15 Under het klokje Zomerstormen en temperaturen van veertien tot zestien graden belem merden een geregeld samenkomen van onze oude, en zo vertrouwd gewor den, vrienden. Maar zodra er een min ol meer zonnige dag aanlichtte, waren Willem c.s. weer te vinden onder het klokje. Rein: ,,Het doet je ireemd an, as de son een hele dag skient. Waarachtig, het doet je süver Ireemd an." Willem: „Ja, 't is wel weer in 'e war deuze seumer. Buurjonges fan óns waren naar Tuskelling te kramperen, mar se binne futwaaid en lutspoeld." Liuwe: „Het bouwtak hèt het een paar jaar best troffen, mar nou waar 't weer swaar mulleur." August: ,,'t Is oek so sonde fan 'e senten. Het mut je de tónen uut begrote. Skei uut." Manus: „Mar die kienderkes fan 'e Fe- kaansje-ontspanning alle mor res mar weer fleurich op pad. Singe niet so hè ie niet." Dorus: „Ik waar op een morren es bij de watertoren omkuierd, doe kwam ik oek een hele ploeg teugen. Die süden lo pende nar de Wielen. Waaie en regene! Eén fan die meesters sien hoed waaide af en de hele saak der achter an. Die man wü em niet kenne late en sette dat smerige, natte ding oek mar weer op. En doe de hele kudde singe fan: O, wat ben je mooi! Ik hew mie naar lacht." Willem: „Ik hew nog even bij de op tocht keken. Dat troflen se besonder met dat mooie weer. Op het Saailand hew we se nog wat trommeld cn wat sprekerij tot endsje besluut. Der waar son grote man, diet foor de gemeente een woordsje sei en de hele saak be dankte." Rein: „Nou, sukke meensen hewwe oek wel een bedankje lerdiend. 't Is gien kattepies, twee weken met een troep bluisterige kienders optrekke." Dorus: „Wat sü swaarder werk weze, datte of een week as een gek deur heel Nederland fietse?" Willem: „Ik weet wel waar je 't meeste an ferdiene. Dat waren gewoepste kerels, hewwe jim se sien?" Liuwe: „Ja, doe de Woensdusmorres op 't Saailand. En óns burrigemeester fan piel-paf-poef. Weg!" August: „Dee die oek met?" Willem: „Wel né, goochemerd, mar die gal 't startschot. Dou kenst dochs niet fan een burrigemeester ferwachte, dat ie Né, das te gek!" Manus: „Der wurdt anders heel wat fan die meensen Iraagt. Tot het tuten fan freemde meiskes toe!" August: „Daar hoef je niet loor te leren." Willem: „Mar wat waren die lui hard fut, doe t de burrigemeester knald hadde. Eén hadde een oranjetrui an. Se hewwe mie oek al ferteld, wat dat bedüde, mar ik bin 't weer kwiet." Rein: „Se binne de Massummerdiek uut- gongen loof ik niet? Ja, en eerst over 't lliegleld." August: „Wat wete jimme dat allemaal goed. Ik weet lan sukke dingen nooit wat af". Willem: „Daar hewwe wij het wel es faker over had, Auguust. Dou leest de krant niet of hall. En dan binne jou een slag achter. Nim nou het Su-uskanaal." Dorus: „Tja, die Natser Willem: „Ik maak mie sterk, dastou niks lan die hele kwesje alweest, Auguust. Nou, hew ik geliek of niet?" August: Kiek es, Willem. Jou binne mien skoolmeester niet en ik sit niet bij jou in 'e klas. Mar fan dat kanaal weet ik wat af. Temeensen Manus: „Mar so bedoelt Willem het oek niet, Auguust. Afijn, das de saak oek niet. Het is weer een hele reboelje. Al hoewel, ja, dat kanaal loopt deur Egypte, dat ja Willem: Het is een kwesje met interna- sjenale as eh as eh nou ja, met internasjenale kanten". Dorus: „Die Natser doet krekt as Hitteler Iroeger. Dat brult mar en dat doel mar, en de hele wereld overstuur. Willem: „Diktators, en anders niks. Dik- tators. Minne roebels!" Liuwe: ,,'t Is anders wel noflik as je 't alleen foor 't sêggen hewwe. Bij ons mutte Jan en