FRIESE ZIEKENOMROEP krijgt eigen studio-ruimte en heeft medewerkers nodig 7 -mm> 1~^V e na-oorlogse opmars van de bandrecorder heeft verschillende nieuwe moge- J lijkheden op het gebied van de geluidstechniek geschapen. Het opnemen en conserveren van geluid vereiste vroeger het ingewikkelde procédé van het maken van gramofoonplaten een werkje, dat in handen van amateurs slechts gebrekkige resultaten opleverde. Nu kan men spraak, muziek en zang „op de band" vastleggen en de daarvoor vereiste vaardigheid in het bedienen van de apparatuur is gering. De moderne bandrecorder heeft een hoge graad van perfectie bereikt (al zijn er natuurlijk kwaliteitsverschillen) en voor amateurgebruik zijn apparaten in de handel, die een zeer aanvaardbare geluidsopname leveren. Daarbij komt dan de wonderlijk handige eigenschap van de geluidsband, die men vaak op z'n Engels „tape" noemt, dat het daarop vastgelegde geluid weliswaar onbeperkt houdbaar is, maar spoorloos kan worden weggeveegd bij het zogenaamde wissen. Dit laatste hoeft men zelfs niet apart te doen, want bij het maken van een nieuwe opname verdwijnt de oude vanzelf. Een groot gemak van de bandrecorder is ook, dat de fabrieksapparaten zowel voor opname als weergave gebruikt kunnen worden. Tussen opnemen en weergeven ligt geen enkele bewerking van de band, zodat deze direct „voor gebruik gereed" is. Een van de toepassingen van de band recorder is het samenstellen van pro gramma's voor de patiënten in zieken huizen en sanatoria, waarbij het alge mene, onpersoonlijke karakter van de radio-uitzendingen voor deze groep luis teraars plaats kan maken voor een lo- caler sfeer. Zon plaatselijke zieken omroep kan voor een deel het gemis aan direct contact met de wereld rondom (in de eerste plaats de eigen woon plaats) vergoeden, vooral door het geven van geluidsreportages van belangrijke gebeurtenissen. Zij kan verder een rol spelen bij het voorlichten van de pa tiënten over wat er voor hem of haar in het ziekenhuis wordt gedaan of kan worden gedaan, eveneens door repor tages, door toespraken of vraaggesprek ken. Zij kan ten slotte in direct contact treden met bepaalde patiënten, door ge lukwensen voor jarigen en anderen, die feestelijke gebeurtenissen op het ziekbed moeten gedenken, in het programma op te nemen. Het werk der ziekenomroepen (die hun programma's uiteraard niet via een zen der, maar door middel van de geluids apparatuur in de inrichtingen ten gehore brengen) is nog jong en er wordt nog veel geëxperimenteerd met de pro gramma-samenstelling. Dit gebeurt in Leeuwarden door de Friese Zieken omroep, die enige jaren geleden in het leven is geroepen door de Nederlandse Tafelronde Leeuwarden. Op 22 novem ber 1954 werd het eerste programma samengesteld (met Sinterklaas als hoofd persoon) en, na een experimentele periode, volgde op 15 april 1955 ten stadhuize de officiële installatie door de burgemeester van Leeuwarden. In de thans verlopen jaren heeft de Friese Ziekenomroep een grote reeks van programma's samengesteld en voor de patiënten in de Leeuwarder zieken huizen en het Parkherstellingsoord ten gehore laten brengen. Successen en tegenslagen hebben de medewerkers in deze periode geleerd, dat dit werk grote mogelijkheden heeft, maar dat de moei lijkheden gemakkelijk onderschat worden. Daar zijn allereerst de technische pro blemen, die een gevolg zijn van het feit, dat zo n programma (dat in verband met de bandlengte ongeveer een half uur kan duren) uit een afwisseling van ge sproken woord en muziek dient te be staan. Het aan elkaar rijgen daarvan is nog heel iets anders dan het bedienen van een recorder. De Friese Zieken omroep gebruikt twee van deze appa raten bij het monteren van het pro gramma. Bij het voorbereidende werk worden de bestanddelen van het pro gramma zonder onderling verband op verschillende banden opgenomen. Daar na wordt het geheel „bij stukjes en beetjesopgenomen op de definitieve band, die op een van de twee recorders gaat, terwijl de andere wordt gebruikt om de oorspronkelijke bandjes af te draaien, voor zover het daarmee opge- nomene een plaats in het programma waardig is gekeurd. Daartussendoor komt de apart opgenomen muziek en aankondigingen enzovoort worden direct op de programma-band gebracht via de microfoon. Om van dit alles een sluitend geheel te maken is een heel karwei, waarbij met passen en meten de tijd wordt versleten. De moeilijkheden, die hieraan zijn ver bonden, zijn echter bij de Friese Zieken omroep inmiddels wel voor het grootste deel overwonnen. Aan de ene kant is de technische vaardigheid der medewer kers gegroeid en aan de andere kant zijn vele problemen en probleempjes zo lang zamerhand uit de weg geruimd door uit breiding en verbetering van de appara tuur. Het belangrijkste probleem is nu wat de zieken in deze programma's moet worden geboden. Het heeft natuurlijk geen zin radiotje te spelen en de pa tiënten te brengen wat ze in ruime mate en veel beter van Hilversum te horen kunnen krijgen. Muziek als zodanig mag dus nooit de hoofdzaak worden en even min heeft het veel zin programma's van algemene aard te brengen. In concur rentie met de grote radio zou zo n zie kenomroep een mal figuur slaan. Wel kan zij een deel van haar taak vinden in het opnemen en heruitzenden van radio-programma's, die op een zo laat uur worden gegeven, dat de ziekenhuis- en sanatoriumpatiënten er niet naar kun nen luisteren. Dit geldt ook voor uitzen dingen van de Regionale Omroep Noord, die niet in deze inrichtingen doordringen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 7