ise <3e /jemeeHsdjaj overigens alleen Europa aan de orde kwam). Wiskunde in „Pylaar der algemeene ma thesis of wis-kunde". Sterrekunde in „Uytrekening van een groote son eclips, dewelke sal voorval len in 1748 den 25ste July. Bereekent op de meridiaan van Amsterdam", met als vervolg „Uytrekening van de maan eclips den 13te January 1740" en „Ver handeling van den spaerische of kloot- sche zonnewysers". Algemene ontwikkeling in „Jongemans- onderwyser, leerende de arithmetica, het boekhouden, brieven te schrijven enz." gevolgd door „Tweede deel, handelende van de logica, de phisica, de mechanica, de architecture, de astronomie en de zonnewijzerskunde". Dan verscheen van zijn hand de „Sleutel der Latynse konst- woorden, welke in de botanye, pharma- cye en medicyne 't meest gebruikt wor den". Een merkwaardig geval was het „Ver makelijk wapen-kundig, geographisch en historisch spel betreffende de voornaam ste staten in Europa". Dit was echt een zaak van „lering en vermaak", want elke kaart van het aloude kaartspel ver tegenwoordigde een land en de deelne mers moesten gegevens over de door hun „getrokken" staat opsommen. Wie in gebreke bleef diende een boete te betalen. Tot slot vermelden wij het merkwaar dige boekje „Kort onderwijs, hoedanig men de couranten best lezen en gebrui ken kan". Knoop begint hier, zeer fun- damenteel, met te betogen, dat men om het volle profijt van een krant te kunnen Redactie-commissie Dr J. G. Aalders Mevr. A. J. Beerde Bakker-Stuiveling J. K. Dijkstra Pater P. v. d. Eisen O P. Hoofdredacteur W. H. Kuipers, tel. 22003 Adres Redactie en Administratie Vooratreek 101-103. Telefoon 22046 en 2047 Abonnementsprijs f 1.80 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding. Leeuwarden Bij de Potmargebrug trekken moet kunnen lezen. En daar aan ontbrak bij velen in die tijd wel het een en ander, getuige de verzuchting, dat hier hieraan in der daat veele, inzonderheid ge- mee ne (gewone) Menschen, ontbreekt, nademaal zij t zelve geheel niet ol zeer onvolmaakt en gebrekkig geleert heb ben. Het ware derhalven (hoewel niet alleen om de Couranten) te wenschen, dat veele gemeene Ouders in 't land en elders hunne Kinderen meer tot dien einde aanzetteden en naar de School deden gaan, gelijk zij daar toe in deze en andere welgeregelde Landen occasie (gelegenheid) genoeg hebben, vermits meest overal op de Dorpen Scholen zijn. Maar de Eygenbaat of Gierigheid is hierin dikwils een hinderpaal; of veel tijds ook de Slolligheid; want ik heb dikwils Kinderen bij de Huizen zien om lopen te speelen, ja zelfs dertel te wezen, die in even dezelve tijd konden naar de School gegaan hebben, die er niet ver vandaan was, en gehouden wierde." Zo dat was dus Johann Hermann Knoop, wiens naam vereeuwigd zal wor den in een van Leeuwardens nieuwe straten. De toekomstige bewoners weten nu aan wie ze hun adres te danken hebben. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 5ejaarg.no. 9 september 1956

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 5