De maand maart in beeld 6 Leeuwarden nog wel erg schriel af bij deze overdaad. Nee, tegen vele grote steden kan Leeu warden niet opbieden, wat de materiële mogelijkheden betreft. En die grote ste den zijn nu juist de plaatsen waar zich doorgaans de grootmeesters van het schaakspel vertonen. Maar toch heeft Smyslov hier gezongen en elders niet en ondanks alles heeft Lilienthal gezegd, dat hij het in twintig jaar zo leuk niet heeft gehad. Hier ligt een tegenstelling naar het schijnt. Maar in werkelijkheid geloven wij, dat deze uiteenlopende zaken heel goed met elkaar in harmonie kunnen worden gebracht. Wat elders, in de grote en de zeer grote steden in materieel op zicht kan worden geboden, is niet be slissend voor de sfeer, d e men er als vreemdeling aantreft. Men kan volge stopt worden met lekkernijen en met geschenken, men kan met allerlei cu rieuze bezienswaardigheden worden ge confronteerd, maar wanneer dit alles volgens de onpersoonlijke normen van een plichtmatig eerbetoon wordt aange boden, dan blijft het menselijke contact achterwege. Dat dit contact niet alleen ontbreekt in de verhouding tot de vreem deling, maar ook in de onderlinge ver houdingen tussen de inwoners van de grote steden, is de tragedie van deze wanstaltig massale centra van mense lijke bewoning. Leeuwarden mist deze massaliteit zonder samenhang, al is het tegelijk groot ge noeg om een goede plaats in de rij der belangrijke steden in te nemen. De vreemdeling, die hier belandt, ontmoet een menselijke samenleving, waarin door het onderlinge contact nog sfeer bestaat en die daardoor een eenheid vormt hoe uiteenlopend op menig punt de gedachten der bewoners ook kunnen zijn. Dit alles hoeft zich niet te uiten in woorden, die Smyslov en Li lienthal toch niet zouden kunnen ver staan. Het komt wel tot uiting in wat men zou kunnen noemen het „gees telijke klimaat". Het mag ons verheugen, dat enige leden van het buitenlandse gezelschap ondubbelzinnig hebben laten blijken, dat ze dit op prijs stelden, want het is een sterk (zo niet het sterkste) wapen, dat een stad als Leeuwarden te genover de veel grotere en dus veel belangrijker steden kan hanteren. En dit wapen hoeft niet eens geslepen te worden K. Naar de wijde velden van Friesland 1. Een typerend beeld voor het einde van de winterperiode in het begin van maart: het ontdooien van de kolken. 2. Even kenmerkend was in deze periode het passagiersvervoer met het „opdooi-treintje". 3. „Us Mem" kreeg op 29 maart een krans van leerlingen van de land- bouwwinterschool. 4. Gedeputeerde staten bekeken op 9 maart de „orkestbiggen". 5. Dank aan de vliegers van de luchtbrug werd op 9 maart gebracht, onder anderen door de commissaris der Koningin. 6. Dick Osinga beeldde de vier seizoenen uit voor de onderzeebootjager „Friesland". 7. Bij de tentoonstelling van geschenken in de Beurs, die het koninklijk paar in de West ontving, speelde een „exotisch" orkestje. 8. De Bescherming Bevolking kreeg een keurig cursuslokaaltje in het voormalige weeshuis. 9. De Israëlische fotograaf A. D. Arielli exposeerde in het Kunstcentrum Prinsetün. 10. De voorbereiding en uitvoering van de sanering der melkbezorging eiste veel overleg der betrokkenen. 11. Het Parkherstellingsoord kreeg een televisietoestel van de commissie Voetbal en t.b.c.-bestrijding.

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 6