13 Huiler het klokje De stemplicht is vervuld en de dagen zijn lang. Het weer is jammer genoeg niet bijzonder mooi, maar de mannen hebben toch nog een groot gehoor. Rein: „Mien buurman hèt Sielstra weer opburgen." August: „Wie is opburgen? Achter de grote deuren?'' Willem: „Hij sal 't wel over de stem- merij hewwe. Ja, die koppen kenne weer loetsie. Drees en Oud en die andere pommeranten mar in 't aslat!" Liuwe: „Sü dat nog wat geve, sukke platen? Ik mut jimme sêgge: ik hew het op een piepfol." Dorus: „Och, je wete dat nooit. Mar ik docht dat het een soat geld koste, die grapmakerij." Manus: „Das een ding dat seker is. En se hadden der dizze keer oek nog ian die heliokoppers bij. Mar Liwwadden hewwe se overslagen." August: „Ik bin allied mar weer blied as 't achter de rug is. Son laaste week een hoop pepier in 'e gang en de ene is al beter as de andere." Willem: „Ja, das de pollentiek hè? Alijn, der falie hier geen dooien bij." Rein: „Se skelle mekaar de huud lol, en na de lerkiezingen speule se: Aap, wat hejje mooie jongen." Dorus: „Och ja, het is een wedstried. Das met loetballen oek so. In 't leid luul en na de tied weer kammeraden." Liuwe: „Ik sien liever naar die kienders daar. Kiek se nou es mooi fietsen met sien tweeën naast mekaar." Willem: „Ja, mar die iietse niet so mar loof ik. Nee mannen, dat is fan eh hoe hiet dat nou oek al weer, fan eh Ian Feilig lerkeer." Manus: „Oh, ja, dan mutte se sonder fouten deur de stad lietse. Goed de han uutsteke, en niet in lerkeerde straten lietse en al so meer." Rein: Sien dat meiske daar es parman- tich op hur fietske sitten. Alstappe, ja, 't licht staat op road." Dorus: „Daar is nogal één, en nogal één en oek een pliesje. Wat is 't wat niet?" Willem: „Looi mar dat dit een mooie instelling is. Sukke kienders lere heel wat." Rein: „Sü 't feul geve? As se wat ouder wudde, bin se 't gauw weer lergeten-, dan hewwe se haast en dan prakkessere se .niet over een ander." August: „Je binne soms in levensgevaar op straat. Wete jimme wat oek rotdingen binne?" Manus: „De brommers seker." August: „Just. Een gelaar op 'e weg. En der komme steeds meer Ian die kringen." Willem: „Nou kiek es: een brommer is op em self niet so gek, mar de meensen jage der te hard met. Dat giert met bas- tend geweld bij je lapges." Liuwe: „Daar komt weer een ploegje an. Hand uutsteke, mooie rüme bocht nim- me, goed rechts houwe. Nou doen se 't wel goed." Willem: „Mar nou wete se oek dat er op 'e Lange Piep meensen foor de kon- teröle staan. Het kan oek anders met die knapen. As de skolen uutkomme." Dorus: „Daar komt weer son smerige brommer anrezen. Nog hard deur de lichten netuurlijk. Ja, hij rédt het oek nog. En nou stopt ie." August: Hij steekt sien han op. Wie mut ie hewwe?" Willem: „Hij komt hier hene. Mar dat isdat isja, wetachtig, dat is Bouke." Het was Bouke, die met het gezin van zoon Geert op vele plaatsen had ge woond, en nu in Rotterdam was neer gestreken. In dat Rotterdam, waar huizen en straten zo op elkaar lijken, dat onze Bouke eenmaal op een bed in andermans huis had gelegen. Bouke: „Ah, die ouwe piekeniers. Hoe is 't nog?" Allen: „Goeie, Bouke. Waagstou dien oud lichem op son akelige brommer?" Bouke: „Ah, doen niet so gek. Bouke seit: Het mut even wenne, en dan doene jou niks liever." Willem: „Jonge, dou bist een gelaar foor dieself en foor een ander op 'e weg." Bouke: „Hew over Bouke mar niet so- feul drukte. Bouke weet wel wat ie doet. Jim frage niet iens, hoe't met