15 I oewel april doet wat hij wil, bleel 1 er voldoende gelegenheid over voor Willem c.s. op de bekende plaats te verschijnen. Rein: Dus dou bist tut weest met 'e paasdagen, Willem?" Willem: „Ja, óns meiske uut Utrecht hadde skreven ol we komme wiiden. Nou en toen seiden moeke en ik: Dat mut allied weze. Al waar 't alleen mar om de kleine meid." Liuwe: „Hoeieul kienders hèt dien doch ter, Sterke?" Willem: „Vijl. Drie jonges en twee meis- kes. En die jongste die sal nou, k-ek es an, vijl weze is wel son lekker ding. Ja, nou salie jimme sêgge: Bah, wat een ouwe, flauwe kerel Manus: „Wel né Willem, jonge. Ik te- meensen niet. Bij óns Klaas hewwe se nog son klein prul van een jaar. En hij ken mie op een prik." Willem: „Nou, so is dat met die kleine Trientsje oek. Nergens om, mar as moe ke en ik der an komme, tliegt se op mij ai. Opoe is niet in tel." Dorus: „Gaat se al naar skool? Oh né, dat ken nog niet. De jongste fan mien seun hadde foor 't eerst een rupport met. Ik sei teugen em: Wat is dien hoogste siefer? Hij seit: Een twaallef." August: „Een wat? Een twaallef. Wat voor sieiers binne dat? Wij gongen niet hoger as tien looi ik." Rein: Hoeieul tienen hastou, Auguust?" Dorus: „Net sofeul as wij allemaal, denk ik. Nul, komma nul. Mar de kleine jonge hadde een twaallef. Ik sei: Laat opa dat rupport es kieke, waar hestou die twaallef op. Op skrieven of op reke nen?" Willem: „Nou, en Dorus: „Op fersuumde dagen!" August: „Waarop seistou, Dikke?" Willem: „Op fersuumde dagen. As ie niet op skool weest hadde fanwegen siekte of ongemak of so." August: „Wudt dat antekend in die rup- porten? Daar ken son kien doch niks an doen?" Dorus: „Se hewwe der oek niks met foor docht ik. Het staat er nou één keer in." Rein: „Ja, waar maakstou die einlik so druk om, Auguust? Mien éne oomsêgger só wel sêgge: Dat sit wel snor." Willem: Stil over snorren, Rein. Dan sitte we so mar in 'e pollenliek." Liuwe: „Ja, ik loof dat ik die deur hew, Willem. Der waar een groenteboer in Marssum en die sei: 't Is in 'e pollenliek een peerdespul. De ene keer stal-in, en de andere keer stal-uut." August: „Het sal em wel an mij lêgge, mar ik staan hier foor gek. So hewwe we het over rupporten, en een tel later over snorren en peerden. En dat hiel dan pollenliek. Mar 't sal em wel an mij lêgge." Dorus: „Das hogere pollenliek, Auguust. Fandaag bin je goed, en morren bist een dikke, minne hon. En dan binne der al lied nog pejassen, die dat wel wisten, mar cfeden fan: So de wien waait Liuwe: „Ja, wiens woord men spreekt. Ik bin der oek." August: „Nou, ik smeer em. Dit liekt feul op gekansteken." Rein: „Niet doen, Auguust, Dat is de moeite niet weerd. Mar nou nog es wat. Ik bin fut weest te eies-soeken." Willem: „Hestou futweest te eies-soe ken? Bij poelier De Jong seker." Rein: „Né, om de drommel niet. Jim ouwe kammeraad Rein is met twee oom- sêggers het laan in weest. En we hewwe nog aardich fonnen oek. Willem: „Ik hew dat froeger een hoop deen. Eén keer hew ik het eerste fonnen." Manus: „Dus toen hest in 'e krante stonhen. Hest nog bij de koninginne weest of bij de burregemeester?" Willem: „Né, daar bin k doe sneu af- kommen. We waren bij Wartena in 'e buurt weest te soeken. Morres vieren en vijven waren we al in 't land. En iope en loere, mar lou noppes met 'e klep dicht. En inienen waar 't raak. Ik sien em opfliegen en ik die kant uut, en ja hor, daar waar 't raak." Rein: ,,'t Eerste fan dat jaar?" Willem: Daar hadde nog niks in 'e krante stonnen, dus de kans was der. 