Piet altied metprate en dan komme se nooit uut 'e raad. Nim nou son kabbenetskwesje. Wanneer komt er es een nije regering?" Rein: „Ja, en as 't saak je klaar is, dan fraagt de gewone man em af: Must dat nou so lang dure?" Liuwe: „En dan binne se allemaal telre- den. Grote poppekast, die hele pollen- tiek." Willem: „Dat must niet sêgge, Liuwe. Kiek es an. Elke partij het sien eigen oplattings en sien eigen begeerten. Nou mut het in saakje lan geven en nimmen wudde, fan passen en meten, om met elkaar te akkerderen. En dat liekt mie altied nog beter as dat één het alleen foor 't seggen hèt. Want dan kenne jou oek niet meer teugenprate en dat sü foor één as Rein een dikke strop weze." Rein: „Oh, dew ik het weer deen? Hang ik altied een ander in 'e bek? Je mutte dij wel es teugenprate, Sterke, want dou bist oek wel es een kleine diktator." Dorus: „Haha, hoor Rein es. Sterke Wil lem wil 't altied wel wete. So is 't wel." Liuwe: „En hij mient oek wel es, dat hij overal fersland fan hèt en dat wij een stelletje soegen binne". Manus: „Mar mannen, hoe hew ik het nou met jimme? Hèt Willem dat nou an óns lerdiend, dat jim so teugen em an- sitte?" Willem: „Laat mar Liuwe, laat maar. Willem gaat weg. Ik soek andere maten. Dit gaat toch wel over de hoge skünen hene niet? Jonge, jonge, jonge." August: „Ja mar, ja mar eh Willem: Wat dochten jimme nou eigen lijk, dat ik alles mar opfrete wil? Een grapke is een grapke, mar hier binne gien woorden foor Dorus: „As Willem futgaat, gaan ik oek." Manus: „En ik oek". August: „En ik oek." Willem: „Dou oek? Mar Rein: Willemjonge, wij eh August: „Ja, so is 't. Dat fien ik oek." Willem: „Mar mien goeie man Liuwe: „Wij hewwe wat overdreven. Dat gong wel wat te stoel. Willem jonge August: „Mooi seid, Liuwe. So is 't. Har- rekidee." Dit laatste woord, uitgerekend uit de mond van August, brak de gespannen sfeer onder het klokje, en een hartelijke lach deed wachtende fietsers opkijken. („Die ouwe prümers hewwe een best sin.") Willem: „Harrekidee. Dat ferhaal hew ik jim wel es deen niet. Fan die eiersoe- kerij en so." August: „Ah, jonge ja ju. Hest nog niet wat moois te fertellen?" Willem: „Nou mutte jimme niet te hard otus en lotus met mie wurre, want dan hew 'k een gefoel, dat jimme mie de gek ansteke." Dorus: „Ik loof niet dat Auguust het so bedoelt, Sterke. Mar 't is feitwaar, dou kenst mooie lethalen lerlelle." Willem: „Ja, mar laat een ander mar es met wat op 'e proppen komme. Trou wens, jimme hewwe oek wat goed te maken na die beweging fan daar net. Foei, foei, wat gong dat raar." Manus: „Stil nou, Sterke, das weest. Kiek, daar gaat de bus fan 'e rondritten oek weer. Der sit mooi wat folk in." August: „Daar sü Willem nog es achter an niet?" Willem: „Waar sü Willem achter an?" Rein: „Achter gratus fergees ritten loor óns soort meensen deur de stad. Dou suust naar de gemeente en Willem: „Se hewwe 't mie afraden. Guuds uut 'e raad. Der kon niks fan komme." August: „Och heden, das jammer. Mar nou nog es wat: ik hew Beero lopen sien. Wete jim wel?" Dorus: „Beero? Oh ja, hij ston hier iroeger oek wel es, mar doe is ie naar 't Süden gongen. Och heden, Beero." Liuwe: Wij werkten es bij 't houtstek, Beero en ik. En doe leverde ie een briefke in met 156 uren der op. In één week. Doe sei de baas: Hoe ken dit? Der binne in 6 dagen mar eh laas kie- ke144 uren. Doe sei Beero: Hoor es baas, der binne uren bij, da 'k een dub bel pusje werk dee, da 'k so geseid foor twéé werkt hew!"

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 15