Bouke is." Rein: „Set dien ploffer mar onder 't klokje. So, en nou must mar es wat ler- telle. Alles goed?" Bouke: „Bouke is so gesond as een bak- lis. Jimme oek?" Willem: „Mien pakesëgger seit dan: Pico bello, of so. Ja, jonge, wij leve mar een end weg. Liuwe is al seventich wudden." Bouke: „Asjeblieft, seventich. Nee, dat duurt met Bouke nog goed twee jaar. Seventich. Das feest weest seker? Alle maal een grote segaar in 't hoold, ha, ha, ha." Manus: „Hoe is 'l met Geert en sien huushouwing?" Bouke: „Swaar foor mekaar. Hij is oek al weer een rang hoger. Né, dat gaat wel so best. Bouke ken trots weze op sien seun." Willem: „Hest het nog goed naar 't sin in Rotterdam? Of wuust wel weer es naar Liwwadden?" Bouke: „Och, wat sal Bouke sêgge? Ik hew 't best naar 't sin bij óns Geert-en- die, en Rotterdam och, Rotterdam, daar mag Bouke heel wel weze. Mar ja, Liw wadden Der is mar één Liwwadden." Rein: „Der is mar één Liwwadden." August: „Harrekidee!" Willem: „Skei uut met harrekidee, Auguust. Mar nou nog es wat Bouke: Is dat dien eigen brommer?" Bouke: „Bist nou helemaal. Bouke is gien kappitalist. Né, ik bin uutlanhuus bij mien sus ter en één fan de oomsêggers hèt son ding. Nou, en die mag ik brüke. Bouke mag die brommer brüke. So- doende bromt Bouke de stad deur. En nou staan 'k hier." Manus: „Daar doest goed an, Bouke. Hoe lang blielst nou in Liwwadden?" Bouke: „Mien suster hèt seid: Dou kenst hier blieve so lang as't wuuste. As't mar niet dronken tuuskomst. Nou, en drank is der niet bij, seit Bouke." Dorus: „Dan kenst mooi es om die heen kieke. Der is heel wat feranderd, jong." Bouke: „Dat hew ik murken. Ik sü naar de Poppeweg, naar 't Kalverdiekje en die skiphüzen daar. Mar mis hoor. Meen sen, meensen, wat is mie daar wat ge beurd. Se binne hast an 't Panwerk toe, en dat is oek al fut." Liuwe: „Ja, en 't Nijlandsdiekje is oek ferdwenen. En 't Skapediekje kenst oek niet werom. Hüzen, hüzen, en nog es hüzen August: „En nóg te min." Rein: „Feuls te min. Mar ja, de meensen trouwe oek mar deur. Ik hew een buur man, die bij een taksiman is, mar och heden, alle dagen hast trouwriede en de lintsjes an 'e deurkes." Bouke: „Riede de liegelantes niet meer?" Willem: „Né, das weest. Bussine is goed koper, denk ik." Bouke: „Bouke is in 't koetske troud. Mar dat waar niet lekker. Ik mut er niet an denke." Willem: „Hoe wuust sêgge, Bouke? De leren kepot?" Bouke: „Stil dou mar.' Né, het peerd sloeg op hol. Doe hew ik in mien rats seten." August: „Fertel es meer, Bouke." Bouke: „Das gauw lerteld, Auguust. Wij süden lopende, meer mocht óns niet beure. Mar mien baas sei: In 'e iiege- lante, ik bin der goed foor." Rein: „Dat waar een rejale kerel seker?" Bouke: „Een prima lent. Mooi. Het koets ke foor en Bouke en sien bruid der in. Ik foelde mie süver preens Hendrik." August: „Nou, en doe?" Bouke: „We reden op 'e Wuddumerdiek en in enen begint dat peerd gek te doen, en 't slaat op hol. Jonge, jonge, wat gong dat raar. Mien Irouw pakte mie beet en se jammerde mar: Oh, Bouke, oh, Bouke! en Bouke sei mar: Stil mar meiske, stil nou mar. Mar ik switte as een otter. Fan angst." Willem: „Wat een argewaesje op je trouwdag. Ik loof Bouke: „Stil, komediant.' En we llogen mar deur. En de meensen mar brulle. Bouke docht: Hoe sal dit komme En inenen, stop, stil, klaar. Een kerel haddem der loor gooid en de peerden fastpakt. En dat waar Nou „Sterke Willem!!!" (Luid geroep: Hulde!)

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 13