Leeuwarder Journaal VAN DE MAAND AUGUSTUS 1956 9 Het slot van Vacantie-Ontspanning was getrouw aan de traditie ook deze keer een grote kinderoptocht, die op 3 augustus door de straten v'an Leeuwarden trok. Dit slot be tekende voor de heer H. Janssen, hoofdleider van dit werk, het afscheid van Vacantie-Ontspanning, dat hij van 1933 af heeft gediend, met een onderbreking, die in 1941 begon en tot 1951 duurde. In dat jaar kwam de Vacantie Ontspanning weer op gang, dank zij een initiatief van de Stichting Leeuwar der Gemeenschap. Ongeveer twaalfhonderd bezoekers waren op 4 augustus aan wezig in de Prinsentuin, waar toen de laatste Lusthof-avond werd gegeven. Medewerking werd verleend door het Schutters- corps van de P.T.T.-harmonie, dat marcheren in walstempo demonstreerde, het dansorkest Organella en het accordeonduo De Pico s. Als gasten van het gemeentebestuur waren op het voor het eerst met een gasstralingsinstallatie verwarmde terras aanwezig tachtig studenten uit verschillende landen, die een vacantiecursus aan de Academie voor Internationaal Recht te Den Haag volgden. Op 7 augustus passeerde de Belg Willie Vannitsen in Leeu warden als eerste de eindstreep op het Zaailand in de hier eindigende etappe van de Ronde van Nederland. Op dezelfde avond werd op hetzelfde Zaailand waar de tour-karavaan de belangstelling van een groot publiek trok de Ronde van Leeuwarden verreden: winnaar werd Henk Oosten uit Hooct- kerk. J Begum Liaquat Ali Khan, ambassadrice van Pakistan in ons land, begon een tweedaags werkbezoek aan Friesland op 7 augustus in Leeuwarden, waar zij ten provinciehuize werd ontvangen. Op de veemarkt werd op 8 augustus de centrale merrie keuring van het Friesch Paarden-Stamboek gehouden. Kam pioene werd opnieuw Landsvrouwe van H. H. Pasma en Zoon te Haskerdijken. Een geval van kinderverlamming werd op 8 augustus in Leeuwarden geconstateerd. Een Hawker-Hunter-straaljager van de basis Leeuwarden viel op 9 augustus benoorden Ameland in zee. De bestuurder, de 23-jarige H. J. Broerse uit Leeuwarden, kwam om het leven. Twee gevangenen probeerden op de avond van 9 augustus de Leeuwarder Strafgevangenis via het dak te ontvluchten. Zij werden tijdig ontdekt en gaven zich, na enige waarschu wingsschoten van de Leeuwarder politie, over. Eén van de twee was de 31-jarige Herman Houben, die al tweemaal is ontsnapt,- het laatst verleden jaar, toen hij binnen het etmaal weer werd gepakt. Op 10 augustus werd de vierjarige Johanna de Jeger uit de Linnaeusstraat bij het oversteken van de straat door een vrachtauto gegrepen. Het kind was vrijwel op slag dood. Georganiseerd door „De Friesche Sportclub", werd op de Wilhelminabaan een nationaal concours-hippique gehouden. Er waren duizenden toeschouwers. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kanton gerecht te Leeuwarden, mr. M. H. de Wildt, vertrok naar Assen, waar hij kantonrechter is geworden. In een bijzondere zitting van het Kantongerecht werd op 10 augustus afscheid van mr. De Wildt genomen. Het 'dempen van de Keizersgracht (langs de gevangenis) werd op 14 augustus aanbesteed. De gemeenteraad besloot op 15 augustus voorlopig 135 zo genaamde houtrijke woningen te laten bouwen op terreinen ten westen van de Aert van der Neerstraat en ten westen en ten oosten van de Pieter Stuyvesantweg, dit na een ge slaagde proef met door de firma Martens gebouwde woningen van deze soort. - Het aantal klassen voor de Noorderbegraaf plaats werd van vijf tot twee teruggebracht. In het Cambuur-stadion verloor de voetbalvereniging Leeu warden op 16 augustus met 2—3 van de Weense ploeq Wacker. Voor de meeste lagere scholen eindigde de grote vacantie op 20 augustus. Een gymnastieklokaal achter school 25 aan de Huizumerlaan kon in gebruik worden gesteld. Mevrouw Gloria King uit Texas in de Verenigde Staten bood op 20 augustus ten provinciehuize een gouden stiertje aan de commissaris der koningin aan, als huldeblijk van de veefokkers te Houston in Texas voor hun Friese collega's. Achteraf rees niet ongemotiveerde twijfel aan het mandaat van mevrouw King en aan de echtheid van het goud van de „gouden stier". Het echtpaar G. Knuist uit de Smidsbuurt vierde op 25 augus tus het 65-jarig huwelijksfeest. Leeuwarder journalisten putten op 24 augustus een fles water uit de Keizersgracht, die gedempt wordt. Fles met inhoud werd daarna aangeboden aan jhr. M. J. van Lennep, archivaris van de gemeente Leeuwarden, ter bijzetting in het archief. Leden van de vereniging, die afstammelingen omvat van Sipke Marten de Boer en Antje Frearks Terpstra, vroeger te Warga woonachtig, maakten op 25 augustus een boottocht met de „Princehof". De speeltuinvereniging „Het Westen" hield op 25 augustus het jaarlijkse kinderfeest met een gecostumeerde optocht en spelletjes op het plein van de scholen in de Telemannstraat. Het eigen terrein was te drassig De directeur van de Strafgevangenis en het Huis van Be waring, de heer A. Wedzinga, nam afscheid op 27 augustus en werd opgevolgd door de heer B. B. Broekaart, voordien direc teur van de gevangenis te Breda. De heer Wedzinga werd directeur bij het Gevangeniswezen met speciale opdrachten. Een driedaags congres van Friese taalkundigen (ook uit het buitenland) begon op 29 augustus met een samenkomst in het Provinciehuis.

Leeuwarder Gemeenschap | 1956 | | pagina 9