanneer uitvoering gegeven kerij. Ze zullen vertellen van het vuur- gas gereformeerde rusthuis dat, in u-vorm wordt aan de plannen tot het aanleggen werkfabriekje van de onlangs overleden op gebouwd, tot aan de Amelandsbuurt van een nieuwe weg als verbinding tus- oude heer Schuurmans achter het huis ner

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 10