Leeuwarder Journaal VAN DE MAAND MEI 1956 9 Het begin van de meimaand bracht weer de traditionele feestdag van de socialistische beweging. Er werd een demon stratie op straat gehouden en er waren bijeenkomsten in de Harmonie. Op 2 mei werd de voorjaars-stierenkeuring van het Friesch Rundvee Stamboek gehouden. Er was weer veel belangstelling uit het buitenland. Op de Nieuwestad zorgde V.V.V. voor een fraai „aangeklede" ringrijderij. De gemeenteraad besloot op 2 mei de huwende ambtenares in rechten gelijk te stellen met haar mannelijke collega's. De A.R. en de C.H.U. verklaarden zich tegen dit beginsel. De dodenherdenking op 4 mei speelde zich af bij het oor logsmonument in de Prinsentuin en bij de oorlogsgraven op de verschillende begraafplaatsen. De bevrijdingsdag (5 mei) vond in Leeuwarden slechts beperkte weerklank. Het zou nog minder zijn geweest wan neer het vuurwerk van koninginnedag toen niet tot deze dag was uitgesteld, wegens het slechte weer. Het werd nu afge stoken op het ijsbaanterrein. Verder waren er enkele muzikale rondgangen. Op 7 mei herdacht de Stichting Friesland 1940-'45 het tien jarig bestaan. De voorzitter, de heer S. Schootstra, werd be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De bloemenmarkt op Hemelvaartsdag (10 mei) bracht een grote drukte op het Wilhelminaplein. Leden van Veilig Verkeer, politie en vrijwilligers begonnen op 14 mei met de verkeersexamens voor de schooljeugd, die telken jare worden gehouden om na te gaan welke vruchten het verkeersonderwijs in de klas hebben opgeleverd. De heer J. Kostelijk was op 15 mei veertig jaar in dienst van de Amsterdamse Bank. Hij begon als jongste bediende en is nu procuratiehouder. Op 15 mei begon in de Harmonie een driedaags congres van de Nederlandse Politiebond. Het Leeuwarder Specialisten Genootschap bood op 15 mei het bestuur van het Diakonessenhuis een gebrandschilderd raam aan, als (verlaat) geschenk bij het 75-jarig bestaan van dit ziekenhuis. Het raam, vervaardigd door de glazenier Johan Mekkink te Oosterbeek, werd geplaatst in de trappenhal van klasse A. Op de vliegbasis werd op 15 mei aan de medewerkers van de luchtbrug naar de Waddeneilanden in de afgelopen winter elk een koperen schaaltje met inscriptie aangeboden. Mr. F. G. A. Huber, burgemeester van Ameland, reikte deze geschenken, mede namens zijn eiland-collega's uit. Het bejaarde echtpaar Visser, Groningerstraatweg 127, is op 16 mei door kolendamp om het leven gekomen. De heer Visser was 79 jaar en zijn vrouw 78. Op 19 mei was de heer F. Drent, eerste machine-bankwerker bij de Lijempf, veertig jaar in dienst van dit bedrijf. Het drukke bezoek van buitenlandse toeristen tijdens de Pinksterdagen (20 en 21 mei) demonstreerde zich in Leeuwar den onder meer door het feit, dat er in heel de stad geen hotelkamer meer vrij was. Op tweede Pinksterdag wemelde het in het kunstcentrum „Prinsetün" van de Schotanussen; leden van de Schotanus- vereniging, die hier een reünie hielden. Het gemeentebestuur had het op 22 mei druk met de ont vangsten. Het waren er niet minder dan drie: de Nederlandse Organistenvereniging, het Bremer mannenkoor „Gröpelingen" en leraren van de vakopleiding in het grafische bedrijf. De organisten hielden hier hun jaarvergadering, de zangers uit Bremen waren de gasten van de arbeiders-zangvereniging „De Dageraad" en de leraren van de grafische vakopleiding hadden in Leeuwarden een tweedaags congres. Op 23 mei bood het Frysk Orkest in de Harmonie vertegen woordigers van' de Friese bevolking een dankbaarheidsconcert aan, waarmee uiting werd gegeven aan de erkentelijkheid voor wat tijdens de grote geldinzameling voor deze instelling werd gedaan. Het gouden viooltje werd dezelfde dag posthuum toegekend aan Kor Ket en overhandigd aan mevrouw Ket- Adema. De Leeuwarder gemeenteraad besloot op 23 mei de winkel sluitingsverordening zodanig te veranderen, dat in kraampjes enz. tot twaalf uur 's nachts „kleine kokswaren" (gehaktballen, croquetten enz.) mogen worden verkocht. Bepaald werd verder, dat kruideniers, slagers en groentehandelaren verplicht zijn een week wegens vakantie te sluiten tussen 1 juni en 1 okto ber. Onder meer in verband met de afkeuring voor het onder wijs per 1 september 1957 van de scholen 14 en 21 in de Tjerk Hiddesdwarsstraat werd besloten geld uit te trekken voor de bouw van een zesklassige openbare school op de hoek van de Plataan- en de Abeelstraat. Andere nieuwe scholen komen op de plaats van de oude in de Tjerk Hiddesdwarsstraat en tussen de Haydn- en de Vivaldistraat in het westen. Op 26 mei vierde de afdeling Leeuwarden van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond (aangesloten bij het N.V.V.) haar zeventigjarig bestaan. Op dezelfde dag herdacht de Christelijke Besturenbond met een receptie het feit, dat deze organisatie vijftig jaar geleden werd opgericht. Ds. C. D. Moulijn heeft op 27 mei afscheid genomen van zijn gemeente in de Grote Kerk. Ds. Moulijn aanvaardde op 1 juni de functie van directeur van de Nederlandse centrale vereniging voor Gebrekkigenzorg te Amsterdam. In de leeftijd van 71 jaar overleed op 28 mei dr. A. A. Eecen, die jarenlang oor-, neus- en keelarts in Leeuwarden is ge weest. Verder bewoog hij zich in het maatschappelijk leven; speciaal de E.H.B.O. had zijn actieve belangstelling. Op 29 mei overleed in het Bonifatius-hospitaal de heer C. Schalkwijk, directeur van de Leeuwarder Overdekte. Hij bereikte de leeftijd van 53 jaar.

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 9