't Waar een uur of seven in 'e morren en we waren sóver koud wudden. Even ansteke Willem, sei mien maat. Daar muite we één op nimme." Manus: „En dou wuustie niet kenne late." Willem: „Ozo. Ik het ei in 'e pet en wij op een café an. Nou, met de boereplof over een paar sloten en we waren binnen. Twee ouwe, sei ik. Ja, roept mien maat, ein proziet foor 't eerste kie vitsei." Rein: „Waar 't wel het eerste?" Willem: „Mooi luustere seun. Die kerel brengt óns drank en fraagt op sien boe- retries: Hèt hij 't eerste fonnen? Mien maat seit: ja, en nim er maar één op." August: „Dat waar een dure maat, Wil lem." Willem: „Dat kreeg ik oek in 'e gaten. Daarom sei ik: We mutte eerst mar es alwachte ol góden óns oek foor weest binne. Mar die hallefwieze gek seit: Sterke Willem is nummer één. Eén pils. Harrekidee." Dorus: „Dou hest nou sóniger maten as doe, Willem. Ik sien óns al bij Mik in- stóven en skreeuwen: Allemaal één pils. Harrekido." Willem: „Ik waar der skoan met an. Die maat fan mij en die cafékerel sopen het as koud water. Ik sat te switten as een otter en ik brulde: Mar ik betaal niet. Binne jim nou helemaal gek wudden." Liuwe: „Das praat ioar sukke oelewap pers!" Willem: „Mar die twee waren so gek as een bos wuttels. Se dansten foor de tap om en wezen op mie en songen: Hij hèt het eerste fonnen hij hèt het eerste ionnen. En dan maar weer: Harrekidee". August: „Ik hadde se 't ei liek in 't ges'cht smeten Willem: (kreunend): Dat hew ik oek deen. Mien maat hat de rommel in 't haar en die andere gek kroop achter 'e tap. Dat waar op sestien Epril." Liuwe: „Hij hèt dat ei kepotsmeten. Ja, as se je so narre. Mar hoe weestou nog dat het sestien Epril waar?" Willem: „Omdat dat jaar op achttien Epril het eerste kievitsei fonnen is, en opstuurd naar de ouwe koninginne". Rein: „Dit is een swarte bladsiede uut dien leven Willem. Wanttou hast het fonnen." Dit stukie tragiek uit het leven van sterke Willem deed een korte periode van zwijgen ontstaan. Even maar. Rein: „Willem, dou suust het dikste ei hewwe, dat wij lieden week fonnen hewwe." Willem (ontroerd): „Het is goed, Rein jonge. So lang dat nog sukke nobelesukke goudeerlijke meensen op 'e wereld binne, is ehis 't een genot om honderd jaar te wudden." August: „Sóden der wel sukke eerlijke meensen weze? Ik hew 't op een pieplol. En ik kras mie self dreks al deur." Rein: „Tja, goudeerlijke meensen, dat seit nogal wat." Willem: „Der binne meskien een bitsje, mar Rein is der bij." Rein: „Och, dat weet ik niet. Mar dat eerste ei hewwe se Willem doe so sneu deur sien neus boordEn ochwij hadden aardich fonnen". Liuwe: „Waar bin jim weest?" Rein: „Wijeh bij eh Hem- pens en Goutum die kusten uut. Ik weet niet ol jim der bekend binne". August: „Och, né, mar land is land, en een sloot is een sloot". Willem: „Waarachtich niet, Auguust. Jou mutte 't land kennen lere, en de teugels in 'e smiezen houwe. Wat seistou es Rein?" Rein: „Ja, dat is 't. Krekt as Sterke seit." Manus: „Konst nog wat over de sloten komme, Rein?" Rein: „Och, né, die hew ik mar wat mijd. Mar ik hadde seven, en mien oomsêg- gersHé, wat mut dit?" Oomsêgger: „Ome Rein. Hèt Ome Rein oek even seven en dertich sent foor m!e?" Rein: Waar eh waar mustou die foor bróke jong?" Oomsêgger: „Nou, ik su even met die poelier afrekene en as ik 't moeke Iraag, hèt se 't dalijks in 'e gaten". (Deining en gemompel.) Willem: „Laat dat dikste ei mar sitte hor, eerlijke ome Rein!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 15