De maand mei in beeld balloopbaan van Anton Del Grosso, die zijn eerste georganiseerde wedstrijd speelde op de veelbezongen grond aan het Nieuwe Kanaal in L.V.C., de club met de legendarische Hanke Visser onder de lat. Zowel Hanke Visser als Anton Del Gros so ging naar de voetbalvereniging Leeu warden over, toen die goed en wel op poten stond, maar Anton werd beroeps- HET ZIT IN DE (SPORT)FAMILIE militair, ging naar Holland en kwam in de eerste jaren van het bestaan van Leeuwarden nog niet regelmatig voor zijn club uit. Later, toen hij hier in garnizoen lag, natuurlijk wel en het duurde toen niet lang, of de naam Del Grosso kreeg, overal waar Leeuwarden verscheen, een goede klank. Daarvoor zorgde Anton eerst alleen, tot „Sjellie", de vijf jaar jongere broer (van wie alleen de burgerlijke stand hard nekkig volhoudt, dat hij niet Sjellie, maar Tjalling heet) ook in 't eerste kwam. Jarenlang speelden de broers in de achterhoede en waren ze trouwe wachters voor de poort van Hanke Vis ser, van Jan Gutmann of van Hendrik Burema. Beiden ook vonden ze hun weg naar het Noordelijk Elftal, waarvoor Anton en „Sjellie" verschillende wedstrijden hebben gespeeld. Tweemaal trok er een schaduw over de mooie voetballoopbaan van de broers en beide malen kwamen de donkere wolken in een wedstrijd tegen Be Quick. Eerst in 1925 brak „Sjellie" een been na een botsing met Appie Groen en twee jaar later liep Anton een been breuk op, toen hij onzacht met Siebolt Sissingh in aanraking kwam. Anton was er twee maanden mooi mee, „Sjellie" niet minder dan negentien weken. Maar het medeleven van de Groninger voet ballers was buitengewoon groot en nóg denken de Del Grosso's er met dank baarheid aan terug. Willem en Klaas, de jongste broers, hadden intussen de adspirantenleeftijd bereikt en bereidden zich er al op voor de voetstappen te moeten drukken van „Sjellie" en Anton. Maar nog voor de ouderen voor de jon geren ruim baan hadden gemaakt, werd Willem al goed genoeg voor het eerste geacht en later, voor het afscheid van Anton en „Sjellie" trok ook Klaas als eerste elftalspeler het roodwitte shirt over zijn schouders, zodat de voetbal familie Del Grosso de sensatie beleefde, dat al haar vier jongens in de hoofd- ploeg van Leeuwarden speelden: Anton op de spilplaats, „Sjellie" als rechtshalf, Klaas op de rechtsbinnen- en Willem op de linksbuitenplaats. Toen voor de beide oudste Del Grosso's de tijd van gaan was gekomen, toefde Willem nog maar kort in de hoogste regionen, maar Klaas speelde nog tot ver na de oorlog en werd als verdediger een door velen gevreesde tegenstander. Zomin als voor Anton en „Sjellie" het afscheid als voetballer een afscheid van het voetbalveld was geweest, zo hing ook Klaas zijn schoenen nog niet aan de wilgen, toen hij zelf met voetballen stopte. Anton en „Sjellie" waren trainer gewor den, Klaas werd het ook en lang is nu de reeks van voetbalverenigingen, die wel eens een Del Grosso als oefenmees- ter hebben gehad. C.A.B., D.O.G., Sur- huisterveen, Hallum, Frisia, Akkrum, Leeuwarden, Nicator, Zwaluwen, F.V.C., Kollum, Blauw Wit, Oerterp, de Harke- mase Boys, M.K.V., Stiens, O.N.B., ze weten er allen van mee te praten Vijf en dertig jaar geleden stonden er al Del Grosso's op de Friese voetbal velden, nu staan ze er nog, over vijf en dertig jaar zullen ze er nog wel staan. Want Anton, „Sjellie", Willem en Klaas, allen werden ze met zoons verrijkt en voor alle zoons werd het voetballen de sport van hun hart. Trouwens hadden die knapen anders gekund, met het voor beeld voor ogen van zulke succesvolle voetballende vaders en ooms? FENNO L. SCHOUSTRA 1. De bloemenmarkt op Hemelvaartsdag trok veel kijkers en kopers naar het Wilhelminaplein. 2. Op 30 mei werd rondom het Wilhelminaplein de Ronde van Leeuwarden verreden. Winnaar werd H. Moolenijzer uit Amsterdam. 3. De laatste dag van de maand was de gasfabriek het centrum van een B.B,-oefening. 4. Ringrijden op de Nieuwestad bracht extra fleur in de stad tijdens de stierenkeuring op 2 mei. 5. De herdenking van de doden op 4 mei. 6. Op Bevrijdingsdag ging het vuurwerk, dat op Koninginnedag niet kon worden ontstoken vanwege het slechte weer, feestelijk de lucht in. 7. De mei-optocht van de P.v.d.A. 8. Op 26 mei werden in de beurs E.H.B.O.-wedstrijden gehouden. 9. De heer S. Schootstra, voorzitter van de Stichting Friesland 1940- 45, werd op 7 mei benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, bij de bij de herdenking van het tienjarig bestaan van deze orga nisatie op 7 mei. 10. In de Prinsentuin werden de paden opgeknapt.

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 6